ketvirtadienis, liepos 7 d.
Aktyviausi rinkėjai užsienyje – Jungtinės Karalystės lietuviai
URM
VRK

Prieš metus pasikeitus teisiniam reglamentavimui ir sulaukus Pasaulio lietuvių bendruomenės prašymo, Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimas 2020 metų Seimo rinkimams sudaryti atskirą Pasaulio lietuvių vienmandatę rinkimų apygardą  užsienyje atvėrė kelią per parlamento rinkimus balsuojantiems Lietuvos piliečiams išrinkti savo atstovą naujos kadencijos Seime.

Apie rinkimų organizavimą užsienio lietuviams ir iššūkius surengti rinkimus pandemijos laikotarpiu kalbėjomės su VRK pirmininke Laura Matjošaityte.

Norinčių atiduoti savo balsą užsienyje piliečių skaičius auga kiekvieną dieną

Sprendimą steigti atskirą apygardą užsienio lietuviams VRK priėmė atsižvelgusi į aktyvų jų dalyvavimą praėjusiuose Prezidento ir Europos Parlamento rinkimuose. Pasak Lauros Matjošaitytės, per Prezidento rinkimus užsienyje balsavo beveik 53 tūkst. Lietuvos piliečių, Europos Parlamento rinkimai sutraukė per 40 tūkst. užsienio lietuvių. Šie didžiuliai skaičiai ir aktyvus mūsų piliečių įsitraukimas paskatino mus perbraižyti rinkimų apygardų ribas ir pakviesti už Lietuvos ribų gyvenančius tautiečius savo balsą atiduoti naujoje Pasaulio lietuvių rinkimų apygardoje. 

Aktyviausiai balsuoti Seimo rinkimuose rengiasi Jungtinės Karalystės lietuviai

Užsienio lietuvių susidomėjimas Seimo rinkimais tik auga. Liepos 1 dieną paskelbus raginimą registruoti balsuoti užsienyje, nuo pat pirmos dienos buvo fiksuojamas pastebimai išaugęs užsienio lietuvių aktyvumas.

VRK duomenimis, pagal Europoje gyvenančių lietuvių registracijų skaičių balsuoti artėjančiuose Seimo rinkimuose užtikrintai pirmauja Jungtinės Karalystės lietuviai. Per liepą ir rugpjūtį jų VRK sistemoje registruota 3636.

„Palyginimui – prieš ketverius metus, rengiantis 2016-ųjų Seimo rinkimams, balsuoti užsienyje buvo užsiregistravę 3900 Lietuvos piliečių visame pasaulyje, o šiemet beveik tiek pat registracijų turime vien Jungtinėje Karalystėje“, – užsienio lietuvių pilietiniu aktyvumu džiaugėsi VRK pirmininkė.    

Didžioji dauguma lietuvių rinkimuose pageidauja balsuoti paštu

Nepaisant to, kad šiuo metu Lietuvos ambasados ir konsulinės įstaigos visame pasaulyje ruošiasi balsavimo dienai ir tų įstaigų patalpose, VRK pirmininkės teigimu, reikėtų neatmesti minties, kad spalį dėl COVID-19 situacijos balsavimas ambasadų ar konsulinių įstaigų patalpose gali būti apribotas, todėl užsienyje gyvenantiems Lietuvos piliečiams yra rekomenduojama registruotis balsuoti paštu.

VRK duomenimis, šiuo metu tik 3 procentai Jungtinėje Karalystėje gyvenančių Lietuvos piliečių ketina balsuoti atėję į diplomatinę atstovybę. Absoliuti dauguma, net 97 procentai, Jungtinės Karalystės lietuvių Seimo rinkimuose savo balsą pasirinko atiduoti paštu.

Svarbu žinoti, kad registracijos balsuoti rinkimuose pabaiga dėl skirtingų užsienio valstybių pašto tarnybų darbo apimčių kiekvienoje valstybėje skiriasi. Norintiems balsuoti paštu Jungtinėje Karalystėje, reikėtų savo registraciją pateikti iki spalio 1 d. 23 val. 59 min. (Lietuvos laiku).


Pasak VRK pirmininkės, koronaviruso pandemija yra iššūkis visoms valstybėms, kuriose šiemet organizuojami rinkimai. Tačiau jau turime pavyzdžių, kad kai kurios valstybės susitvarkė.

Pavyzdžiui, birželio 28 d. kaimyninėje Lenkijoje vykusiuose Prezidento rinkimuose šiemet užsienyje balsuojančių Lenkijos rinkėjų skaičius buvo rekordinis. Jungtinėje Karalystėje, kurioje dėl pandemijos metu buvusių suvaržymų balsavimas buvo organizuojamas tik paštu, tokiu būdu balsavo daugiau kaip 102 tūkstančiai Lenkijos piliečių. Šis mūsų kaimynų pavyzdys parodo, kad didžioji dalis užsienyje gyvenančių lietuvių taip pat turi geras galimybes dalyvauti artėjančiuose Seimo rinkimuose, todėl labai tikimės, kad šiuo metu aktyvumą demonstruojantys rinkėjai užsienyje savo balsais įrodys, kad pilietinės pareigos negali nustelbti jokia pandemija“.

VRK primena, kad registruotis balsuoti rinkimuose galima padaryti VRK elektroninių paslaugų portale www.rinkejopuslapis.lt. Čia užsiregistravę rinkėjai bus įtraukti į atitinkamos Lietuvos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos rinkėjų sąrašus.

Apie tai, kaip lengvai ir greitai užsiregistruoti balsuoti užsienyje, galite pamatyti čia:

2020 09 01 14:13
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt