penktadienis, liepos 30 d.
VSAT atstovas: iš izoliacijos vietų savivaldybėse migrantai nepabėgo ir nepabėgs
Domantas Katelė
Fotobankas
Valstybės sienos apsaugos tarnyba

Valstybės sienos apsaugos taryba (VSAT) tikina, kad Lenkijos pareigūnų grąžinti migrantai pabėgo iš Užsieniečių registracijos centro, o ne iš laikinųjų apgyvendinimo vietų savivaldybėse. Jie prideda, kad į Lietuvą šie migrantai pateko anksčiau, dar prieš neseniai prasidėjusį jų antplūdį iš Baltarusijos.

VSAT vado padėjėjas Giedrius Mišutis teigia, kad savivaldybėse izoliuotus migrantus prižiūri ir VSAT pareigūnai, ir policija, jų judėjimas yra apribotas, tad pabėgti jie šansų neturi: „Iš tų vietų, kur vyksta izoliacija savivaldybėse, ten saugo policija, tad bandymų pabėgti nebuvo. Iš užkardų, kur jie yra laikomi kuomet yra sulaikomi, tokių atvejų irgi nebuvo. Druskininkuose esančiame angare ar pasieniečių mokyklos bendrabučiuose panašių incidentų taip pat užfiksuota nebuvo.“

Jis pastebi, kad Lenkijos pareigūnų į Lietuvą grąžinti migrantai pabėgo iš užsieniečių registracijos centro, kuriame, kol yra svarstomas jų prašymas dėl prieglobsčio, gauna šiek tiek laisvės – ribotą laiką gali pasivaikščioti po Lietuvą. G. Mišutis primena, kad tokia tendencija matoma jau dešimtį metų – migrantai retai renkasi Lietuvą kaip galutinę stotelę, tad pasitaikius pirmai progai stengiasi pabėgti.

„Tie 37 yra didžiąja dalimi tie prieglobsčio prašytojai, kurie yra atvykę dar iki šitos bangos. Šitas dalykas veikia daug metų, nieko naujo nėra. Principas paprastas – pasienyje pasiprašoma prieglobsčio, Migracijos departamentas pradeda prašymo nagrinėjimo procedūrą ir visi jie keliaudavo į užsieniečių registravimo centrą Pabradėje. Ten atsidūrę, kol prašymas nagrinėjamas, įgauna teisę trumpam laikui palikti centrą ir būti Lietuvos teritorijoje be teisės išvykti.

Kadangi nemažos dalies tų migrantų tikslas nėra Lietuva, o yra kitos šalys – Vokietija, Prancūzija ir taip toliau. Pasinaudodami ta teise jie išėjo už centro teritorijos ir savarankiškai ar padėdami pažįstamų, tėvynainių, jie bando judėti toliau į savo tikslo šalį nesulaukdami prašymo svarstymo pabaigos. Tokių atvejų būta pernai, užpernai ir prieš dešimt metų. Tai yra piktnaudžiavimas prieglobsčio gavimo procedūros tvarka pasinaudojant ta teise išeiti“, – tvirtina VSAT atstovas.

Jis prisimena, kad migrantai sumąsto net kiek ižulių bandymų pasprukti. Vis dėlto, dažniausiai jiems padeda kitose Europos valstybėse esantys ir prieglobstį gavę giminaičiai: „Yra daugybė atvejų, kada jie buvo gabenami ir taksi automobiliais. Yra atvejų, kada pasiimti jų atvyksta irakiečiai, kurie gavę leidimus gyventi Vokietijoje, tai tarp jų kontaktas išlieka. Čia nėra nieko naujo, bet šitame nelegalių migrantų fone atrodo nauja. Čia yra pasinaudojimas galimybe nesulaukti sprendimo ar jaučiant, kad bus neigiamas atsakymas ir tiesiog planuojant iš anksto, kad Lietuvoje yra tokia galiojanti tvarka ir taip susiplanuoti kelionės tikslą.“

2021 07 10 12:16
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt