ketvirtadienis, rugsėjo 29 d.
Ukrainiečių apgyvendinimas Lietuvoje: vietų gali pritrūkti bet kurią minutę
Goda Košinskytė
BNS foto
Butai

Į Lietuvą kasdien atvyksta vis daugiau nuo karo bėgančių ukrainiečių, ir nors Lietuva turi paruošusi apie 26 tūkst. apgyvendinimo vietų, šis skaičius nuolat kinta. Manoma, kad būsto gali bet kada pritrūkti.

Vidaus reikalų ministerijos (VRM) Strateginės komunikacijos skyriaus patarėja Miglė Angelou Alfa.lt sakė, kad savivaldybės kasdien tikslina savo apgyvendinimo galimybes: „Naujausiais duomenimis, savivaldybėse yra užregistruota per 16 tūkst. apgyvendinimo vietų, kurios savivaldybės jų pasiūlė daugiausia, dar negalime pasakyti.“

Nacionalinio savanorių pagalbos koordinavimo centro „Stiprūs kartu“ atstovas Giedrius Galdikas teigia, kad šiuo metu jų sistemoje būsto pasiūla siekia apie 10,5 tūkst. vietų, kiekvienoje gyvenamojoje vietoje apytiksliai telpa 2–3 asmenys. Organizacija jau yra apgyvendinusi apie 6 tūkst. asmenų, tačiau skaičiai nuolat kinta.

Šiuo metu sukauptas būsto rezervas yra džiuginantis, bet atvykstančiųjų skaičiai vis auga.

G. Galdikas pabrėžia, kad „šiuo metu sukauptas būsto rezervas yra džiuginantis, bet atvykstančiųjų skaičiai vis auga, mažiausiai tūkstantis pabėgėlių per parą pasiekia Lietuvą, todėl bet kurią minutę gali atsirasti būsto trūkumas“.

„Ypač akcentuojame ir dėmesį skiriame didmiesčiams, nes tarp pabėgėlių daugiausia yra mamos, močiutės su nepilnamečiais vaikais ir jie norėtų gyventi ne kažkur periferijoje ar kaimo turizmo sodybose, kur susisiekimas sudėtingesnis, bet renkasi didmiesčius – Vilnių ir Klaipėdą.

Šitie du miestai pasižymi gausia rusakalbių bendruomene ir jiems yra lengvesnė integracija, jie vienas per kitą susižino tokius dalykus. Kitas dalykas, Vilniuje ir Klaipėdoje yra rusakalbių mokyklų ir darželių“, – pasakojo organizacijos atstovas.

Nuo karo bėgantys ukrainiečiai pirmiausia yra apgyvendinami pas žmones per „Stiprūs kartu“ platformą, tačiau be to yra daug privačių iniciatyvų, „kur žmonės patys savo mašina veža ukrainiečius nuo sienos ir juos apgyvendina“.

„Jei nepavyksta rasti tinkamos vietos per „Stiprūs kartu“, tuomet didesnės grupės ar šeimos apgyvendinamos savivaldybių patalpose, kurios labiausiai primena namų aplinką, t. y. butuose, bendrabučiuose, įvairiose dienos centrų patalpose / kambariuose ir pan. Mokyklos ir kitos didelės salės kol kas yra sąrašų pabaigoje arba tik kaip laikinas variantas“, – paaiškino M. Angelou.

Savivaldybių patalpose apgyvendinta nedaug

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Adomas Bužinskas tvirtina, kad savivaldybė yra įsivertinusi patalpas, kuriose galėtų apgyvendinti nuo karo pabėgusius ukrainiečius – butai, buvusių globos namų patalpos, bendrabučiai, prireikus ir mokyklų sporto salės.

„Šiuo metu iš viso galėtume apgyvendinti 2795 asmenis. Kol kas esame apgyvendinę 26 suaugusiuosius ir 60 vaikų. Butuose – 25 suaugusiuosius ir 38 vaikus, globos namuose – 1 suaugusįjį ir 22 vaikus.“

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos vyr. patarėjas Deividas Petrolevičius teigia, kad miesto savivaldybė galimybių karo pabėgėliams iš Ukrainos apgyvendinti ieško nuolat, nes privačių būstų, kuriuos žmonės siūlė per platformą „Stiprūs kartu“, Klaipėdoje beveik nebėra.

Be kitų galimybių (būstai regiono savivaldybėse), rengiamas rezervinis butų sąrašas, kurį dar turės patvirtinti miesto savivaldybės taryba.

Administracijos patarėjas patikino, kad pabėgėliams skirtose savivaldybės patalpose, Klaipėdos moksleivių saviraiškos centro bendrabutyje, praėjusią naktį buvo apgyvendinti 4 asmenys, iš viso ten yra apie 70 vietų.

Kauno miesto savivaldybės administracijos Civilinės saugos ir mobilizacijos poskyrio vedėja Raminta Jančauskaitė Alfa.lt paaiškino, kad laikinam ir ilgesniam prieglobsčiui Kaune paruošta apie 1,5 tūkst. apgyvendinimo vietų.

Tam skirti net keli miesto viešbučiai, prikelti antram gyvenimui, kuriuose apgyvendinami tik atvykėliai iš Ukrainos. Be to, tam pritaikytas ir buvęs sanatorijos pastatas Kulautuvoje, taip pat skirta ir 30 savivaldybės valdomų butų bei kauniečių siūlomi būstai.

Ir nors ji sako, kad kol kas Kaune yra pakankamai laisvų apgyvendinimo vietų, tačiau visuomet laukia „gyventojų iniciatyvos, kuri šiuo metu be galo svarbi“.

2022 03 17 12:57
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt