pirmadienis, rugpjūčio 15 d.
Sukta valdžios gudrybė: siūlo pagaliau leisti gimdyvėms pačioms rinktis cezario pjūvį, tačiau to kaina gali būti kosminė
Greta Burlėgaitė
Unsplash
Kūdikis

Moterys Lietuvoje jau ne vienus metus kovoja už teisę pasirinkti gimdymo būdą. Po ilgų derybų Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pateikė įstatymo projektą, kuris įteisintų cezario pjūvio operaciją nėščiosios pageidavimu. Visgi pateiktas siūlymas supykdė moteris – norima, kad gimdyvė susimokėtų ne tik už operaciją, bet ir už visas galimas komplikacijas, jų diagnostiką ir gydymą, įskaitant pervežimo į kitą ligoninę išlaidas.

Iš principo moteriai yra skiriama sankcija.

Pilietinė moterų iniciatyvos grupė, kovojanti už moterų teisę pasirinkti, kuriuo būdu gimdys, tikina, kad toks ministerijos siūlymas yra baudžiamasis, tam pritaria ir Laisvės partijos atstovė Morgana Danielė.

„Tas įstatymo projektas, švelniai tariant, nustebino. Jam būtų galima teikti ir daugiau pastabų, aktyvistės tai ir daro, tačiau mano dėmesį labiausiai patraukė nuostata, kuri sako, kad moterys mokės ne tik už cezario pjūvio operaciją, bet ir už visas įmanomas komplikacijas, jų diagnozavimą, pervežimą į kitą ligoninę ir visas kitas įmanomas išlaidas.

Tokia nuostata yra ne tik neproporcinga, nepagrįsta jokiais Lietuvos įstatymais ir netaikoma jokiais kitais klausimais, bet ji yra ir baudžiamoji. Iš principo moteriai yra skiriama sankcija“, – Alfa.lt teigė Seimo narė.

Kai kalbama apie moters dauginimosi organus prasideda baudžiamoji politika.

Pasak parlamentarės, vidutinė cezario pjūvio operacijos kaina Lietuvoje yra apie 2 tūkst. eurų. M. Danielė ir pilietinė moterų iniciatyvos grupė mano, kad moteris, kuri neturi indikacijų tokiam gimdymo būdui, turėtų susimokėti tik už operaciją, tačiau ne už visas galimas komplikacijas, „kurių numatyti niekas negali“.

„Ir vėl, kai klausimas apie moteris, kai kalbama apie moters dauginimosi organus, prasideda baudžiamoji politika, jie nori taikyti bausmę per moters piniginę už norą gimdyti cezario pjūvio būdu.

Mes vis kalbame apie tai, kad Lietuva užtikrina sveikatos apsaugą visiems apdraustiems, mokesčius mokantiems piliečiams. Na, o dabar vėl moterys, vėl reprodukcija, ir kai tik mes pradedame kalbėti šia tema, bandoma įvesti sankcijas“, – piktinosi M. Danielė.

Cezario pjūvio operacijos pagal moters pageidavimą Lietuvoje visada vyko, tačiau tai yra šešėlinė veikla.

Seimo narė tikina, kad moterys, kurios nenori ar baiminasi gimdyti natūraliu būdu, ir iki šiol galėjo pasirinkti cezario pjūvį, nes medikai esą priimdavo kyšius.

„Mūsų tikslas yra išskaidrinti šią sritį, nes cezario pjūvio operacijos pagal moters pageidavimą Lietuvoje visada vyko, tačiau tai yra šešėlinė veikla. Moterys kyšininkaudamos moka medikui vidutiniškai nuo 1,5 iki 3 tūkst. eurų ir tuomet medikai jau parašo, kad cezaris buvo atliktas, nes buvo indikacijų. Viskas vyksta nelegaliai“, – nuogąstavo politikė.

Ministerija sulauks pastabų

SAM liepos 1 d. įregistravo pirminį įstatymo projektą dėl cezario pjūvio operacijos nėščiosios pageidavimu paslaugos organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo.

Jame teigiama, kad cezario pjūvio operacija moters pageidavimu būtų teikiama tik tuomet, jei gimdyvė sutiktų apmokėti cezario pjūvio operacijos išlaidas.

„Įskaitant išlaidas dėl visų asmens sveikatos priežiūros paslaugų pacientei po CPO nėščiosios pageidavimu atlikimo kilusių komplikacijų, ligų ir sveikatos sutrikimų diagnostikos ir gydymo, įskaitant pervežimo į kitą asmens sveikatos priežiūros įstaigą išlaidas“, – rašoma įstatymo projekte.

Tiek moterų iniciatyvinė grupė, tiek M. Danielė dar šią savaitę ministerijai planuoja teikti pastabas dėl minėto įstatymo projekto. Jei įstatymas būtų patvirtintas Seime, jis įsigaliotų 2023 m. sausio 1 d.

2022 07 13 12:17
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt