pirmadienis, sausio 24 d.
Turtą valdanti Bažnyčia: per pirmą karantiną nuolaidos visiems, per antrą – pagal galimybes
Alfa.lt

Stambi nekilnojamojo turto valdytoja Vilniaus arkivyskupija antro karantino metu pagalbos ranką tiesia ne visiems: nuo pandemijos nukentėjusiam verslui nuomos mokesčio nuolaidas taiko pagal galimybes, vertindama savo įsipareigojimus kitoms šalims – bankams, pagalbos stokojantiems asmenims, darbuotojams, paveldo objektų išsaugojimui.

Antro karantino metu įmonėms, kurių veiklą sustabdė Vyriausybė, nuomos išlaidų nekompensuoja ir valstybė. Daugeliui uždarytų maitinimo įstaigų ir parduotuvių nuomos mokestis sudarė pagrindines išlaidas, nors verslas iš veiklos negavo jokių pajamų. Nežinia, ar leidus atnaujinti veiklą, šios įmonės atsigaus. Verslas prognozuoja, kad Vilniaus senamiestyje ir centre liks nemažai tuščių patalpų.

Pernai Vilniaus arkivyskupijos ekonomo tarnyba, įmonėms, kurioms nuomoja patalpas, suteikė 30 proc. nuomos mokesčio nuolaidą karantino laikotarpiu ir kelis mėnesius po jo.

Pirmo karantino metu valstybė nuo pandemijos nukentėjusiam verslui kompensavo 30-50 proc. patalpų nuomos mokesčio, jeigu nuomotojas taikė ne mažesnę kaip 30 proc. nuomos mokesčio nuolaidą. Tokia kompensacijų tvarka pajamų negaunančiam verslui padėjo išgyventi tris sunkius karantino mėnesius, o suvaržymus panaikinus – greičiau atsigauti. 

Nuleido kainą ir Vilniuje, ir Kaune

Vilniaus centre veikia kelios „Caffeine“ tinklo kavinės. Viena jų, esanti Pilies gatvėje, patalpas nuomoja iš Vilniaus arkivyskupijos kurijos.

Pasak „Caffeine“ tinklą valdančios Norvegijos kapitalo įmonės „Reitan Conveniene Lithuania“ generalinio direktoriaus Viginto Bartaševičiaus, patalpų Pilies g. savininkė Vilniaus arkivyskupija per antrą karantiną įmonei suteikė nuomos mokesčio nuolaidą.

„Gavome nuolaidą ir Vilniuje, ir Kaune“, – Alfa.lt sakė V. Bartaševičius.

Norvegų kapitalo įmonė kavinę turi ir Kaune, Vilniaus gatvėje, Kauno arkivyskupijai priklausančiame pastate.

Kokio dydžio nuolaidą suteikė nekilnojamojo turto savininkė Bažnyčia, V. Bartaševičius pasakyti negalėjo. „Oi, negaliu tiksliai pasakyti. Bet iš tų, kurie suteikė nuolaidas, labiausiai turbūt išskirčiau „Panoramą“ (prekybos centras Vilniuje, – red.). Lanksčiausiai ir labai geranoriškai žiūrėjo“, – teigė įmonės vadovas.

V. Bartaševičius džiaugėsi Katalikų Bažnyčios požiūriu į sunkumų patiriantį verslą. „Draugiškai pasielgė. Mes patenkinti, taip“, – sakė įmonės vadovas.

Nuomos mokesčio nuolaidą įmonė gavo ir iš Kauno arkivyskupijos, kuri nuomoja patalpas „Caffeine“ kavinei Kauno senamiestyje, Vilniaus g.  

Daug patalpų liks be nuomininkų

„Reitan Conveniene Lithuania“ iš viso Lietuvoje turi apie 100 nuomos sutarčių, pagal kurias patalpas nuomoja apie 200 „taškų“. Nuomos nuolaidų šiemet suteikė ne visi savininkai, o didžiausia buvo iki 50 proc. įprastinės nuomos įmokos. „Buvo įvairiai, vieni suteikė nuolaidą, kiti – ne, nuolaidos dydis irgi skyrėsi. Bet apskritai paėmus, per antrą karantiną gavome mažiau nuolaidų nei per pirmąjį“, – sakė V. Bartaševičius.

Pirmo karantino metu daugiau kaip pusė privačių nuomotojų „Caffeine“ tinklą valdančiai bendrovei iš karto suteikė nuolaidų, apie trečdalis laukė, ar Vyriausybė skirs subsidijų daliai nuomos mokesčio kompensuoti. Tačiau 14 patalpų nuomotojų – stambaus turto savininkų Vilniuje – nesuteikė jokios nuolaidos. „Pastebėjome, kad kuo savininkai turtingesni, tuo mažiau kitiems jautrūs“, – tuomet sakė V. Bartaševičius.

Šios nuomonės jis nekeičia ir dabar. „Panašiai vertinu, – prisipažino įmonės vadovas. – Tie, kurie norėjo, kad verslai išgyventų, ir matė perspektyvą, tie suteikė nuolaidą. O kai kurie nesuteikė.“

V. Bartaševičiaus teigimu, nuomos kaina Vilniaus senamiestyje didelė ir ne visi nuomininkai sugebės sumokėti įsiskolinimus po to, kai verslas atsigaus. „Man atrodo, bus tuščių patalpų. Jų bus vis daugiau. Labai ilgas periodas, kai nedirba. Kas neturi sukaupęs vadinamųjų lašinių, tam labai sudėtinga yra išgyventi šį laikotarpį“, – mano įmonės vadovas.

V. Bartaševičius pastebėjo, kad įmonės užsidaro ne tik Vilniaus Pilies gatvėje, bet ir kitur senamiestyje, ir Gedimino prospekte. „Manau, atsiras tuščių taškų, vėliau jų turėtų daugėti, nes tikrai sudėtingas laikotarpis“, – prognozavo jis.  

Mokestį sumažino „solidarizuodamasi su valstybe“

Vilniaus arkivyskupijos ekonomas Mykolas Juozapavičius Alfa.lt teigė, kad pirmojo karantino metu, kai valstybė taikė dalies nuomos mokesčio kompensavimą nuo COVID-19 labiausiai nukentėjusioms įmonėms, Vilniaus arkivyskupijos ekonomo tarnyba, solidarizuodamasi su valstybe, įmonėms, kurios nuomojasi patalpas, buvo suteikusi 30 proc. nuomos mokesčio nuolaidą karantino laikotarpiu ir kelis mėnesius po jo.

„Antro karantino metu Vilniaus arkivyskupijos ekonomo tarnyba bendrauja ir bendradarbiauja su nuomininkais bei pagal galimybes taiko nuolaidas, vertindama savo įsipareigojimus kitoms šalims – bankams (šiuo metu Vilniaus arkivyskupijos ekonomo tarnyba moka paskolas, gautas katalikiškos mokyklos-darželio statybai Pašilaičiuose), pagalbos stokojantiems asmenims per Vilniaus arkivyskupijos „Caritas“ programas, darbuotojams, paveldo objektų išsaugojimui ir atnaujinimui. Taip pat atsižvelgiama į įsipareigojimus dėl susijusių įmonių prastovų ir išlaikymo laikinai uždraudus veiklas“, – teigė M. Juozapavičius.

Viešoji įstaiga „Vilniaus arkivyskupijos Ekonomo tarnyba“ administruoja Vilniaus arkivyskupijos nekilnojamojo turto objektus bei rūpinasi tiek jo, tiek kilnojamųjų paveldo vertybių išsaugojimu, tvarkymu, restauravimu, taip pat remia Vilniaus arkivyskupijos veiklą, „Caritas“, kitus Vilniaus arkivyskupijos pastoracinius centrus, išlaiko Bažnytinio paveldo muziejų bei Vilniaus Piligrimų centrą.

Pasak M. Juozapavičiaus, „Vilniaus arkivyskupijos Ekonomo tarnybos“ valdomose patalpose veikia ne tik nuomininkai. „Neatlygintinai patalpomis naudojasi visi Vilniaus arkivyskupijos pastoraciniai centrai, panaudos būdu yra įsikūrusios kitos katalikiškos organizacijos ir iniciatyvos. Pavyzdžiui, vien tik Vilniaus arkivyskupijos „Caritas“ 2020-aisiais buvo skiriamas daugiau nei 4 tūkst. kv. metrų plotas“, – pasakojo M. Juozapavičius. 

„Vilniaus arkivyskupijos Ekonomo tarnybos“ Registrų centrui pateiktoje veiklos ataskaitoje nurodoma, kad 2020 m. tarnybos pajamos iš pagrindinės veiklos buvo 3 051 510 eurų, pajamos iš perparduotų komunalinių paslaugų – 500 958 eurai, pajamos iš parduotų prekių – 662 eurai, pajamos iš kitos veiklos – 140 692 eurai, dividendų pajamos – 500 000 eurų, pajamos iš finansinės veiklos – 30 207 eurai, finansavimo pajamos – 2 669 385 eurai.

2020 m. tarnyba gavo 291 516 eurų biudžeto lėšų, kurias panaudojo religinės paskirties objektų remontui, paveikslų restauravimui.

Iš Finansų ministerijos gautas 2 376 534 eurų finansavimas panaudotas Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Gailestingumo koplyčios ir Švč. Teresės bažnyčios aktualizavimui.

Iš Užimtumo tarnybos tarnyba pernai gavo 51 531 eurų dotaciją darbo užmokesčiui kompensuoti. Ataskaitoje Registrų centrui nurodoma, kad tarnyboje praėjusių metų pabaigoje dirbo 33 darbuotojai. 

Ecocredit.lt teikiamas paskolos refinansavimas  yra kredito istorijos mokumo atkūrimas. Tai galimybė iškart padengti skolą kreditoriams bei padidinti skolinamą sumą. Perkreditavimas vykdomas itin lengvai ir paprastai.

2021 05 07 09:39
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt