pirmadienis, spalio 25 d.
VRM siūlys taisyti nelegalių migrantų teises suvaržiusį įstatymą
BNS
VSAT
Nelegalūs migrantai

Vidaus reikalų ministerija (VRM) siūlys taisyti liepą per neeilinę sesiją priimtą migrantų teises suvaržiusį įstatymą.

Atitinkamos pataisos jau parengtos ir pateiktos derinti, BNS informavo VRM Strateginės komunikacijos skyrius.

Ministerijos teigimu, pataisomis atsižvelgiama į prezidento Gitano Nausėdos išsakytas pastabas, pasirašant ypatingos skubos tvarka priimtą projektą.

VRM siūlys nustatyti, kad Migracijos departamento sprendimas dėl prašymo suteikti prieglobstį įsiteisėja ir ji privalu vykdyti praėjus terminui, per kurį užsienietis gali paduoti skundą atitinkamam apygardos administraciniam teismui.

Taip pat atsižvelgiama į kritiką dėl panaikintos galimybės apskųsti pirmos instancijos teismo sprendimą.

Pagal naujausią siūlymą ikiteisminė apskundimo tvarka, t. y. kai Migracijos departamento sprendimas gali būti skundžiamas tam pačiam Migracijos departamentui, o po to atitinkamam apygardos administraciniam teismui, kurio sprendimas galutinis ir neskundžiamas, būtų taikoma tik ekstremaliosios situacijos metu.

„Kai ekstremaliosios situacijos nebus, Migracijos departamento sprendimai bus skundžiami atitinkamam apygardos administraciniam teismui, o po to Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui“, – BNS informavo Vidaus reikalų ministerija.

Anot jos, taip pat siekiant aiškumo įstatyme bus sukurtas specialus skyrius, skirtas reguliuoti visus užsieniečių teisinės padėties klausimus, kai valstybėje paskelbta karo padėtis, nepaprastoji padėtis ar ekstremalioji situacija dėl masinio užsieniečių antplūdžio.

„Būtent šiame skyriuje ir nustatoma ikiteisminė skundų nagrinėjimo tvarka, kuri bus taikoma tik kai valstybėje paskelbta karo padėtis, nepaprastoji padėtis, taip pat ekstremalioji situacija dėl masinio užsieniečių antplūdžio“, – nurodė VRM.

Pataisų projektą rugsėjo pabaigoje planuojama pateikti Vyriausybei. Po to jį turės svarstyti ir priimti Seimas.

Norėdamas suvaldyti migrantų krizę Seimas liepą ypatingos skubos tvarka priėmė VRM parengtas Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisas, kuriomis sutrumpintos prieglobsčio prašymo procedūros, apribotos kai kurios neteisėtų migrantų teisės.

Jas pasirašydamas G. Nausėda teigė, kad šis įstatymas skylėtas žmogaus teisių prasme ir turi būti būtina kuo greičiau pakoreguotas.

Daugiausia abejonių šalies vadovui sukėlė tai, jog privalomai ikiteismine tvarka užsieniečio skundą išnagrinėjusio Migracijos departamento sprendimas vykdomas iš karto. Anot Prezidentūros pranešimo, tokiu būdu pažeidžiamas prieglobsčio prašytojo negrąžinimo principas, t. y. kad asmuo negali būti grąžintas į jo kilmės ar trečiąją šalį, neįsitikinus jo saugumu.

Taip pat užkliuvo, kad visam laikui iš prieglobsčio prašytojų atimta teisė skųsti pirmosios instancijos teismo sprendimus apeliacine tvarka, nepaisant to, jog Konstitucija neleidžia įtvirtinti tokio teisinio reguliavimo, kuris paneigtų galimybę peržiūrėti pirmosios instancijos teismo sprendimus ir ištaisyti galimas teismo klaidas.

Pastarąją normą kritikavo ir Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius.

Į Lietuvą šiemet neteisėtai atvyko daugiau nei 4,1 tūkst. migrantų, dėl to šalyje paskelbta ekstremali situacija. Neteisėtai sieną kertančių asmenų srautas nuo rugpjūčio pradžios smarkiai sumažėjo, leidus pasieniečiams migrantus apgręžti atgal į Baltarusiją.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 09 07 09:46
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt