ketvirtadienis, balandžio 9 d.
Vienuolikos gaisrų byloje paskelbtas nuosprendis
tiesa.com
pixabay

Šiaulių apygardos teismas paskelbė nuosprendį baudžiamojoje byloje, kurioje Radviliškio miesto gyventojas A. N., gimęs 1999 metais, buvo kaltinamas nužudymu ir vienuolikos gaisrų sukėlimu. Vienos nelaimės pavyko išvengti, nes ugnis užgeso savaime.

Objektai padegti Radviliškio mieste įvairiose vietose. Keletą nusikalstamų veikų radviliškietis padarė kartu su dar dviem asmenimis, vienam iš kurių ikiteisminis tyrimas buvo atskirtas, jam pareikšti kaltinimai dėl trijų namų padegimo. Susitaikius su nukentėjusiuoju pastarasis vaikinas nuo baudžiamosios atsakomybės buvo atleistas.

Kitas asmuo – mažametis, jam nusikalstamos veikos padarymo metu nebuvo amžiaus, nuo kurio asmuo atsako pagal baudžiamuosius įstatymus. Nelaimės metu iš viso nukentėjo 20 asmenų. Bylos duomenimis, pirmas nusikaltimas padarytas 2017 metų spalio 6-ąją, kai apie 21.30 val. buvo padegtas neužrakintas stovėjęs lengvasis automobilis VAZ.

O jau kita dieną, apie 21.00 val., supleškėjo vienai radviliškietei priklausęs ūkinis pastatas. Dar po kelių dienų beveik tą pačią valandą buvo padegtas kitos radviliškietės namas. Po neilgos ramybės gaisrai vėl įsisuko į radviliškiečių namus.

2018 metų vasario 9-ąją supleškėjo keliems asmenims priklausęs ūkinis pastatas su visu jame buvusiu turtu, liepsna nuniokojo ir prie ūkinio pastato prijungto gyvenamojo namo dalį. Kitą dieną vėl kitoje gatvėje pleškėjo dar vienas gyvenamasis namas, jis padegtas taip pat po 21.00 val. Liepsnose smarkiai apdegęs vienas neįgalus radviliškietis po kelių dienų ligoninėje mirė.

Vėliau dar du gaisrai sukelti kovo ir keturi balandžio mėnesiais. Nusikaltimai padaryti visuotinai pavojingu būdu, dėl chuliganiškų paskatų. Daugeliu atveju padegant namus buvo naudojamas degusis skystis. Bylą nagrinėjant teisme A. N. kalbėjo, jog padeginėjo netvarkingus namus, taip tikėdamasis, kad vietoj jų bus pastatyti nauji, gražūs namai ir aplinka taps tvarkinga.

Dėl padegto namo, kuriame per gaisrą smarkiai apdegęs neįgalus žmogus vėliau ligoninėje mirė, kaltinamasis teigė buvęs įsitikinęs, kad šis namas negyvenamas, priešingai, kaip kituose, tuo metu jame nedegė šviesos, iš kamino nerūko dūmai. Tačiau teismas tokius kaltinamojo argumentus pripažino nepagrįstais.

Dėl padegtų namų A. N. kaltę pripažino, tačiau dėl nužudymo – ne. Jis teigė nenorėjęs, kad nukentėtų ir žūtų žmonės. A. N. gailėjosi dėl to, ką padarė, atsiprašė nukentėjusiųjų, teigė, jog žalą jiems atlygins. Keliems asmenims vaikinas žalą jau atlygino.

Teismas konstatavo, kad A. N. nusikaltimai yra įrodyti nukentėjusiųjų, liudytojų, kaltinamojo parodymais, kita byloje surinkta medžiaga. Teismas pripažino kaltinamojo A. N. atsakomybę lengvinančia aplinkybe tai, kad jis prisipažino padaręs nusikalstamas veikas ir nuoširdžiai gailėjosi.

Tris pirmas nusikalstamas veikas dėl sugadinimo ar sunaikinimo padegant A. N. padarė bendrai veikdamas su kitu asmeniu. Šią aplinkybę teismas pripažino kaltinamojo atsakomybę sunkinančia aplinkybe. Skirdamas bausmę teismas atsižvelgė taip pat į tai, kad A. N. teisiamas pirmą kartą, dirba, mokosi, atsiprašė nukentėjusiųjų.

Už padarytus nusikaltimus teismas A. N. skyrė laisvės atėmimą 9 metams, bausmę atliekant pataisos namuose. Teismo sprendimu nuteistasis nukentėjusiesiems turės atlyginti daugiau kaip 125 tūkstančių eurų turtinę ir neturtinę žalą.

2019 12 18 19:00
Spausdinti