šeštadienis, spalio 1 d.
Vilniaus gimnazijoje – neeilinis incidentas: juodaodį mokinį sumušęs bendraamžis teisinosi savo seksualine orientacija
Dominykas Griežė
Unsplash
Muštynės dėl odos spalvos

Vilniaus miesto apylinkės teismas išnagrinėjo bylą dėl gan neįprasto incidento – vienoje iš sostinės gimnazijų prieš kurį laiką buvo sumuštas vyresnių klasių juodaodis moksleivis, o užpuolikas, kaip paaiškėjo, jau kurį laiką taikėsi į auką. Įdomus dalykas – nors pats sumuštasis teigė, kad jam buvo liepta „grįžti atgal į Afriką“, smurtautojas gynėsi, kad taip esą gynė įžeistą savo seksualinę orientaciją.

Iki teismo atvedęs incidentas įvyko 2021 m. gruodžio 7 d. tarp 15 ir 16 val. vienoje iš Vilniaus gimnazijų, kurios pavadinimą minėti būtų nekorektiška – kadangi juodaodžių moksleivių Lietuvoje tikriausiai nėra itin daug, labai tikėtina, kad sumuštas jaunuolis, įvardijus ugdymo įstaigą, sulauktų nepageidaujamo dėmesio.

Kaip nustatė tyrėjai, kitas šios istorijos herojus buvo kitos mokyklos moksleivis S. J. (pastarojo visą vardą ir pavardę, deja, nuo viešumo saugo jaunas amžius), šalia gimnazijos patykojęs savo aukos, ją iškeikęs ir sumušęs. Laimei, rimtesnių sužeidimų buvo išvengta – jaunuoliui buvo sumuštas veidas, tačiau kaulų lūžių išvengta.

Įžeista garbė

Dėl ko buvo sumuštas juodaodis, pasakyti sunku. Pats moksleivis teigė, kad jo skriaudėjas draugams gyrėsi sumušęs „nigerį“, o pats erelis, iš pradžių sumušęs kitą moksleivį, painiojosi tarp savo versijų.

Iš pradžių vaikinas apskritai atsisakė kalbėti, o vėliau, į apklausą atėjęs su advokate, ėmė aiškinti, kad visas konfliktas kilo dėl labai kilnių priežasčių – esą juodaodis skriaudė savo bendraklasę, šios draugas pasiskundė jam, o S. J. nutarė pamokyti tariamą skriaudėją.

Tiesa, iš pradžių smurtautojas, kaip pats teigė, tik susirašė su juodaodžiu žinutėmis ir pamiršo šį reikalą. Tačiau po savaitės neva net trys draugai iš tos pačios gimnazijos jam pranešė, kad „juodis“ skleidžia apie jį kalbas, esą S. J. yra ne tos orientacijos ir bus gerai apkultas.

Įsižeidęs dėl kalbų, kad yra gėjus, S. J. teigė ir nuvykęs prie mokyklos, kurioje mokosi juodaodis, palaukęs, kol šis išėjo iš gimnazijos, ir tada sumušė jį.

Tiesa, stojus prieš teismą, ši versija apie neva įžeistą garbę dėl „ne tos“ seksualinės orientacijos išgaravo kaip dūmas – vaikinas aiškino, kad sumušė juodaodį, nes šis skriaudė savo bendraklasę, be to, kalbėjo, kad ir jį patį sumuš.

Draugų sąmokslas

Pats sumuštas juodaodis teigė nusivylęs savo bendraklasiais, kuriuos laikė draugais, – teigė įtariantis, kad pastarieji prisidėjo prie jo sumušimo, drąsino S. J. ir organizavo muštynes.

Mokinys teigė savo skriaudėją pažinojęs jau seniai, dar nuo pradinių klasių, tačiau jokia draugystė jų nesiejo. Todėl gan keista buvo sulaukti žinutės, kurioje S. J. jį pavadino „lavonu“, tačiau pastarosios juodaodis teigė nesureikšminęs – kai kurie žmonės taip bendrauja.

Kaip vėliau paaiškėjo, toks dėmesys nebuvo vienkartinis – pasak moksleivio, paaiškėjo, kad S. J. jo mokykloje ieškojo dar gruodžio 6-ąją, o po kelių dienų vėl atvykęs smurtautojas jau pasitelkė bendrus, kad padėtų susekti ieškomą auką.

Vaikinas teigė, kad jau ėjo iš mokyklos, kai buvo pavadintas „kurva“, o tada iš nugaros pribėgęs S. J. jam trenkė mažiausiai šešis smūgius kumščiu, po kurių moksleivis burnoje pajuto kraujo skonį. Mokinys teigė, kad buvo išvadintas įvairiais žodžiais, jam liepta grįžti atgal į Afriką.

Liūdniausia, kad jau sumuštas juodaodis pamatė keletą savo bendraklasių, kurie, kaip pats teigė, bandė jį išprovokuoti – jei S. J. būtų smogęs atgal, jam į pagalbą būtų atbėgęs dar vienas draugas, galiausiai jis liktų kaltojo vietoje.

Pasak nukentėjusiojo, paaiškėjo, kad tiek S. J., tiek jo klasės draugai yra vienoje kompanijoje, o vėliau iš pažįstamų sužinojo, kad jį sumušęs vaikinas gyrėsi sumušęs „juoduką“ ir „nigerį“, be to, iš anksto buvo pastatęs po draugą prie kiekvieno išėjimo iš mokyklos, kad praneštų apie išeinančią auką.

Tiesa, juodaodis pripažino – galėjo būti sumuštas po to, kai susipyko su bendraklase, kai per fizinio lavinimo pamoką netyčia jai kamuoliu pataikė į galvą, kita priežastis – kažkas kažkam pasakė, kad S. J. yra užsiregistravęs homoseksualių pažinčių puslapyje.

Įdomus dalykas – nors visas šis įvykis kvepia rasine neapykanta, jokių kaltinimų dėl to smurtautojas nesulaukė.

Brangios muštynės

Sumušto juodaodžio bendraklasiai dar bandė gelbėti smurtautoją, teigdami, esą būta svarių priežasčių pasikalbėti su sumuštuoju, šis esą skriaudė savo mokslo draugę, be to, skleidė apkalbas, o kad S. J. į darbą paleis kumščius, niekas esą nesitikėjo.

Nepaisant tokių parodymų, buvo aišku, kad kaltinamasis atvyko į ne savo mokyklą, patykojo ir sumušė kitą asmenį.

Tačiau vaikinui pasisekė – bylą išnagrinėjusi teisėja Eglė Venckienė nutarė bylą nutraukti, o patį mušeiką pagal laidavimą perduoti motinos globai – gal ši dar pataisys savo nenaudėlį sūnų.

Toks sprendimas priimtas atsižvelgus į tai, kad vaikinas kaltę pripažino, bent tikino besigailintis, o ir teistas anksčiau nebuvo.

Nors išsisuko be teistumo, toks nuotykis gatvės ereliui kirto per kišenę – sumuštam moksleiviui vaikinas įsipareigojo per pusmetį sumokėti 1,5 tūkst. eurų, kad atlygintų padarytą žalą.

2022 09 12 10:08
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt