antradienis, liepos 5 d.
„Žalioji banga“ Konstitucijos pr. – ne tik prastesnis matomumas, bet ir ministerijos įsakymų nesilaikymas?
Goda Košinskytė
Vilniaus miesto savivaldybė
Vizualizacija

Vilniaus miesto savivaldybės užmojai siaurinti Konstitucijos prospekto eismo juostų plotį, o skiriamojoje juostoje prisodinti medžių stebina ir pačius architektus. Sako, jog savivaldybė ne tik nesilaiko gatvių bendrųjų reikalavimų reglamento, bet ir ruošiasi bloginti eismo sąlygas automobilių vairuotojams.

Žaliąja banga vadinamas Vilniaus projektas per dvejus metus miesto gatves turėtų paversti žalesnėmis ir jaukesnėmis. „Bus pasodinta daugiau nei 100 tūkst. medžių, 10 mln. krūmų ir 300 tūkst. vijoklių“, – rašoma savivaldybės puslapyje.

Anot savivaldybės, Konstitucijos prospekte ruošiamasi ne tik prisodinti daugiau kaip 80 medžių ir 800 krūmų, tačiau ir eismo juostos plotis bus susiaurinamas nuo 3,7 metro iki 3 metrų tam, kad automobilių vairuotojai šioje kelio dalyje sulėtintų greitį.

Medžiai turi augti savo vietoje, o ne būti kliūtimi vairuotojams.

Architektės Jurgitos Jakubauskaitės požiūriu tai yra saugumo klausimas: „Kalba eina apie tai, kad vairuotojai privalės sulėtinti greitį šioje kelio atkarpoje, o jei vairuotojas netikėtai netekęs sąmonės varys tiesiai į tuos medžius? Kodėl visada ir buvo krūmų idėja skiriamojoje juostoje, nes ant jos užšokęs automobilis pakimba ore ir sustoja be žalos vairuotojui ir automobiliui.

Be to, priešpriešinio eismo dalyviai yra saugesni, nes mato kas mato kas prieš juos vyksta, medžiai neužstoja – tai yra elementarūs eismo saugumo reikalavimai.“

Architektė priduria ir tai, jog važiojamojoje dalyje medžių atsiradimas neturės reikšmingos funkcijos, „jis netarnaus žmogui“, kyla klausimas ir kaip tiems medeliams pavyks prigyti, kai žiemą kelio danga bus barstoma druskomis.

J. Jakubauskaitę stebino tai, kad ministerijos įsakymų, kuriuose yra tiksliai nurodomi eismo juostų pločiai, galimi želdiniai prie jų, nesilaiko net pati savivaldybė, kam tuomet jie reikalingi, klausė pašnekovė.

„Statybų techniniame reglamente aš nerandu nei vienos gatvės kategorijos, kur skiriamojoje juostoje būtų galima pasodinti medžius, tai kuo gi vadovavosi savivaldybė?“, – domėjosi ji.

Minėtame reglamente yra rašoma, kad „centrinėje skiriamojoje žaliojoje juostoje įrengiama veja, kurioje gali būti išdėstytos išilginėmis, skersinėmis ar įstrižomis juostomis laisvai augančios ar karpomos gyvatvorės, laisvai sukomponuotos ar karpomos krūmų grupės, kurios formuojamos iš 2–3 eilių krūmų, o jų aukštis turi būti ne didesnis nei 0,7 metro“.

Savivaldybė viskam turi paaiškinimą

Vilniaus miesto savivaldybės atstovas Paulius Vaitekėnas Alfa.lt patikino, jog „Konstitucijos pr. niekuo nėra išskirtinis prieš kitas tos pačios kategorijos (C kategorijos – aptarnaujanti gatvė) gatves miesto gatvių tinkle.“

Pagal pagrindinius gatvių techninius parametrus, C kategorijai priskiriamų gatvių eismo juostų plotis turi būti 3 metrai, o jei ta juosta važiuoja viešasis transportas, plotis turi būti 3,25 metro.

Savivaldybės atstovas patikino, kad Konstitucijos prospekto „Žaliosios bangos“ projektas neprieštarauja ir Statybų techniniam reglamentui. Paklausus kuriuo reglamento punktu savivaldybė vadovavosi priimdama sprendimą skiriamojoje eismo dalyje sodinti medžius, detalesnių patikslinimų nebuvo gauta.

2021 10 29 08:57
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt