trečiadienis, rugpjūčio 10 d.
Vokietijos parlamentaras: vokiečių kariuomenė tikrai nebus išvesta, jei Lietuvai kiltų grėsmė
Aidanas Praleika
BNS

Vokietijos parlamento (Bundestago) narys iš Laisvųjų demokratų partijos (FDP) dr. Marcusas Faberis sako apgailestaujantis dėl vyriausybės sprendimo nedislokuoti Lietuvoje, tačiau užtikrina, kad Vokietija nė per žingsnį neatsitrauks nuo įsipareigojimų sąjungininkams.

Lakoniškame interviu Alfa.lt Bundestago narys teigė, kad bent du iš trijų koalicijos partnerių palaiko karinę pagalbą Ukrainai ir niekas iš Vokietijos valdančiųjų nesiekia taikos bet kokia kaina.

Jūs neseniai raginote labiau remti Ukrainą. Kodėl Vokietijos parama užtrunka? Politinės valios stoka?

– Koalicijoje yra trys partijos. Žaliųjų partija ir mano – Laisvųjų demokratų partija – yra pasirengusios siųsti Ukrainai daugiau ginkluotės.

Kaip Vokietijos politikai ir visuomenė suvokia Rusiją? Panašu, kad vis dar populiarios mintys apie „būtiną dialogą“, nepaisant Maskvos nusikaltimų?

– Anksčiau Vokietijos politika buvo koncentruota į partnerystę su Rusija. Dabar mes matome, kad karas Europoje vėl įmanomas. Taigi, mes turime permąstyti šį požiūrį. Labai daug vokiečių jau pakeitė nuomonę apie Vladimiro Putino Rusiją. Tai – pažanga.

Ką manote apie pasiūlymus sudaryti taiką bet kokiomis sąlygomis?

– Dėl to derėtis gali tik ukrainiečiai ir niekas kitas. Tik Ukrainos vyriausybė gali nuspręsti kada ir kaip skelbti paliaubas. Kitokios nuomonės iš koalicijos kolegų nesu girdėjęs.

- Galima sakyti, kad Baltijos šalys ir Lenkija rimtai suabejojo Vokietijos lyderyste Europoje. Kaip atkurti šį statusą?

– Vokietijos kancleris Olafas Scholzas vasario 24 dieną paskelbė apie „Zeitenweide“ – istorinį posūkį. Iš esmės, jį sudaro dvi sudedamosios. Pirmiausiai – Vokietijos Ginkluotųjų pajėgų aprūpinimo stiprinimas. Tai jau daroma ir tam numatytas biudžetas. Antra – ukrainiečių aprūpinimas, kad jie gebėtų apsiginti nuo V. Putino. Mes vykdome įsipareigojimus, tačiau kaip Europos lyderiai, turėtume daryti daugiau ir greičiau.

Sprendimas dislokuoti Vokietijos vadovaujamą brigadą už Lietuvos ribų sukėlė nerimo ir kalbų, kad Berlynas išves jau dislokuotus karius, jei kils reali Rusijos invazijos grėsmė.

– Lankiau NATO dalinius Lietuvoje vos prieš kelias savaites. Man taip pat apmaudu, kad vokiečių kareiviai ir puskarininkiai iš žadėtos brigados nebus dislokuoti Lietuvoje. Tačiau visos priemonės ir 60 vyresniųjų karininkų bus pasiųsti į jūsų šalį. Vokietija nepasitrauks iš Lietuvos. Mes laikomės savo įsipareigojimo ginti kiekvieną NATO teritorijos colį.

2022 07 01 15:17
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt