trečiadienis, liepos 6 d.
Virusologas: kitą šaltąjį metų sezoną naujos COVID-19 bangos neišvengsime, bet yra būdų ją sušvelninti
Greta Burlėgaitė
Pixabay
Koronavirusas

Valdžios atstovai jau kalba apie pasiruošimą koronaviruso bangai, kuri esą turėtų prasidėti rudenį. Užkrečiamųjų ligų ekspertas Saulius Čaplinskas pripažįsta, kad nėra pagrindo tikėtis, jog ateinantį šaltąjį metų sezoną COVID-19 atsitrauks. Tiesa, virusologas tikina, kad yra būdas, kuriuo galima sušvelninti bangos stiprumą.

„Prielaidų, kad kitą šaltąjį sezoną nebūtų peršalimo ligų, nėra jokių, juk tai vyksta kiekvienais metais. Šalia gripo, paragripo, rinovirusų ir jau esančių keturių koronavirusų prisidės ir šis penktasis koronavirusas.

Tiesa, bent jau Europoje, kartu ir Lietuvoje, aiškiai matome, kad daugelio iš mūsų imuninė sistema turės tam tikrą atkirtį šiam koronavirusui. Mes iki šaltojo sezono pradžios būsime arba pasiskiepiję, arba persirgę, arba ir viena, ir kita, todėl tada viskas priklausys tik nuo to, kiek daug mes to viruso gausime ir kaip greitai mūsų imuninė sistema sugebės reaguoti į gautą virusą“, – Alfa.lt sakė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius prof. S. Čaplinskas.

Tikėkimės, kad naujų atmainų neatsiras, tačiau tikėtis, kad omikron arba dar greičiau plintantys omikron subvariantai dings, prielaidų nėra.

Virusologas teigė, kad šiuo metu dar anksti spręsti, kaip gali pasikeisti virusas, tačiau tikėtina, kad naujų atmainų neatsiras.

„Galimai gali atsirasti kažkokie nauji antigeniškai skirtingi štamai, kurie gali dar labiau komplikuoti situaciją. Visgi tikėtina, kad tai neįvyks, nors tam pasaulinės prielaidos yra. Kadangi virusas gali peršokti nuo žmonių prie gyvūnų, nuo jų vėl prie žmonių, o pasaulyje vis dar yra daug žmonių, kurie yra nepersirgę ar nepasiskiepiję, tai sąlygos mutuoti ir atsirasti naujiems genetiniams variantams virusui yra palankios.

Tad tikėkimės, kad naujų atmainų neatsiras, tačiau tikėtis, kad omikron arba dar greičiau plintantys omikron subvariantai dings, prielaidų nėra“, – teigė S. Čaplinskas.

Mes matome, kad į ligonines patenka ir žmonės, kurie užsikrečia antrą ar netgi trečią kartą.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas pabrėžė, kad net ir įgijus imunitetą nuo COVID-19 atsipalaiduoti nevalia.

„Aiškiai matome, kad tiek persirgus, tiek nuo vakcinos įgytas imunitetas su laiku silpsta. Žmonių, kurių organizmai pakartotinai susiduria su didele viruso doze, ypač jei jų imunitetas yra nusilpęs, kūnuose virusas vėl gali pradėti daugintis. Kai kurie pakartotinai susirgę asmenys, deja, gali sirgti ir vėl sunkia ligos forma.

Tai jau vyksta ir Lietuvoje, mes matome, kad į ligonines patenka ir žmonės, kurie užsikrečia antrą ar netgi trečią kartą“, – nuogąstavo virusologas.

Daug kas priklausys nuo to, kiek švarus bus oras, kuriuo mes kvėpuosime.

S. Čaplinskas tikino, kad, siekiant sušvelninti rudens sezono COVID-19 bangą, reikėtų atitinkamai tam ruoštis.

„Pirmiausia norėčiau atkreipti dėmesį, kad šiuo metu dar per mažai šnekama apie tinkamą patalpų ventiliaciją, vasaros metu tam reikėtų skirti ypatingą dėmesį. Daug kas priklausys nuo to, kiek švarus bus oras, kuriuo mes kvėpuosime.

Ne vien tik atstumai, kaukės, diagnostika ar skiepai gali padėti, bet ir patalpų oras. Aš prognozuoju, kad tam bus skiriamas ypatingas dėmesys, galbūt atsiras ir nauji kokybės standartai“, – sakė S. Čaplinskas.

Užkrečiamųjų ligų ekspertas įvardijo, kodėl ateityje gali nebeužtekti vien kaukių dėvėjimo ar atstumų laikymosi.

„Virusas plinta stambiais lašeliais, tai yra pirmas viruso kelias. Antras viruso kelias yra tai, kaip tie lašeliai nusėda ant paviršių, kuriuos mes liečiame, o trečias yra aerozolinis. Norint išvengti aerozolinio viruso plitimo, kaukės gali būti mažai efektyvios, jos padeda išvengti stambių viruso lašelių.

Kai persidengia kvėpavimo zonos, kai ilgesnį laiko tarpą esama toje pačioje patalpoje, tuomet labai svarbu yra oro kokybė. Vėdinamos patalpos, diegiamos modernios oro valymo sistemos – manau, tai bus kito sezono ateitis“, – teigė virusologas.

Nuo pandemijos pradžios COVID-19 Lietuvoje mažiausiai vieną kartą užsikrėtė 826,8 tūkst. gyventojų, nuo jos mirė beveik 8,2 tūkst. žmonių. Lietuvoje mažiausiai vieną skiepo dozę yra gavę 69,6 proc. gyventojų.

2022 02 16 18:37
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt