trečiadienis, rugpjūčio 12 d.
Amerika – neišgalvota svajonė
tiesa.com

Ieva Ūdraitė dar studijuodama universitete sugebėjo tris vasaras padirbėti JAV. Nors dabar mergina gyvena Norvegijoje, atvirai prisipažįsta – svajoja gyventi Amerikoje.

Darbas Amerikoje
 
– Ieva, ne vieną vasarą praleidai dirbdama JAV, dabar bandai ieškoti laimės Norvegijoje. Papasakok, kaip kilo noras išvykti iš Lietuvos ir ieškoti darbo svetur?
 
– Į Ameriką vykau dar studijuodama universitete. Ruošdamasi vykti pirmą kartą sakiau, kad vieną sykį nuvažiuosiu, įgausiu patirties, pasižvalgysiu, pakeliausiu po šalį, užsidirbsiu pinigėlių, pasitobulinsiu kalbą... Bet atsitiko taip, kad kartą pabandęs negali sustoti, tad pabuvusi Lietuvoj kelis mėnesius jau vėl planavau savo vasaros išvyką į Ameriką. Priežastys buvo tos pačios, kaip ir pirmąjį kartą, todėl nebeskridau į tą pačią Šiaurės Karoliną, nors mane ir kvietė grįžti, o pasirinkau Konektikutą. Abu kartus skridau su drauge. Trečią kartą apsispręsti buvo kur kas sunkiau dėl kelių priežasčių: turėjau patinkamą darbą Lietuvoje, mano draugė nebenorėjo važiuoti, žinojau, kad nebepavyks užsidirbti tiek pat, kiek pirmus kartus (dėl sunkėjančios ekonominės situacijos). Bet noras dar kartą praleisti vasarą Amerikoje, patirti tą patį, ką išgyvenau pirmuosius kartus, nugalėjo. Todėl išvykau dar kartą. Pasekmė – praradau taip man patikusį darbą Lietuvoje. Bet vis tiek nė karto nepasigailėjau, kad tam ryžausi. Nes paskutinė vasara Amerikoje buvo pati geriausia!
 
– Ar nekilo noras ten pasilikti?
 
– Nesvarsčiau tokios galimybės. Nelegaliai tikrai nebūčiau pasilikusi. Tiesiog mano situacija nėra tokia bloga, kad svarstyčiau apie nelegalų gyvenimą Amerikoj. O jeigu būtų kitų variantų, legalių, tikriausiai ilgai negalvojusi sutikčiau. Be abejo, priklauso nuo to, ar pasiūlymas man tinka ir patinka. Jeigu atvirai, visai norėčiau gyventi Amerikoj...
 
Koks tau pasirodė dažnai mitais apipintas amerikiečių gyvenimas?
 
– Mano patirtis Amerikos mitą tik patvirtina. Tose vietose, kur aš buvau, žmonės nesusivaržę, gyvena be streso, draugiški ir atviri. Bet, kaip minėjau, tam įtakos tikriausiai turi gyvenamoji aplinka – aš gyvenau kurortuose. Žmonės ten labiau atsipalaidavę, nes jiems nereikia nuolatos stresuoti dėl pinigų. Dauguma, netgi dirbantieji paprasčiausius darbus, gali sau leisti beveik tą patį, ką ir turintieji daugiau pinigų. Ten nėra tokio akivaizdaus ir didelio skirtumo tarp turtingo ir vargšo. Be abejo, būna išimčių, kaip ir visur, bet jos daug rečiau pasitaiko.
 
– Ir kaip jie elgiasi su atvykėliais iš kitų šalių?
 
– Aš buvau priimta draugiškai ir šiltai visur, kur man teko dalyvauti. Neturėjau nei vienos nemalonios patirties tik dėl to, kad esu ne iš Amerikos. Galbūt kildavo sunkumų dėl kalbos, bet čia tik mano problema, kad neturėjau stiprių kalbos įgūdžių.
 
– Kokie įspūdžiai iš darbo vasarų JAV?
 
– Patys geriausi. Darbe mažiau streso, visi labiau atsipalaidavę, negu Lietuvoje. Užmokestis, be abejo, irgi džiuginantis. Dirbdama Amerikoje nemažai pakeliavau.
 
Laimė Norvegijoje
 
– Kaip nutiko, kad nusprendei išvykti į Norvegiją?
 
– Išvykti į Norvegiją mane paskatino ne darbo paieškos, o mano draugo kvietimas kraustytis gyventi kartu. Jis škotas, bet jau septyneri metai gyvena Norvegijoje. Neslėpsiu, jam manęs ilgai įkalbinėti nereikėjo, tikrai nedegiau noriu likti gyventi Lietuvoje. Myliu savo šalį ir didžiuojuosi, kad esu iš Lietuvos, bet gyvenimas čia yra per sunkus. Po savo patirties Amerikoje vis labiau „audžiau mintį“, kad noriu sprukti iš Lietuvos. Atsiradus galimybei, tai ir padariau. Aišku, be galo gaila buvo palikti šeimą, draugus. Bet turiu gyventi savo gyvenimą, ir jeigu nesijaučiu laiminga Lietuvoje, tai bandau savo laimę kurti kitoj šaly.
 
– Kokie buvo pirmieji įspūdžiai apie šią šalį?
 
– Be galo graži gamta. Miestai, bent jau tie, kuriuose viešėjau, nepaliko gilesnio įspūdžio. Neverta važiuoti į Norvegiją, jei nori pamatyti gražių architektūros statinių. Norvegijoje grynesnis oras. Kadangi gyvenu Norvegijos pietuose, tai oro sąlygos labai panašios į Lietuvos. Netgi geresnės, nes mažiau lyja, o žiemos ne tokios „purvinos“, kaip Lietuvoje. Žmonės šaltesni, bet labiau atsipalaidavę. Čia visi labai aktyvūs, daug sportuoja. Slidinėti moka beveik kiekvienas, o dviratininkai turi daugiau teisių keliuose, nei mašinų vairuotojai. Čia jie nuo mažų dienų mokomi kuo daugiau būti gamtoje. Žmonės laimingesni ir ne tokie nervingi, ir manau, todėl, kad jie čia jaučiasi saugūs, nes žino, kad ir kas atsitiktų, jie gaus paramą iš valstybės.
 
– Kokie darbo skirtumai JAV ir Norvegijoje?
 
– Iš mano patirties, darbai Norvegijoje ir JAV labai panašūs. Pastebėjau, kad darbdaviai be galo pasitiki žmonėmis. Lietuviai taip savo šeimos nariais nepasitiki, kaip jie pasitiki nepažįstamais. Ir čia, ir JAV puoselėjamos žmogiškosios vertybės. Kaip ne kartą minėjau, ir man tai be galo svarbu, – minimalus stresas. Juk Lietuvoje viskas atvirkščiai –darbo našumas čia paremtas būtent stresu. Pagal lietuvišką modelį, kuo jo daugiau, tuo geriau bus atliktas darbas.
 
– Ar nežadi grįžti į Lietuvą?
 
– Grįžtu po kelis kartus per metus aplankyti brangių žmonių. Bet netrykštu noru grįžti gyventi į Lietuvą. Nors „niekada nesakau niekada“. Gal padėtis pasikeis, nes Lietuvą tikrai myliu – myliu žmones, gamtą, miestus. Tiesiog gyvendama Lietuvoje vargau, netgi pradėdavau jos nekęsti. Todėl manau, geriau tada emigruoti ir ją mylėti kaip savo gimtąją šalį, didžiuotis ja, negu „pūti“ jos viduje!
 
– Esi laiminga Norvegijoje?
 
– Taip! Be abejo, mano laimė yra ne tik kad gyvenu Norvegijoje, bet kad gyvenu su mylimu žmogum, jaučiuosi čia saugi ir atsipalaidavusi. Smagu pažinti kitą kultūrą, žmones, išmokti naują kalbą. Aš Norvegijoje gyvenu tik metus, galbūt padėtis vėliau pasikeis, bet kol kas esu laiminga.
 

2010 07 02 09:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt