ketvirtadienis, rugsėjo 29 d.
Vaistinių lentynas rudenį turėtų papildyti nosies purškalas su COVID-19 antikūnais
Goda Košinskytė
BENU
SARS-Cov-2 BioBlock

Nosies purškalu, kurio sudėtyje yra antikūnų prieš SARS-CoV-2 virusą Estijoje veikiančiose BENU vaistinėse buvo pradėta prekiauti dar pavasarį. Tas pats preparatas greitu metu turėtų pasirodyti ir Lietuvoje, teigia BENU vaistinių tinklo atstovas.

Nors šis nosies purškalas nėra vaistas ir neatstoja vakcinų, jis gali gerokai sumažinti užsikrėtimo riziką, ypač tose vietose, kuriose sunku išlaikyti saugų atstumą nuo kitų asmenų, dar pavasarį pasakojo Tartu universiteto profesorius, technologijos kūrimo darbams vadovavęs Marto Ustavas.

Lietuvoje veikiančių BENU vaistinių tinklo rinkodaros ir komunikacijos vadovas Mindaugas Urbas teigia, kad šis estų sukurtas preparatas greitu metu turėtų pasirodyti ir Lietuvoje: „Šiuo metu tariamės, kad ir Lietuvoje BENU vaistinėse būtų galima įsigyti „SARS-Cov-2 BioBlock“ nosies purškalo“.

„Tikimės, kad mūsų vaistinių lentynas šis estų mokslininkų sukurtas preparatas, turintis antikūnų SARS-CoV-2 virusui įveikti, pasieks rudenį. Kiek jis kainuotų, kol kas anksti pasakyti“, – sakė M. Urbas.

Estijoje nosies purškalo „SARS-Cov-2 BioBlock“ kaina siekia 25 eurus.

„SARS-Cov-2 BioBlock“ priešvirusinis preparatas buvo sukurtas trijų („Icosageni Grupp“, „Chemi-Pharm“, „Teadus ja Tegu“) šalies įmonių kartu su Estijos gyvosios gamtos mokslų ir Tartu universitetų mokslininkų pagalba.

Vaistiniai preparatai nuo COVID-19

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie SAM atstovė spaudai Aistė Tautvydienė atskleidė, kad dėl „SARS-Cov-2 BioBlock“ nosies purškalo registracijos į tarnybą nebuvo kreiptasi. „Labai tikėtina, kad tai net ne vaistas, o medicininės paskirties priemonė“, – sakė ji.

„Dėl vaistų, taip pat dėl maisto papildų ir vitaminų, medicininės paskirties priemonių: tai įvairūs purškalai, inhaliatoriai, termometrai ir pan. buvimo Lietuvos rinkoje sprendžia pats vaistų registruotojas ar minėtų prekių gamintojas. Kitaip tariant, būtent jis įvertinęs šalies rinką, savo finansinius pajėgumus, rinkodaros strategiją, kitas galimybes, sprendžia registruoti vaistą vienoje ar kitoje šalyje ir juo ten prekiauti, ar ne“, – pridūrė A. Tautvydienė.

Tačiau, Lietuvoje yra registruotas kitas, vaistinis preparatas COVID-19 infekcijai gydyti.

Pats pirmasis vaistas, skirtas gydyti COVID-19 ligą, Europos vaistų agentūros (EVA) buvo patvirtintas dar 2020 metų liepą, to vaisto pavadinimas yra „Veklury“. Europos Komisija (EK), atsižvelgdama į EVA Žmonėms skirtų vaistų komiteto rekomendaciją, pritarė antivirusinio vaisto remdesiviro, skirto gydyti COVID-19 ligą, registracijai“, – aiškino Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie SAM atstovė.

Ji tvirtino, kad šis vaistas dar buvo sukurtas Ebolos viruso sukeltai ligai gydyti: „Remdesiviras yra viruso RNR polimerazės inhibitorius – vaistas, trukdantis gaminti virusinę genetinę medžiagą, neleidžiantis virusui daugintis, leidžiamas infuzijos būdu – lašinamas į veną.“

2021 09 01 10:40
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt