antradienis, sausio 19 d.
Žmonių laisvės indekse Lietuva pakilo aukštyn, bet vis dar atsiliekame nuo estų
Alfa.lt

Įtakingo JAV CATO instituto sudarytame Žmonių laisvės indekse 2020 Lietuva pakilo vienu punktu ir dabar užima 21 vietą tarp 162 šalių. Tarp Baltijos šalių pirmauja net 8 vietą užimanti Estija, Latvija liko 22 vietoje.

Asmens laisvės srityje Lietuva surinko 8,64 balus iš 10 galimų, o ekonomikos laisvės – 8,10 iš 10 galimų.

Lyginant su 2017-18 metais, Lietuva pasistūmėjo viena pakopa aukštyn ir Rytų Europos šalių grupėje užima antrąją vietą.

Neramumų šiuo metu krečiama Baltarusija užėmė 99 vietą tarp 162 šalių, lyginant su pernai nusileidusi žemyn dviem punktais, tuo tarpu Ukraina, pakilusi keturiais punktais aukštyn, užima tik 110 vietą. Per vieną vietą aukštyn pakilusi Rusija užima 115 vietą.

Indekso pabaigos trejetuke atsidūrė Venesuela, Sudanas ir paskutinę vietą užėmusi Sirija.

Sudarytame indekse atspindėti 162 šalių ty 94 proc. Pasaulio populiacijos rezultatai.

Indeksas sudarytas pagal kelis parametrus: asmens laisvės, ekonomikos laisvės ir žmogaus teisių. Jame vertinami keli rodikliai: laisvė prekiauti ir naudotis stabilia valiuta, kredito, darbo santykių ir prekybos reguliavimas, žodžio, religijos išpažinimo ir susirinkimo laisvė. Be to vertinami teisės viršenybės paisymo, nusikalstamumo ir tos pačios lyties asmenų sąjungų diskriminavimo, pilietinės visuomenės ir kiti rodikliai. Taip pat įtraukti penki kintamieji susiję su konkrečiomis moterų laisvėmis.

Pasak „Cato“ instituto, Žmonių laisvės indeksas „pateikia platų žmogaus laisvių matą, suprantamą kaip prievartos ir apribojimų nebuvimas“.

„Žmonių laisvės indekso 2020“ autoriai yra Iato Vásquezas, Cato instituto viceprezidentas, ir Fredas McMahonas, Kanados Fraserio instituto ekonomikos laisvės tyrimų grupės pirmininkas.

2021 01 03 09:12
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt