trečiadienis, sausio 20 d.
Valdžios pažadai: nurašyti nesumokėtą emigrantų sveikatos draudimą
tiesa.com

Valdžia planuoja nurašyti apie 100 mln. eurų emigrantų nesumokėto privalomojo sveikatos draudimo mokesčio. Be to, išvykusiems žmonėms šis mokestis toliau nebebūtų skaičiuojamas. Tačiau opozicijos atstovai skeptiškai įvertina tokią valdančiųjų idėją.

Anot „valstiečių“ frakcijos seniūno Ramūno Karbauskio, jeigu emigrantas kelerius metus Lietuvoje neatliks jokių veiksmų – nesigydys, nesimokys, nesikreips pašalpų ir kitų dalykų, įrodančių jo sąsajas su Lietuva, bus automatiškai laikoma, kad jis išvykęs.

„Tokiu atveju ketinama neskaičiuoti jokių įmokų ir nedidinti jo skolos, nes dabar teorinė skola didėja, nors ji yra neteisinga, kadangi tie žmonės tikrai nesinaudoja jokiomis teisėmis Lietuvoje. Tai būtų gera žinia tiems, kurie kažkodėl vengia deklaruoti savo išvykimą“, – antradienį Seime žurnalistams teigė R.Karbauskis.

„Sodros“ vadovas Mindaugas Sinkevičius sako, kad toks žingsnis palengvins ir emigravusių žmonių gyvenimą, ir „Sodros“ veiklą.

„Tiems asmenims, kurie trejus ar penkerius metus, dėl to apsispręs Seimas, neturi jokio santykio su Lietuva – nei dirbo, nei mokėsi, nei buvo Darbo biržoje – iš principo laikyti, kad jie yra išvykę ir neformuoti prievolių ir nei tų žmonių erzinti, kurie galbūt, mes tikimės, grįš kažkada į Lietuvą, nei mums patiems, institucijai, dirbti tą darbą, kuris kartais nesukuria jokios pridėtinės vertės“, – antradienį po susitikimo su „valstiečių“ lyderiu pranešė „Sodros“ vadovas.

Pasak jo, tokių žmonių gali būti apie 100 tūkst., jie skolingi apie 100 mln. eurų sveikatos draudimo įmokų.

M. Sinkevičiaus teigimu, emigrantų skolos už trejus metus siekia vidutiniškai apie 1 tūkst. eurų, nes kiekvieną mėnesį jiems reikia sumokėti po 30 eurų.

„Žmonės, kurie yra išvykę ir dėl tam tikrų priežasčių nedeklaravę to išvykimo, nežinojo, kad reikia, arba nenori nutraukti tam tikto ryšio su Lietuva, jie tampa mūsų skolininkais tam tikra prasme, bet turi sveikatos draudimą kitose šalyse, o kai mes išieškome iš jų tas sumas, jie įrodo, kad yra drausti kitur, ir mes turime jiems pinigus grąžinti“, – sakė M. Sinkevičius.

Tuo metu Seimo opozicijoje esantys parlamentarai skeptiškai įvertina tokią valdančiųjų idėją.

„Jie („Sodra“ – BNS) turi pinigų perteklių? Kiti, kurie moka mokesčius sąžiningai, sumokės už tuos, kurie nesumokėjo?“ – BNS stebėjosi Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys konservatorius Rimantas Jonas Dagys.

Jis siūlo revizuoti visus emigravusius „Sodros“ skolininkus ir tada spręsti, kam nurašyti skolas, o iš ko išsireikalauti.

„Visų atvejų į vieną krūvą neversčiau, nes jie skirtingi. Tokios visuotinės mokestinės amnestijos dar nesame darę, visos skolos analizuojamos individualiai, aiškinamasi, kaip skolos susidarė“, – kalbėjo parlamentaras.

Socialdemokratas Algirdas Sysas mano, kad gali būti piktnaudžiaujama ir kad emigrantai po kelerių metų Lietuvoje gydysis visų mokesčių mokėtojų sąskaita.

„Sumokės kelis eurus ir Lietuvos piliečių sąskaita brangias operacijas darysis? Ir dabar yra problemos, kad atvažiuoja, susimoka už trumpą laiką ir gauna paslaugas, kurias kartais vietinis pilietis, kuris moka visą gyvenimą, sunkiai prieina“, – BNS pareiškė A. Sysas.

Jis siūlo, kad tokia amnestija būtų taikoma nebent emigrantams, išvykusiems prieš 15 ar daugiau metų.

„Reikia nustatyti emigracijos laikotarpį. Jeigu žmogus nebuvo 15 metų Lietuvoje, tai gal ir logiška. Ir kiek tokių žmonių yra. Bet kas gali paneigti, kad tas ilgalaikis, sužinojęs, kad jam nubraukė j įsiskolinimus, kitą dieną atvažiuos ir pasakys: esu Lietuvos pilietis, prašau suteikti man paslaugas“, – kalbėjo A. Sysas.

Atleidus visus emigrantus nuo sveikatos draudimo įmokų, parlamentaras siūlo jiems aiškiai pranešti, kad jiems nebus teikiamos nemokamos paslaugos, išskyrus skubią medicinos pagalbą.

„Sodros“ vadovas BNS tikino, kad idėja dėl emigrantų skolų nurašymo aptariama jau seniai.

M. Sinkevičiaus teigimu, šiemet „Sodra“ tikisi išieškoti apie 25 mln. eurų nesumokėtų privalomojo sveikatos draudimo įmokų – maždaug tiek, kiek ir pernai. Pasak jo, tiek skolų daugiausia sukaupė ne emigrantai, o Lietuvos gyventojai.

Norint įgyvendinti naują tvarką, bus rengiamos įstatymų pataisos.

2018 07 24 14:25
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt