penktadienis, rugsėjo 30 d.
Vilniaus valdžios šizofrenija: tampo „Rewo“ po teismus, bet tai pačiai bendrovei be konkurso patikėjo S. Konarskio skverą
Dominykas Griežė
Alfa.lt
Paradoksas: Vilniaus meras užsimojo prieš medžių kirtėjus, bet leidžia jiems tvarkyti visą skverą

Jau antrą kadenciją Remigijaus Šimašiaus vadovaujamos Vilniaus miesto savivaldybės veiksmus kartais būna sunku suprasti. Štai NT plėtros bendrovę „Rewo“ sostinės valdžia padavė į teismą dėl ne vietoje nukirstų medžių, tačiau tai pačiai bendrovei leista atnaujinti S. Konarskio skverą.

Per pastaruosius kelerius metus „Rewo“ Vilniuje pelnė prastą reputaciją. Vilniečiams kliuvo bendrovės NT projektas, vystytas Žvėryne, Paribio gatvėje (pastarasis gyventojų buvo pramintas „Žvėrkūnkiemiu“), vėliau daug neigiamo dėmesio „Rewo“ sulaukė, kai sostinės Naujamiesčio rajone, T. Ševčenkos gatvėje neteisėtai nukirto tris medžius.

Pastaroji istorija virto nemenku skandalu, o R. Šimašius, iš pradžių kaltintas neveiklumu, vėliau susigriebė ir viešai pareiškė, kad „Rewo“ turės atlyginti daugiau nei 117 tūkst. eurų įvertintą padarytą žalą.

2022 m. sausio pradžioje prasidėjusi istorija vėliau pasuko NT vystytojai palankia linkme – Aplinkos apsaugos departamentas „Rewo“ skyrė vos 30 eurų baudą, o gamtai padarytą žalą įvertino vos 2004 eurais. Bendrovė sutiko sumokėti šią sumą, bet Vilniaus miesto savivaldybė nenusileido ir kreipėsi į teismą, tikintis, kad statytojo padaryta žala bus įvertinta 117 tūkst. eurų.

Tačiau tokie valdančiųjų veiksmai atsiduoda šizofrenija – iš vienos pusės „Rewo“ tampoma po teismus, reikalaujant atlyginti pagal savivaldybės metodiką paskaičiuotą žalą, iš kitos pusės bendrovei, jau parodžiusiai atsainų požiūrį į gamtą, leista sutvarkyti vertingoje vietoje esantį skverą.

Tvarko ten pat, kur prisidirbo

Paradoksas – S. Konarskio skveras yra šalia T. Ševčenkos g. 25 adresu pažymėtos statybvietės, kurioje NT projektą vystanti „Rewo“ ir nupjovė šalimais augusius medžius, neturėdama tam leidimo. Situacija tokia, kad bendrovė, pasižymėjusi neleistinu medžių pjovimu, toje vietoje, kurioje prisidirbo, dabar tvarkys medžių pilną skverą.

Iš trijų penkiaaukščių namų sudarytas kvartalas „Skvero namai“ statomas gan prestižinėje Vilniaus vietoje: už kelių žingsnių – miesto centras, žemės ir būstų kainos šioje vietoje nėra mažos. Tuo tarpu žalumos paklausioje vietoje nėra itin daug.

Rodos, kad rizikinga medžių pilną skverą patikėti bendrovei, kuri jau sulaukė priekaištų dėl elgesio su medžiais, tačiau panašu, kad sostinės valdžia problemos šioje vietoje nemato.

Portalas „Verslo žinios“ 2021 m. spalį skelbė, kad S. Konarskio skvere siūlyta pakeisti susidėvėjusius pėsčiųjų takus, želdinius papildyti naujais, numatyta atnaujinti skvero apšvietimą, o pagal projektą NT plėtotojai galės neišsaugoti 18 medžių, kuriuos tekst atsodinti kvartalo sklype arba už jo ribų.

Tvarko už savus pinigus

Alfa.lt pasiteiravo Vilniaus miesto savivaldybės, kodėl bendrovei, kuri jau parodė atmestiną požiūrį į gamtą, buvo leista sutvarkyti sostinėje esantį gamtos lopinėlį. Savivaldybės atstovas teigė, kad S. Konarskio skverą „Rewo“ tvarko iš savo lėšų, todėl ir nebuvo surengtas konkursas, o leidimas buvo duotas dar iki liūdnos istorijos su nukirstais medžiais.

„UAB „Rewo“ vystant gyvenamųjų namų kvartalą T. Ševčenkos g. 25, pernai Vilniaus miesto savivaldybė sudarė susitarimą su įmone dėl šalia esančio S. Konarskio skvero sutvarkymo. Bendrovė įsipareigojo savo lėšomis parengti skvero sutvarkymo techninį projektą, gauti statybos leidimus ir įrengti skverą.

Kadangi savivaldybės biudžeto lėšos nenaudojamos, architektūrinis konkursas nebuvo skelbtas.

Bendradarbiavimo susitarimų sudarymas su privačiais juridiniais asmenimis, kai jie įsipareigoja savo lėšomis sutvarkyti šalia vystomų objektų esančias viešąsias erdves, yra įprasta praktika. Visų viešųjų erdvių projektų rengimo bei įrengimo procesus prižiūri ir kontroliuoja Vilniaus miesto savivaldybės atsakingi padaliniai.

Sutartis su UAB „Rewo“ sudaryta dar iki minimų įvykių, kai įmonė savavališkai nukirto tris brandžius medžius“, – portalui nurodė Vilniaus miesto savivaldybės ryšių su visuomene specialistas Gabrielius Grubinskas.

Nukirstų medžių taip nepaliks

Savivaldybės atstovas pabrėžė, kad požiūris į „Rewo“ istoriją su iškirstais medžiais išlieka nepakitęs – dabar bendrovę atlyginti padarytą žalą sostinės valdžia mėgina priversti per teismus.

„Vilniaus miesto savivaldybė bylinėjasi su „Rewo“, kurie bando atsipirkti 2004 eurus siekiančiu turtinės žalos atlyginimu ir 30 eurų bauda. Savivaldybei yra nepriimtina, kad kirsti medžius ir susimokėti baudą yra pigiau ir užima mažiau laiko nei daryti tai teisėtu būdu, įgyvendinant Vilniuje reikalaujamą kompensuojamąjį atsodinimą.

Sprendimo šioje byloje dar nėra, tačiau Vilniaus miesto savivaldybė kartu su Aplinkos ministerija jau inicijavo Želdynų įstatymo pakeitimus. Jie numato galimybę savivaldybėms pačioms spręsti dėl želdynų atkuriamosios vertės dydžio. Tikimės, kad Seimas šiuos pakeitimus svarstys dar rudens sesijoje“, – teigia G. Grubinskas.

2022 09 22 15:47
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt