penktadienis, rugsėjo 30 d.
Ukrainiečių registracijos centre Vilniuje – lengvas chaosas, tačiau pabėgėliai džiaugiasi savanorių paslaugumu
Goda Košinskytė
Rugilė Andrejevskytė
Alfa.lt
Ukrainiečių registracijos centras Vilniuje

Ukrainiečių registracijos centre Vilniuje registracija vyksta 3 etapais, o laukti savo eilės gali tekti iki 1,5 val., Alfa.lt pasakojo centro darbuotojai ir ukrainiečiai. Centre jaučiamas ir lengvas chaosas – ne visi pabėgėliai supranta, ką ir kada reikia daryti, tačiau dauguma jų džiaugiasi savanorių geranoriškumu.

Ukrainiečių registracijos centre Vilniuje dirba Šaulių sąjungos, Policijos, Raudonojo Kryžiaus, „Maisto banko“, „Raudonų nosių“, „Stiprūs kartu“, Migracijos departamento, „Gelbėkit vaikus“, „Carito“ ir Maltiečių darbuotojai bei savanoriai.

Antradienį apie pietus centre buvo apie 200 ukrainiečių.

Ukrainiečiai turi pereiti 3 registracijos etapus: pirmąjį – kai užpildo anketą, kurioje pažymi, kiek šeimos narių atvyko, ar turi specialių poreikių, gauna talonėlius maisto ir higienos paketams pasiimti bei kt. Kitoje stotelėje užsiregistruoja Migracijos tarnyboje – gaunamas leidimas gyventi ir dirbti. Paskutinis, jei reikalingas, punktas, skirtas būstui susirasti. Tuo rūpinasi organizacija „Stiprūs kartu“.

Jeigu būstas nėra randamas, pabėgėliai lieka gyventi centro patalpose iki 72 val. Tuo metu jiems aktyviai ieškomos apgyvendinimo patalpos.

Anot Raudonojo Kryžiaus komunikacijos vadovės Lukos Lesauskaitės, sunku pasakyti, kiek šiuo metu ukrainiečių yra apsistoję registracijos centre, nes jų skaičius nuolat kinta.

„Kartais daugiau, kartais mažiau“, – antradienį sakė L. Lesauskaitė ir pasakojo, kad ukrainiečiai dažniausiai nori likti ir gyventi sostinėje, o joje apgyvendinimo vietų lieka vis mažiau.

Alfa.lt kalbinti ukrainiečiai tvirtino, kad antradienį laukimas eilėse neužtruko. Kai kurie perėję pirmąjį punktą iki antrojo laukė 30 min. Viena moteris pasakojo, kad iš viso laukė 1,5 val., tačiau ji tikėjosi laukti ilgiau.

Nepiasint lyg ir aiškios procedūros, daliai atvykusiųjų kyla nemažai klausimų. Paklausus, kokiame punkte jie yra ir ką jiems reikėjo daryti, dauguma pateikė nekonkrečius atsakymus: „Buvome pirmame punkte, kur užpildėme kažkokius popierius, antrame kalbėjome dėl darbo ir leidimo gyventi. Dar laukia trečias, bet nežinau dėl ko. Gal dėl būsto.“

Centre taip pat nėra aiškiai matomų nuorodų, kur prasideda registracijos procesas.

Užėję į centrą dauguma vaikų nusiauna batus, o vyresni striukes, nes patalpos yra prastai vėdinamos, jaučiamas karštis.

Ukraina yra posovietinė šalis, žmonėms sunku atsiverti.

Vaikams yra skirta atskira erdvė. Joje su vaikais dirba savanoriai ir „Raudonų nosių“ atstovai, kurie žaidžia, dainuoja ir šokdina mažuosius.

Ukrainiečių registracijos centre „Maisto bankas“ centre rūpinasi pabėgėlių maitinimu. Jie dalija trapučius, žirnelius, sultis vaikams, tyreles kūdikiams. Patalpose taip pat yra kavos bei vandens.

Centre dirba ir psichologai savanoriai. Vienas psichologas, kilęs iš Čečėnijos, pasakojo, kad žmonės retai kreipiasi pagalbos: „Ukraina yra posovietinė šalis, žmonėms sunku atsiverti. Aš pats po karo pagalbos kreipiausi tik po 6 mėnesių.“

Ukrainiečiai Alfa.lt patikino, kad savanoriai centre yra malonūs, paslaugūs ir geranoriški. „Tiek Lenkijoje, tiek Lietuvoje žmonės mums padeda ir linki gero“, – pabrėžė dviejų vaikų mama, gyvenusi Sumų regione.

2022 03 16 10:10
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt