pirmadienis, rugpjūčio 15 d.
Už ką kovojome šiemet? (daugiausiai dėmesio susilaukę 2021 m. protestai)
Goda Košinskytė
Alfa.lt koliažas
Protestas

Kova už tradicines šeimos vertybes, LGBT bendruomenės teises ir Vyriausybės vykdomas priemones prieš COVID-19 pandemiją – tai tik dalis protestų, kurie šiais metais sulaukė didelio visuomenės ir žiniasklaidos susidomėjimo.

Portalas Alfa.lt pateikia įsimintiniausių 2021 m. protestų penketuką.

Riaušės prie Seimo

Rugpjūčio 10 d. buvusi mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė kartu su VšĮ „Patriotiški lietuviai“ organizavo mitingą prie Seimo, kuris vėliau virto riaušėmis. Mitinge susirinkusi tūkstantinė minia reiškė nepasitenkinimą Vyriausybe bei Seimu. Jo metu nuolat skambėjo skanduotė „Seimą lauk“, valdantiesiems net buvo surengtos kartuvės. Plakatais nešini mitinguotojai protestavo prieš galimybių pasą, žmonių vakcinaciją, tikino, jog skiepai yra eksperimentiniai. Policijos duomenimis, renginyje dalyvavo 4-5 tūkst. asmenų, incidentų dienos metu buvo išvengta.

Pasibaigus „oficialiai“ mitingo daliai, protestuotojai užtvėrė išėjimus iš parlamento rūmų bei išvažiavimą iš vidinio Seimo kiemo. Pareigūnams ėmus juos atitraukti nuo pastato, kilo riaušės – į pareigūnus mėtyti buteliai, signalinės raketos, prieš protestuotojus panaudotos ašarinės dujos.

„Mamos už LGBTQ+ vaikus“

Organizacijos „Mamos už LGBTQ+ vaikus“ viena iš įkūrėjų Rasa Račienė, spalio mėnesį atviru laišku kreipėsi į prezidentą, sakydama, kad kasdien bent 20 minučių stovės prie prezidentūros, tikėdamasi, jog Gitanas Nausėda skleis vienijančią, o ne skaldančią žinutę LBGTQ+ bendruomenės atžvilgiu. Vėliau prezidentas ją pakvietė susitikimui.

Palaikymo akciją organizavo ir rinkodaros specialistė Dovilė Filmanavičiūtė, kuri kvietė visas mamas prisijungti palaikyti R. Račienę. Šioje akcijoje dalyvavo ir daugiau žinomų žmonių, visuomenės veikėjų, politikų. Vienas iš jų, Seimo narys Tomas Vyatutas Raskevičius.

Didysis šeimos gynimo maršas

Gegužės 15 d, „Šeimos gynimo maršas“ pritraukė gerokai daugiau nei porą tūkstančių dalyvių į Vilniaus Vingio parką. Susibūrusi minia plevėsavo Lietuvos vėliavomis, iškėlę laikė plakatus. Plakatuose – raginimai palaikyti tradicinę šeimą, teiginiai: „Dievas sutvėrė vyrą ir moterį“ bei „Tradicinė šeima lygu stipri tauta“.

Renginio metu buvo rodomas ir LR prezidento Gitano Nausėdos sveikinimas, kuriame jis ragino žmones likti tolerantiškais kitų atžvilgiu, pritarė, jog LGBT bendruomenės narių teisės turėtų būti sureguliuotos, „tačiau tai turi būti daroma laikantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 38 str., kuriame teigiama, kad šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas ir santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu“. G. Nausėdos pasisakymas buvo palydėtas dalyvių aplodismentais ir ovacijomis.

„Kaunas Pride“ eitynės

Rugsėjo pradžioje Kauno miesto centre vyko „Kaunas Pride“ eitynės, kuriomis siekiama atkreipti dėmesį į LGBT bendruomenės žmonių problemas. Tūkstantinė žmonių kolona, pasipuošusi vaivorykštės vėliavomis ir šūkiais, tokiais kaip „Born this way“ ir „Mums nerūpi jūsų vaikai“, judėjo Laisvės alėja skambant muzikai. Renginio organizatoriai dalyvius aprūpino rožinėmis veido kaukėmis, ant kurių parašyta „Tyla = mirtis“.

Vis dėlto, dalis susirinkusiųjų amsneų lydėjo dalyvius šūksniais „gėda“, buvo atsinešusiųjų dėžutes su kiaušiniais.

Renginį saugojo gausios policijos pajėgos: šimtai pareigūnų tikrino į miesto centrą ateinančius žmones ir prižiūrėjo bendrą tvarką. Centrinės miesto gatvės buvo atitvertos tvoromis. Policija taip pat pranešė fiksavusi keletą incidentų, buvo sulaikytų asmenų.

„Basos mamos“

Lapkričio 15 d. mamos, kurios prieštarauja, kad vaikams nuo 12 metų būtų taikomas galimybių pasas, susirinko prie Vyriausybės išreikšti nepasitenkinimo naujuoju sprendimu. Savo protestą jos išreiškė stovėdamos basos, taip parodydamos „įsižeminimą“.

Protesto organizatorė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė, Šilalės rajono savivaldybės tarybos narė Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė pabrėžė, kad akcijoje dalyvauja kaip mama, o ne politikė.

Kiek vėliau, lapkritį „Basos mamos“ stovėjo Daukanto aikštėje prie prezidentūros, tikėdamosios sulaukti prezidento dėmesio. Vėliau prie prie šios akcijos prisijungė ir „basi tėčiai“.

2021 12 27 09:00
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt