penktadienis, spalio 30 d.
Teismas: skandalingosios kandidatės į Seimą sulaikymas – policijos fiasko
Dominykas Griežė

2019 metais skandalingais poelgiais išgarsėjusi vilnietė mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė, šiuo metu kandidatuojanti į Seimą, sulaukė gerų žinių iš Vilniaus miesto apylinkės teismo – pastarasis nutraukė A. G. Astrauskaitei iškeltą administracinio nusižengimo bylą dėl nepaklusimo pareigūnų reikalavimams.

Į nemalonią istoriją mokytoja įsivėlė šių metų pradžioje, kai Trispalvės alėjoje buvo rengiama akcija K. Škirpai pagerbti, tačiau į ją susirinko tik keturi asmenys, uždegę žvakutes, nors apie planuojamą akciją skelbta socialiniuose tinkluose. Į įvykio vietą atvykusi policija sulaikė Lietuvos vėliava mojavusią A. G. Astrauskę ir išsivežė.

Anot pareigūnų, pedagogės, prieš tai išgarsėjusios tuo, kad dažais apipylė Lukiškių aikštėje stovėjusį „Laisvės kalvos“ maketą, sulaikymas buvo teisėtas, o štai pati A. G. Astrauskaitė pažeidė įstatymus, teismas konstatavo, kad ši istorija yra visiškas policijos fiasko – moterį sulaikiusios pareigūnės neturėjo jokio pagrindo nei reikalauti A. G. Astrauskaitės prisistatyti, nei jos sulaikyti.

Akistata su policija

Bylos duomenimis, A. G. Astrauskaitė šių metų sausio 3 d., apie 18 val., Šalia Gedimino pilies esančioje Trispalvės alėjoje, anksčiau vadintoje K. Škirpos alėja, mojavo Lietuvos vėliava, šaukdama „Lietuva, būk laisva“. Vėliau, priėjus policijos pareigūnams ir paprašius prisistatyti ir pateikti asmens tapatybės dokumentą, pedagogė tai daryti atsisakė – nesakė savo vardo ir pavardės, nepateikė asmens tapatybę patvirtinančio dokumento. Paprašius nutraukti savo veiksmus į policijos pareigūnės reikalavimus A. G. Astrauskaitė nereagavo, toliau mojavo vėliava, o pareikalavus eiti į tarnybinį automobilį šaukė, kad niekur nevažiuos, galiausiai vardą ir pavardę pasakė tik po trečiojo policijos pareigūno reikalavimo.

Anot surašyto protokolo, mokytoja pareigūnams nepakluso ir jau nuvežta į komisariatą – nedavė apžiūrėti savo asmeninių daiktų, naudojosi telefonu, nors to daryti jai neleido.

Policijos fiasko

Nors, pareigūnų manymu, A. G. Astrauskaitė nepakluso teisėtiems jų veiksmams, Vilniaus miesto apylinkės teismas administracinio nusižengimo mokytojos veiksmuose neįžvelgė – teisėja Ugnė Gailiūnienė trečiadienį pedagogei iškeltą bylą nutraukė.

Kaip pažymima nutartyje, pareigūnai turi teisę tikrinti asmens duomenis ir paimtų asmens dokumentus, įtariant, kad buvo padarytas nusikaltimas ar administracinis nusižengimas, tačiau A. G. Astrauskaitė atveju joks kitas nusižengimas nebuvo konstatuotas. „Taigi A. G. Astrauskaitė nepadarė jokio kito nusižengimo, dėl kurio policijos pareigūnė galėjo reikalauti pateikti asmens dokumentus“, – rašoma nutartyje.

Teisėja U. Gailiūnienė taip pat pažymėjo, kad iš byloje esančių vaizdo įrašų matyti, kad nei pareigūnai, nei kiti sulaikymo vietoje buvę asmenys negalėjo nurodyti, koks konkrečiai pažeidimas daromas. Dar labiau akcentuota tai, kad A. G. Astrauskaitės prisistatyti reikalavusi pareigūnė Karina Antipova taip pat nenurodė, kokiu nusikaltimu ar pažeidimu įtariama pedagogė, teigė, kad tam jai nereikia pagrindo.

„Vien buvimas policijos pareigūnu automatiškai nesuteikia teisės nustatyti bet kurio asmens tapatybę“, – pažymima nutartyje.

Mojuoti vėliava – ne nusikaltimas

Bylą išnagrinėjusi teisėja prieštaravo ir pareigūnų teiginiams, kad jiems užkliuvo A. G. Astrauskaitės elgesys su vėliava. „Akivaizdu, kad mojavimas Lietuvos Respublikos vėliava nėra neteisėtas veiksmas“, – rašoma nutartyje.

Teismui užkliuvo ir daugiau policijos atstovų teiginių – nors teisintasi, kad pedagogė sulaikyta įtariant neteisėto mitingo organizavimu, nei viename tarnybiniame pranešime vėliau nebuvo nurodyta, kad A. G. Astrauskaitė buvo įtariama neteisėtu susirinkimo organizavimu, o iš vaizdo įrašų matyti, kad teisėsaugai užkliuvusiame „mitinge“ buvo vos keturi žmonės.

Galiausiai teismui užkliuvo ir pačių A. G. Astrauskaitę sulaikiusių pareigūnų pokalbių garso įrašai, kuriuose viena iš pareigūnių kelis kartus pripažino, kad susirinkę asmenys nieko blogo nedaro.

Atsižvelgus į šias aplinkybes teisėja konstatavo, kad A. G. Astrauskaitės sulaikymas buvo be pagrindo, taigi neteisėtas, o visi vėliau po jo sekę pareigūnų veiksmai taip pat negalėjo būti teisėti.

Nors teismas trečiadienį priėmė vilnietei palankią nutartį, ši dar nėra įsiteisėjusi ir per 20 dienų gali būti apskųsta.

Vežė su šunimis

Pati A. G. Astrauskaitė teisme teigė, kad su ja kalbėjusi pareigūnė bendravo griežtu tonu, iššaukiančiai, buvo labai grubi, kaip vėliau pati pedagogė suprato, buvo gavusi nurodymus ją suimti.

A. G. Astraukaitė teigė, kad dėl to pajuto nerimą, kilo pasipriešinimas: klausė pareigūnės, kokiu pagrindu turi prisistatyti, o pastaroji atsakė, kad ji pareigūnė, jai pagrindo nereikia. A. G. Astrauskaitė teigė tuomet supratusi, kad kyla grėsmė. Nuo to momento ji užėmė pasipriešinimo poziciją, jautė, kad su ja bus susidorojama.

Anot pedagogės, galiausiai prieita prie to, kad ją ėmė gąsdinti vežimu į komisariatą – nors buvo baisu, A. G. Astrauskaitė teigė neprieštaravusi, tačiau, kai pareigūnės atidarė tarnybinio automobilio duris ir pamatė viduje du šunis, pasidarė dar baisiau. Galiausiai moteris buvo uždaryta ankštoje patalpoje, o kelionė buvusi labai nemaloni – jos metu šunys ėmė kaukti.

Teismo metu A. G. Astrauskaitė taip pat teigė, kad būtų pasakiusi pareigūnei savo vardą ir pavardę, jei tik ši būtų nurodžiusi, kokiu pagrindu to prašo.

Policijos komisariate – emocinė krizė

Teisme anksčiau buvo peržiūrėtas vaizdo įrašas, darytas policijos komisariate, į kurį buvo pristatyta A. G. Astrauskaitė. Iš vaizdo įrašo matyti, kad moteris galbūtbūtų buvusi paleista, jei būtų bendradarbiavusi su pareigūnais, tačiau A. G. Astrauskaitė nenorėjo parodyti rankinės turinio, kad pareigūnai įsitikintų, jog ji neturi draudžiamų daiktų.

Mokytojos daiktus pareigūnai apžiūrėjo jėga, o tuomet A. G. Astrauskaitę ištiko emocinė krizė – moteris ėmė verkti ir teigti, jog buvo suimta dėl savo tautybės. „Jūs mane niekinate tautiniu pagrindu. Abi rusės, aš lietuvė. Aš didžiulį skausmą jaučiu širdy, kad rusės mane, lietuvę, Lietuvos sostinėje laužė“, – ašarodama pareigūnams kalbėjo suimta moteris.

Nors pareigūnai neleido A. G. Astrauskaitei kalbėtis telefonu, iš vaizdo įrašo matyti, kad moteris kažkam skambino, guodėsi, o pašnekovas pasiūlė kviestis medikus ir rašyti skundą dėl pareigūnų. Šio patarimo mokytoja paklausė ir ėmė reikalauti pareigūnų iškviesti jai medikus. „Man stresas didelis, man rankos dreba“, – vaizdo įraše girdimi A. G. Astrauskaitės žodžiai.

Pareigūnai taip pat nesuvaldė emocijų. „Nemeluokit ir nešmeižkit, aš irgi galiu įsižeisti“, – pareiškė viena policijos darbuotoja, kai A. G. Astrauskaitė telefonu kažkam aiškino, kad buvo sulaikyta ir tampoma rusių dėl to, kad yra lietuvė.

2020 09 17 14:50
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt