trečiadienis, spalio 21 d.
Supuvusi jautiena ir kukuliai iš atliekų: kaip moksleiviai tapo viešųjų pirkimų įkaitais
Alfa.lt

Kilus skandalui, kad sostinės Kunigaikščio Gedimino progimnazijos moksleiviai galėjo būti maitinami atliekomis, kurių geri šeimininkai neduotų net šunims, maitinimą organizuojančios bendrovės atstovai teisinasi, kad visa tai – tik žiniasklaidos išpūstas burbulas. Pakartotinis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) patikrinimas rodo, kad pirmojo patikrinimo metu aptiktą sugedusią jautieną nuspręsta „pataupyti“ – jau kitą dieną ji rasta šaldytuve tarp vaikams skirtų produktų.

LRT radijui praėjusią savaitę paskelbus maitinimą organizuojančios bendrovės darbuotojos liudijimą apie tai, kad vaikai galimai galėjo būti maitinami iš jų pačių lėkščių likučių pakartotinai pagamintais patiekalais, VMVT nusprendė atlikti patikrinimą.

Jo metu aptikta pažeidimų, kurie nebuvo likviduoti net kitą dieną pakartotinai patikrinus.

„Pirmąją dieną inspektoriams nurodžius sunaikinti jautieną, kuri buvo su pasibaigusiu tinkamumo vartoti terminu, deja, inspektoriai rytojaus metu nustatė, kad ta pati jautiena (...) buvo vėl sudėta atgal į šaldiklį, kuriame laikomos įprastos žaliavos, iš kurių bus gaminamas maistas“, – apie nustatytus pažeidimus LNK žinioms pasakojo VMVT Vilniaus departamento patarėja Daiva Ruželienė.

Taip pat buvo nustatyta, kad vaikams maitinti skirti patiekalai gaminti ne pagal receptūras (pavyzdžiui, nustatyta, kad kai kurių patiekalų, nurodytų valgiaraštyje, svoriai yra mažesni, nei deklaruota, arba vieni patiekalai pakeisti kitais). Be to, patikrinimo metu nustatyta, kad šalutiniams gyvūniniams produktams (t. y. maisto atliekoms) laikyti skirtame šaldiklyje kartu buvo laikomi ir nešalutiniai gyvūniniai produktai: pjaustyti bananai, šaldytos bandelės, užšaldyti varškės kukuliai. Taip pat nustatyta ir kitų pažeidimų: maisto gamybai skirtų žaliavų šaldiklyje laikyta žalia mėsa ir uogos nebuvo tinkamai atskirtos.

Valgį mokyklai ruošia VšĮ „Bruneros“, kuri anksčiau vadinosi „Kretingos maistas“.

Prieš kelerius metus ši bendrovė pateko į skandalą, kai šalyje organizuojamos Dainų šventės dalyviai ėmė skųstis maitinimo kokybe.

Kunigaikščio Gedimino progimnazijos moksleivio tėvas Viktoras (vardas pakeistas – aut. past.) teigė, kad problemų dėl maitinimo šioje mokykloje kyla jau ne pirmą kartą, tačiau tokio akibrokšto bendruomenė nesitikėjo.

„Mokykla turi tris skyrius – Miglos, Blindžių ir centrinį. Nežinau, kaip kituose, tačiau būtent Blindžių skyriuje nėra specialios maisto ruošimo technikos, tad mums, tėvams, buvo pasakyta, kad dėl to labai nedaug bendrovių nori dalyvauti konkursuose dėl maitinimo. Pernai turėjome kitus maitintojus, mano vaikas skundėsi, kad porcijos mažokos, tad jam visada įdėdavau dar su savimi valgyti dėžutėje. Žinau, kad ir kiti tėvai taip darė, tad nesureikšminome to, na, juk vaikai, daug energijos išeikvoja, tai ir valgyti daug reikia“, – pasakojo pašnekovas.

Jo teigimu, problemos pakeitus maitintoją prasidėjo jau rugsėjo pradžioje.

„Buvo visiškas jovalas – iš pradžių neaišku, kaip atsiskaityti už maistą – tai per mokytoją duodavome pinigus, vėliau jau nebe per mokytoją, o neva galėtume mokėti įdėję pinigus per moksleivio pažymėjimo korteles, tačiau ir su tais pažymėjimais buvo netvarka, tad dabar pasakyta, kad sumokėsime pavedimu, tačiau sąskaitos niekas neduoda.

Grįžęs namo vaikas kartą pasakojo, kad vos ne pusė mokyklos liko be pietų – neapskaičiavo. Vėliau atvežė valgyti tiems, likusiems be maisto. Nebuvau linkusi to sureikšminti, tačiau kai vaikas pradėjo pasakoti, kad „valgėme sriuboje tą pačią šlykščią žuvį, kur davė prieš tai pietums“, sunerimau“, – dalijosi moksleivio tėvas.

Kilus skandalui dėl galbūt netinkamo vaikų maitinimo, VMVT patikrinimo metu rado 5 kilogramus sugedusios jautienos, kurias inspektoriai liepė sunaikinti. Nepaisant to, kitą dieną atvykę tikrintojai užfiksavo, kad pasenusi mėsa nebuvo utilizuota, o vietoje to – sukrauta prie kitų maistui gaminti skirtų produktų.

Pasak pašnekovo, vos pasirodžius pirmosioms publikacijoms, „Bruneros“ užtvindė tėvų elektroninio pašto dėžutes pasiaiškinimais.

„Mes, tėvai, gavome net kelis elektroninius laiškus, kuriuose buvo rašoma, kad neva čia viskas gerai, o įmonė kreipsis į teismą dėl šmeižto žiniasklaidoje. Mums siuntinėjo laiškelius, kad kreiptumėmės į jų kokybės liniją, tačiau kaip mes galime kur nors kreiptis ir pateikti kokius nors įrodymus, kai dėl pandemijos tėvų lankymaisi mokykloje yra riboti. Labai keista, kad mokykla mums persiuntinėjo tą jų pateiktą informaciją ir iš pat pradžių stojo maitintojų pusėn“, – svarstė vyras.

Progimnazijos direktorius Rimantas Remeika Alfa.lt paaiškino, kad sutartis su „Bruneros“ buvo sudaryta skelbiant tarptautinį viešąjį pirkimą, laikantis visų procedūrų.

„Bendrovė laimėjo tarptautinį konkursą. Viešųjų pirkimų tarnyba mums liepė skelbti būtent tarptautinį konkursą. Pusantro tūkstančio vaikų, skaičiuojama, kad maitinasi visą dieną, išeina 10 eurų per dieną ir per trejus metus susidaro milijoninė suma. Todėl buvo liepta daryti tarptautinį konkursą, kurį mes ir padarėme“, – aiškino direktorius.

Jo teigimu, sutartis su prieš tai buvusiu maitintoju buvo pasibaigusi jau praėjusių mokslo metų viduryje, tačiau buvo nutarta nekeisti bendrovės iki naujo konkurso rezultatų.

Direktorius tvirtina, kad konkursas buvo skelbtas atsižvelgiant į naujausius sveikatos apsaugos ministro inicijuotus vaikų maitinimo reikalavimus.

R. Remeika sako, kad, nepaisant viešumoje kilusių pasipiktinimų dėl „Bruneros“ maisto tiekimo Dainų šventei, įmonė laimėjo teisminį procesą dėl šio incidento, tad jokių teisinių galimybių užkirsti kelią bendrovei dalyvauti konkurse maitinti progimnazijos vaikus nebuvo.

Šiuo metu mokyklos atstovai teigia, kad laukia oficialaus rašto iš VMVT, kad galėtų nutraukti sutartį su bendrove.

Sostinės vicemerė Edita Tamošiūnaitė Alfa.lt paaiškino, kad savivaldybė neketina toleruoti susidariusios padėties. Jos nuomone, sutartis su įmone turėtų būti nutraukta nedelsiant.

Problemų šleifas – nuo Dainų šventės

Respublikinės Dainų šventės metu „Bruneros“, anksčiau veikusios „Kretingos maisto“ pavadinimu, laimėtų pirkimų vertė siekė 667 tūkst. eurų. Centralizuotai maitinami Dainų šventės dalyviai skundėsi tiek dėl porcijų stokos, tiek dėl patiekalų kokybės.

„Gavusi informaciją apie galimai netinkamai paruoštus paukštienos pusgaminius, VMVT pradėjo skubų tyrimą. Anoniminio pranešimo duomenimis, pusgaminiai, skirti patiekalams Dainų šventės dalyviams gaminti, buvo ruošiami Radviliškyje iš galimai netinkamos žaliavos ir pažeidžiant technologinius reikalavimus“, – paskelbta VMVT pranešime.

Donatas Garbauskas, „Bruneros“, dėl kurios tiekiamo maisto skundėsi dalyviai, atstovas tuomet teigė, kad maistas „yra tikrai valgomas“, o skundus dėl jo išvaizdos, skonio sakė esant pavienius.

Atlikus patikrinimus, skunduose nurodyti faktai pasitvirtino – įmonei uždrausta tiekti nekokybiškus patiekalus šventės dalyviams.

Tiesa, tą kartą teismus „Bruneros“ laimėjo, ir tai padėjo bendrovei toliau dalyvauti viešųjų pirkimų konkursuose.

Pasipylus kolektyvų skundams, gelbėti tiekiant kokybiškus produktus šventės dalyviams ėmėsi sostinės savivaldybė kartu su privataus verslo pagalba. 

2020 09 23 09:09
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt