ketvirtadienis, birželio 24 d.
Vilniuje vyko eisena prieš rasizmą: siekiama parodyti solidarumą su protestuotojais JAV
Alfa.lt

Apie tūkstantį jaunuolių Vilniuje penktadienį susirinko į demonstraciją už juodaodžių teises, reikšdami solidarumą su protestais Jungtinėse Valstijose ir pasaulyje dėl afroamerikiečio George'o Floydo žūties dėl policijos pareigūno veiksmų.

Į akciją Vilniaus Katedros aikštėje rinkosi daugiausia studentai ir vyresniųjų klasių moksleiviai, tarp jų buvo ir keletas grupelių juodaodžių. Į dvi grupes skilę protestuotojai plakatais ir skanduotėmis „Black lives matter“ (angl. „Juodųjų gyvybės svarbios“), „Aš negaliu kvėpuoti“, taip pat necenzūriniais žodžiais „Fuck the police“ (velniop policiją) po maždaug 20 minučių pajudėjo link Jungtinių Valstijų ambasados.

Policija žiniasklaidą informavo, jog proteste iš viso dalyvavo apie tūkstantį žmonių, leidimas buvo išduotas trims šimtams.

Čia apie 19 val. jie tęsė akciją klūpėdami 8 minutes 46 sekundes – būtent tiek pareigūnas iš Minesotos laikė prispaudęs Dž. Floydą, kuris nuo šių veiksmų mirė.

Minią pasitiko grupelė prieš protestą pasisakančių vilniečių su šūkiais „Laisvę Lietuvai“, taip pat su liaudies dainomis.

Įvyko nedidelis susistumdymas – vienas iš minios už juodaodžių teises protestuotojų nuplėšė jų laukusios oponavusios grupės atstovo plakatą, jį pargriovė ant žemės. Po kelių sekundžių įsikišo policija, užkirsdama kelią tolesniam konfliktui.

„Žmonės manęs klausia – kodėl visuomet juodieji, kodėl visuomet viskas apie Afriką ar afrikiečius. Tiesa tai, kad mes patiriame tiek daug diskriminacijos. Viena yra gimti juodaodžiu, kita yra gimti moterimi šiandieniniame pasaulyje, kasdien tai yra kova už būvį. Tai yra gyvenimas kariaujant, mes turime toliau kovoti už savo teises“, – į susirinkusius kreipėsi Lietuvoje tarptautinių santykių studijas baigusi 29-erių Dami Soekita (Demi Šakita) iš Nigerijos.

„Mes tai darome ir dėl George'o Floydo bei daugybės, kurie buvo nužudyti dėl jų odos spalvos. Idėja yra telktis prieš policijos brutalumą ir rasinę diskriminaciją. Ji yra sisteminė, institucinė, fizinė – žmonės neturėtų būti teisiami dėl jų odos spalvos. Kaip mano kolega sakė, yra tik viena rasė – žmonių rasė ir mes privalome išmokti mylėti vieni kitus“, – tvirtino moteris.

BNS ji sakė per trejus metus Lietuvoje taip pat patyrusi diskriminaciją ir sunkumus ieškant darbo, nes kai kurie verslininkai nenorėjo priimti „spalvotų ir užsieniečių“. Dabar moteris sako jau turinti darbą ir jos nuomonė keičiasi.

Jos kolega, 20-metis tarptautinio verslo studentas Davidas Danisas (Deividas Denisas) iš Nigerijos BNS tikino protestu siekiantis, kad kuo daugiau žmonių sužinotų, jog „šie dalykai iš tiesų vyksta iš tikrųjų ir tam turėtų būti galas“.

19-metė studentė Neringa Dargytė sako, kad jos draugai iš Nigerijos sulaukė „daugybės neigiamų žvilgsnių ir remarkų“, o rasizmas, anot jos, niekur nesitraukia, tik socialiniai tinklai pradėjo išryškinti šią problemą.

„Labai džiaugiuosi šiandien eidama kartu, išvien su jais, nes jie irgi turi balsą, jie yra lygiai tokie pat, kaip ir mes. Lietuvoje tai galbūt nėra taip baisu, bet rasizmas egzistuoja visur“, – teigė mergina.

„Bet koks žudymas yra labai blogai, aš norėjau prisijungti prie to, kol dar galiu, kol yra toks didelis judėjimas. Manau, Lietuvoje tokios didelės problemos nėra, aš čia atėjau iš solidarumo“, – BNS sakė į protestą su draugais atvykęs 20-metis Erikas Čižinauskas.

Su draugėmis protestavusi 16 metė moksleivė Jonė Mikelevičiūtė tvirtino, jog jai „skaudu žiūrėti į naudojamą jėgą negeriems tikslams“. Ji viliasi, kad šis ir kiti JAV bei pasaulyje nuvilniję protestai padės spręsti situaciją.

„Manau, kad gali. Tai vyksta jau ne pirmą kartą, bet aš to tikiuosi“, – sakė ji.

Protestuotojus pasitikusios grupelės atstovas Raimundas Šimaitis sako, kad būtent šie masiniai protestai yra „rasistiniai“.

„Manau, kad tai yra rasistinis, diskriminacinis protestas, nes jie išskiria vieną rasę – juodaodžius. JAV tai buvo protestas, kad galėtų prisiplėšti. Čia kadangi nėra brangių parduotuvių, jie neplėš. Visos gyvybės yra svarbios“, – sakė jis.

„Taip, tas pareigūnas, kuris jį nužudė, jis atsakys. Bet išskirti vieną rasę – tai yra juoda diskriminacija“, – tvirtino R. Šimaitis.

Protestuotojai išsiskirstė kiek po 17 valandos.

2020 06 05 19:51
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt