antradienis, liepos 5 d.
Taromatų sistemos plėtra: didžioji dalis stiklo pakuočių liks už borto
Alfa.lt
BNS Foto
Taromatas

Letuvoje šiuo metu vyksta intensyvios diskusijos dėl galimos užstato sistemos plėtros, siūlant įtraukti t į ją ir visų stipriųjų gėrimų pakuotes. Tačiau labiausiai tikėtina, kad į užstato sistemą pateks tik lengvosios minėtų gėrimų pakuotės, nes stiklinės taros surinkimas pareikalautų per didelių investicijų.

VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ generalinis direktorius Gintaras Varnas Alfa.lt sakė, kad „šiuo metu vyksta svarstymai, yra parengti teisės aktų pakeitimo projektai, pateikta LR Vyriausybės išvada ir pasiūlymai“.

„Jei trumpai, ketinama užstato sistemą išplėsti į visus stipriuosius gėrimus lengvose pakuotėse (PET ir metalinėse)“, – paaiškino jis.

Tiesa, taromatuose už užstatą būtų priimamos tik šios pakuotės: stiklinės (netaikoma trijų litrų talpos stiklinėms pakuotėms ir stiklinėms vienkartinėms pakuotėms, į kurias supakuotas vaisių vynas, vaisių vyno gėrimai, vaisių vyno kokteiliai, vynas, vyno gėrimai, vyno kokteiliai, spiritiniai gėrimai), PET ir metalinės (netaikoma trijų litrų talpos metalinėms pakuotėms).

Tai yra daroma, nes stipriųjų alkoholinių gėrimų stiklinės pakuotės yra įvairių formų, todėl taromatai negalėtų jų priimti, reikėtų keisti sistemą. 2019 m. atliktoje „Užstato už vienkartines pakuotes sistemos plėtros sąnaudų–naudos analizėje“ teigiama, kad investicijų į užstato sistemos plėtrą sąnaudos sudarytų 146,4–165 mln. eurų, o į konteinerinės sistemos plėtrą – 25,6 mln. eurų.

„Taigi investicijos į užstato sistemos plėtrą būtų 6 kartus didesnės. Be to, išplėtus užstato sistemą, gamintojų ir importuotojų veiklos sąnaudos (pvz., dėl vienkartinių pakuočių žymėjimo užstato sistemos ženklu ir su tuo susijusių kitų išlaidų) kasmet padidėtų apie 10 mln. eurų. Investicijos į užstato sistemos plėtrą nesumažins konteinerinės sistemos išlaikymo kaštų“, – tikinama analizėje.

Padidėjusias išlaidas (tiek užstato, tiek konteinerinės sistemų) turėtų apmokėti gyventojai. Dėl bendro kainų lygio pokyčio ir kitų rinkos veiksnių užstato sistemos plėtra nuo 2023 m. pareikalautų didesnių investicijų, nei nurodyta užstato analizėje.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė Alfa.lt tvirtino, kad visų stipriųjų alkoholinių gėrimų pakuotės turėtų būti surenkamos, nes nuo 2023 m. taromatų sutartys baigia galioti. Tada gali būti perkami nauji taromatai, pritaikyti įvairių talpų ir formų gėrimų tarai surinkti.

Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, 2020 m. Lietuvos rinkai patiekta 78,6 tūkst. t stiklinių pakuočių. VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ duomenimis, 2020 m. užstato sistemoje surinkta 9,25 t stiklinių pakuočių atliekų. Iš viso surinkta 63 proc. rinkai patiektų stiklinių pakuočių atliekų, iš jų – 50 proc. savivaldybių įrengtose komunalinių atliekų tvarkymo sistemose, 13 proc. – užstato sistemoje.

2022 05 10 09:37
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt