penktadienis, spalio 7 d.
Žvėriškas elektros kainų augimas stumia į egzistencinį mūšį: pramonė nebegalvoja apie pelną, tik – apie išgyvenimą
Arvydas Jockus
Unsplash
Dėl Rusijos pradėto karo Ukrainoje ir sukeltos krizės elektros energija išaugo apie penkis kartus ir tai dar ne pabaiga.

„Kai energija per mėnesį pabrangsta 3,5 karto, tai jau nebėra smūgis žemiau juostos – tai nokautas“, – sako Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Vidmantas Janulevičius.

Pasak jo, dabar klausimas yra ne apie pelną, o apie išgyvenimą, nes nėra stebuklingo recepto, kaip sumažinti kainas.

LPK duomenimis, iš 4 tūkst. šalies pramonės įmonių 60 proc. elektrą perka rinkos kainomis – vidutiniškai po 30 centų už kilovatvalandę (ct/kWh).

„Energija sudaro nuo 3 proc. iki 25 proc. gaminių savikainos, todėl kai ji per mėnesį pabrangsta 3,5 karto, tai jau nebėra smūgis žemiau juostos – tai nokautas, todėl valstybė turėtų imtis precedento neturinčių priemonių, pavyzdžiui, trejiems metams fiksuoti bent jau dalies elektros kainą. Verslo žinia yra labai aiški: mokesčiais valstybę išlaikantis verslas energetinės krizės metu norėtų sulaukti iš jos solidarumo“, – Alfa.lt teigė V. Janulevičius.

Per metus vidutinė elektros kaina Lietuvoje išaugo daugiau kaip 5 kartus. Dėl smarkai pabrangusios elektros energijos Lietuvos įmonės praranda konkurencingumą ir eksporto rinkas, o už elektrą moka gerokai daugiau nei kaimyninės ES šalys.

Dėl smarkai pabrangusios elektros energijos Lietuvos įmonės praranda konkurencingumą ir eksporto rinkas, o už elektrą moka gerokai daugiau nei kaimyninės ES šalys.

Vakaruose prasidėjęs mūšis dėl išlikimo, kai namų ūkiai ir verslas priversti energijai išleisti didžiąją dalį pajamų, jau įvardijamas kaip biblinis „Gas Armageddon“ (liet. dujų Armagedonas).

Armagedonas – Naujajame Testamente minima vieta, kur laikų pabaigoje žemės karaliai, vedami tamsos jėgų, kariaus su Dievo pajėgomis.

Šiuo atveju dujų Armagedonu vadinamas Rusijos prezidento Vladimiro Putino pradėtas energetinis karas su Vakarais, remiančiais Ukrainos kovą su brutaliu Rytų agresoriumi.

Užsukęs dujų čiaupą, Rusijos diktatorius šiemet paskatino neregėtą dujų ir elektros kainų augimą, kuris grasina Europą panardinti į ekonomikos nuosmukį bei sukelti socialinius neramumus.

Išlikimo rinkoje klausimas

LPK prezidentas V. Janulevičius teigia, kad Lietuvos įmonės šiandien sprendžia išlikimo rinkoje klausimą ir deda maksimalias pastangas, kad nenutrauktų veiklos.

„Situacija jau dabar labai įtempta, bet pikas dar nepasiektas. Dėl Rusijos pradėto karo Ukrainoje ir sukeltos krizės elektros energija išbrango apie penkis kartus ir dar gresia padidėti. Pavyzdžiui, iki krizės elektra, kalbant apie pramonės vidurkį, viso produkto sudėtyje sudarė nuo 5 iki 25 proc., o dabar – didžiąją dalį“, – aiškino LPK prezidentas.

Situacija jau dabar labai įtempta, bet pikas dar nepasiektas.

V. Janulevičiaus teigimu, pramonė, ypač energijai imli, neturi galimybių kelti galutinio produkto kainos tiek, kiek pabrango energijos sąnaudos įmonių savikainoje. Dėl to kenčia pramonės konkurencingumas tarptautinėse rinkose, dalis įmonių generuoja nuostolį, yra priverstos mažinti gamybos apimtis ar net stabdyti veiklas, trumpinti darbo laiką ir kitaip karpyti planuotas išlaidas.

„Šiuo metu jau pradedame dešimtimis skaičiuoti apdirbamosios pramonės vidutines Lietuvos įmones, kurios dėl aukštų energijos kainų yra sustabdžiusios ar pristabdžiusios veiklą“, – teigė jis.

„Labai svarbu nedelsti“

V. Janulevičius pabrėžė, kad dabartinėje neapibrėžtam laikotarpiui susiklosčiusioje situacijoje dėl itin aukštų energijos kainų verslui reikalinga parama, garantijos ir aiškumas dėl nuosavos generacijos galimybių.

„Labai svarbu nedelsti. Vienas iš galimų greito reagavimo pasiūlymų būtų valstybės garantijos teikimas, įsipareigojant padengti dalį kainos, jeigu ji nukristų žemiau įmonės ir tiekėjo sutartyje numatytos užfiksuotos ribos. Siūlytume užfiksuoti 25–30 centų už kWh elektros kainą ne mažiau nei penkeriems metams ir tokiu būdu susimažinti rizikas – tiek įmonėms, tiek valstybei perpus pasidalyti tą kainos kritimo naštą. Jeigu kaina nekris ir išsilaikys tokia, būsime išlošę, o kritimo kainą galėtume pasidalyti – pusę verslo įmonės prisiima, pusę valstybė, ir tada nereikia jokių subsidijų“, – dėstė LPK prezidentas.

Siūlytume užfiksuoti 25–30 ct/kWh elektros kainą ne mažiau nei penkeriems metams ir tokiu būdu susimažinti rizikas – tiek įmonėms, tiek valstybei perpus pasidalyti tą kainos kritimo naštą.

Šiuo metu Lietuva pati pasigamina apie 30 proc. suvartojamos elektros energijos, kitą dalį importuoja. V. Janulevičius nurodė, kaip svarbu plėtoti naują elektros energijos generaciją.

„Esminis ir tvarus sprendimas Lietuvos energetiniam saugumui energetikos krizės kontekste – elektros generacijos pajėgumų Lietuvoje vystymas. Valstybė žada verslui lengvatines paskolas savo elektros gamybos šaltiniams įsirengti. Tačiau, be visa ko, tam reikia spręsti biurokratinės, technines ir kt. kliūtis atsinaujinančios energetikos plėtrai, tobulinti teisinę bazę, siekiant užtikrinti paramos investicijoms prieinamumą“, – teigė V. Janulevičius.

Klimato kaitos iššūkiai

LPK prezidentas atkreipė dėmesį, kad pramonė susiduria su įvairiais klimato kaitos arba savo veiklos „dekarbonizavimo“ iššūkiais, kuriuos išspręsti nėra paprasta, ypač dideliems energijos vartotojams.

Dabartinė neapibrėžtam laikotarpiui susiklosčiusi padėtis dėl itin aukštų energijos kainų ir vėjo bei saulės energetikos plėtros įveda papildomos sumaišties.

„Iššūkiai reikalauja labai gero analizavimo ir planavimo įmonei parenkant ir tam tikras technologijas, ir veiklos strategijas, prisitaikant prie besikeičiančių poreikių rinkoje, mažiau taršios gamybos ir kt. Atsižvelgiant į visa tai, esminis dalykas, kurio reikia pramonei stengiantis prisitaikyti, – elektros kainos stabilumo rinkoje: kuo elektros kaina yra stabilesnė ir kuo ji yra labiau prognozuojama, tuo saugiau ir tiksliau pramonės įmonės gali pasirinkti technologijas savo dekarbonizacijai įgyvendinti. Naujai pasirinktų technologijų įranga turės dirbti nuo 20 iki 30 arba daugiau metų, todėl minėtas stabilumas ir prognozuojamumas yra itin svarbūs prieš žengiant tokius ilgojo laikotarpio investicinius žingsnius“, – teigė V. Janulevičius.

„Situacija tik blogės“

Užimtumo tarnybos duomenimis, šiais metais atleidžiamų darbuotojų skaičius dvigubai viršija praėjusius metus. Vien šiemet apie didesnius atleidimus buvo įspėti apie 4,4 tūkst. darbuotojų. Tam įtakos jau turi ir augančios elektros kainos.

V. Janulevičius prognozuoja, kad situacija tik blogės, nes elektros kainų šuoliai žlugdo įmones ir ne visos gali stabdyti gamybą.

V. Janulevičius prognozuoja, kad situacija tik blogės, nes elektros kainų šuoliai žlugdo įmones ir ne visos gali stabdyti gamybą.

„Verslininkai mielai statytų nuosavas elektrines, tačiau susiduria su biurokratiniais trukdžiais. Be to, ne visi gali tikėtis finansinės paramos. Daugeliu atvejų vidutinis ir stambus verslas, kuris generuoja didžiąsias įplaukas į biudžetą, paprasčiausiai negali dėl įvairiausių biurokratinių arba dar kitokių mechanizmų būti remiamas. Daugelio įmonių sąskaitos senka – reikalingos apyvartinės lėšos žaliavoms įsigyti, tačiau ne visos bendrovės gali prašyti lengvatinių paskolų. Valdžios smagračiai sukasi lėtai, trūksta komandinio darbo. Kiekviena ministerija bando išspręsti savo klausimą atskirai“, – pastebėjo LPK prezidentas.

V. Janulevičius stebisi, kad nėra bendro matymo ir komunikacijos tarp Finansų ministerijos, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, Energetikos ministerijos, Aplinkos ministerijos – juk jos visos turėtų kartu ieškoti sprendimų.

Nėra bendro matymo ir komunikacijos tarp Finansų ministerijos, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, Energetikos ministerijos, Aplinkos ministerijos.

„Yra būdų, kaip fiksuoti energijos kainas. Tam būtina sukurti draudimo mechanizmą. Pabrangus būtų kompensuojami nuostoliai pirkėjui, o atpigus – elektros tiekėjui. Pramonininkai jau kalba su elektros gamintojais, tačiau prie derybų stalo turi sėsti ir valdžios atstovai“, – pabrėžė LPK prezidentas V. Janulevičius.

2022 09 14 12:15
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt