ketvirtadienis, birželio 4 d.
Žiaurumo lietuviškose žvėrelių fermose atomazga: dėl skandalo sujudo britai
tiesa.com
stop kadro nuotrauka, open cages

Prieš kelis mėnesius Lietuvos žiniasklaidoje išplito vaizdo įrašas, kuriame užfiksuotas žiaurus elgesys su gyvūnais žvėrelių kailių fermoje. Neseniai ta pati medžiaga pasirodė britiškuose naujienų portaluose ir šalyje jau sukėlė rezonansą.

Didžiojoje Britanijoje yra draudžiama auginti gyvūnus fermose, jeigu tai daroma tik dėl kailio. Pasaulinės organizacijos „Tušti narvai“ („Open cages“) generalinis direktorius Connoras Jacksonas britų naujienų portalui Dailymail.co.uk sakė, kad jis viliasi sulaukti savo šalies valdžios veiksmų – tikimasi, kad po „Brexito“ dėl tokių incidentų bus apribotas kailių importas.

„Mes raginame aplinkos apsaugos valstybės sekretorę Theresą Villiers įsipareigoti spręsti šį klausimą“, – teigė jis žurnalistams. Lietuvos „Tuščių narvų“ atstovė Gabrielė Vaitkevičiūtė naujienų portalui Alfa.lt pasakojo, kad po to, kai išplatinta vaizdo medžiaga išprovokavo atsakingų institucijų patikrinimus, dvi įmonės buvo nubaustos didesnėmis nei 600 eurų baudomis, o vienai įmonei duotas nurodymas sunaikinti dalį gyvūnų, nes ji neturėjo net minimalių sąlygų jiems laikyti.

G. Vaitkevičiūtė paminėjo, kad paviešinta medžiaga buvo iš daug daugiau – 10-ies – įmonių. Pasak pašnekovės, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba sureagavo į visus skundus, pažeidimų rado visose tikrintose fermose.

Tiesa, ne apie visų pažeidimų mastą ir skirtas baudas informacija buvo pateikta. „Vis dėlto šį kartą, mūsų žiniomis, skirtos didžiausios baudos. Jeigu anksčiau kailinių žvėrelių augintojai už žiaurų elgesį su gyvūnais gaudavo įspėjimą ar 15 eurų baudą, dabar skirtos baudos daug didesnės, o nurodymas sunaikinti gyvūnus yra labai stiprus ženklas, kad ūkininkai nesugeba laikytis Lietuvos teisės aktų“, – kalbėjo ji.

G. Vaitkevičiūtė džiaugėsi, jog Lietuvoje yra įregistruota įstatymo pataisa, siūlanti uždrausti gyvūnų auginimą ir žudymą tik dėl jų kailio. „Tai atsitiko dar prieš paviešinant vaizdinę medžiagą 2019-aisiais, bet kiekvieną kartą parodžius, kaip laikomi gyvūnai kailių fermose, atsiranda vis daugiau visuomenės palaikymo tokios veiklos draudimui ir vis didesnis spaudimas Seimo nariams imtis veiksmų“, – komentavo „Tuščių narvų“ atstovė.

Jungtinėje Karalystėje gyvūnų apsaugos organizacijos siekia uždrausti kailio pardavimą. Ten jau 2000-aisiais uždrausta gyvūnus auginti ir žudyti tik dėl kailio, tačiau pirkdama daug kailio ši šalis išlaiko žiaurias praktikas kitose šalyse.

„Viešinant vaizdus iš fermų Lietuvoje ar Lenkijoje Jungtinės Karalystės spaudoje, siekiama atkreipti dėmesį į tai, kad po „Brexit“ Jungtinė Karalystė gali sugriežtinti prekių importą ir neetiškas prekes kaip kailis ar jo gaminiai tiesiog uždrausti“, – teigė pašnekovė.

Lietuvoje tokių fermų yra apie 140, tačiau jų skaičius nuolat svyruoja. „Pastarieji keleri metai buvo labai nepelningi fermeriams, todėl dabar nemažai tų fermų stovi tuščios. Naujausiais duomenimis, per metus užauginame apie 1,5 mln. kanadinių audinių kailiui, bet vėlgi šis skaičius gali būti kiek pakritęs“, – pasakojo G. Vaitkevičiūtė.

Pasak jos, vaizdinėje medžiagoje matomos fermos nėra kažkuo išskirtinės. Visos fermos naudoja tokius pačius narvus ir veisia tuos pačius gyvūnus. „Audinės yra protingi, aktyvūs ir plėšrūs gyvūnai. Vieliniuose narvuose joms nėra jokios stimuliacijos, todėl jos pradeda pulti viena kitą. Gamtoje audinė gyventų viena, nubėgtų kelis kilometrus per dieną ir pusę laiko plaukiotų vandenyje medžiodama, tai visai nekeista, kad uždaryta į mažą narvą su kitomis audinėmis ji negali patenkinti savo natūralių poreikių“, – sakė pašnekovė.

Jos žodžiais, visose fermose šiems gyvūnams yra blogai. Jeigu fermeriai norėtų pagerinti sąlygas iki tokių, kurios patenkintų gyvūnų poreikius, jie bankrutuotų.

„Įrengti voljerą audinei, kuriame ji galėtų plaukioti, laipioti, kasti, bėgioti ir gyventi viena, gali kainuoti iki 1000 eurų, o iš vieno kailiuko jie uždirba nuo kelių iki keliolikos eurų, tad turbūt aišku, kodėl jie šiuos gyvūnus sugrūda į mažus narvus. Kitaip auginant nebūtų įmanoma uždirbti“, – pasakojo G. Vaitkevičiūtė apie tokių fermų draudimo būtinybę.

Kaip gyvena audinės fermose, galima pamatyti žemiau esančiame vaizdo įraše. Silpnų nervų žmonėms žiūrėti nepatartina.

2020 02 13 21:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt