antradienis, rugsėjo 22 d.
Austrijos lietuvei pasaulis ribų neturi
tiesa.com

Austrija nėra ta šalis, kuri magiškai trauktų lietuvius, bet šioje Europos Sąjungos valstybėje mūsiškių nemažai. Jie šioje šalyje gyvena, dirba, kuria, o talentingi žmonės sulaukia ir įvertinimo, ir dėmesio. Viena lietuvė, įgyvendinusi originalią verslo idėją, sulaukė didelio Austrijos žiniasklaidos susidomėjimo.

Daugiau nei 15 metų Austrijoje gyvenanti Beate Wachter įsiliejo į tenykštį startuolių pasaulį sukūrusi interneto svetainę, kurioje siūlomos įvairios grožio paslaugos.

Anot kūrybingos moteris, šiuolaikinės technologijos naikina valstybių sienas, todėl ji ir pati savo namais vadina visą pasaulį, o ne konkrečią vietą. Pašnekovė su „Tiesa“ pasidalijo mintimis apie darbą sau ir kitiems ir atviravo, kodėl turint idėją neverta atidėlioti jos įgyvendinimo.

– Kaip trumpai prisistatytumėte, ką veikiate Austrijoje?

– Gyvenu šioje šalyje jau labai seniai, tačiau nesieju savo gyvenamosios vietos tik su viena valstybe – laikau save kosmopolite, nes nuolat tenka būti įvairiose pasaulio vietose. Esu kūrybingas žmogus ir visada norėjau dirbti sau, o ne kitiems. Ir tai man pavyko pasiekti, nors kadaise ir dirbau samdomą darbą.

Nuosavo verslo kūrimas jau yra iššūkis, o jeigu jį pradedi svetimoje valstybėje – ypač didelis iššūkis. Bet kuo toliau, tuo labiau ribos tarp valstybių išnyksta, su žmonėmis lengva bendrauti net ir tada, kai jie yra skirtingose pasaulio pusėse.

Paraleliai aš užsiimu interneto svetainių dizainu bei kūryba, dirbu su skaitmeniniais projektais įvairiose šalyse, dėl to nesu susiejusi savo gyvenimo su viena valstybe. Pavyzdžiui, dabar labai įdomų projektą bandau įgyvendinti Kipre, todėl nemažai laiko praleidžiu ten.

[5626]

– Tai esate skaitmeninė klajoklė?

– Na, man nepatiktų būti susijus tik su viena darboviete, vienu projektu, viena gyvenamąja vieta – esu kitokio būdo žmogus. Man svarbiausia yra turėti idėjų ir jas įgyvendinti.

– Lietuva – irgi laikina stotelė? Kodėl išvykote iš jos?

– Išvažiavau labai seniai, kai tai padaryti dar nebuvo paprasta – gerokai iki Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą. Aš tiesiog radau galimybę užsienyje atlikti profesinę praktiką ir pasinaudojau šansu įgauti darbo tarptautinėje aplinkoje patirties, išbandyti jėgas svetimoje šalyje.

Šiandien, manau, žengti tokį žingsnį nepalyginamai lengviau.

– Kaip atrodo tokios kosmopolitės, kaip Jūs, gyvenimas? Nesibaigiančios kelionės? Kiek kartų keliaujate, pavyzdžiui, per metus?

– Be kitos veiklos, aš dar rašau internetinį tinklaraštį vokiečių kalba – viską apie grožį, sveiką gyvenimo būdą, keliones. Dėl šios veiklos pradėjau keliauti dar daugiau, kelionėse kyla naujų idėjų, mano gyvenime atsiranda dar daugiau veiklų, kurios viena kitą papildo. Esu labai smalsi, dėl to mėgstu išbandyti naujus produktus, pavyzdžiui, naują kosmetiką arba naujus kelionių maršrutus, ir tai pristatau savo tinklalapyje skaitytojams.

Kelionių tiek daug, kad jau neskaičiuoju. Kartais jos užtrunka ilgiau, kartais trumpiau. Didžiausią įspūdį man paliko kelionė į Vietnamą ir Kambodžą. Labai didelis kultūrų skirtumas, palyginti su Europa. Labai įspūdingi gamtovaizdžiai.

Dažniausiai tenka keliauti po Europą, darbo reikalais.

[5627]

– Sakoma, kad reikia bijoti savo svajonių išsipildymo. Jūs sukūrėte savo verslą, bet dirbti tenka kelis kartus daugiau, o poilsio keliskart mažiau. Ar neateina mintis, kad samdomas darbas vis dėlto geriau?

– Mano atveju darbo žymiai padaugėjo, o atlygis iš pradžių buvo labai nedidelis, net mažesnis nei samdomame darbe. Bet dabar mano darbas nėra vien darbas, tai kartu ir hobis, ir poilsis. Kai darai tai, kas tau patinka, valandų neskaičiuoji.

Dėl to būsimiesiems verslininkams aš patarčiau pradėti nuo mažesnių projektų ir dar nemetus samdomo darbo, pabandžius, įgavus patirties išsiaiškinti, ko klientams reikia, kuria linkme judėti: įsivažiuoti palaipsniui, užuot iš karto šokus į šaltą vandenį.

Žinoma, viskas priklauso nuo idėjos. Kartais galima jos įgyvendinimą derinti su darbu, o kartais – atsiduoti visu šimtu procentų. Mano manymu, apsispręsti reikėtų kuo jaunesniam, nes tada žmogus daug lankstesnis, ypač geografiniu požiūriu. Jeigu yra sumanymas – bandyti įgyvendinti nedelsiant. Net jeigu ir nepavyks, vėliau neteks gailėtis, kad praleidai progą ir nepabandei.

[5628]

– Austrija nėra lietuvių labai mėgstama kryptis. Ar šalyje yra susibūrusi tautiečių bendruomenė?

– Taip, Austrija nėra populiariausia lietuvių emigracijos kryptis, bet lietuvių čia yra, nors ir labai nedaug. Aš į Austriją išvažiuoti nusprendžiau todėl, kad vokiečių kalbą mokėjau geriau nei anglų. Be to, Austrija man atrodo mažesnė, todėl ir jaukesnė, patrauklesnė, nei didžiulė Vokietija. Be to, šiek tiek priminė Lietuvą.

– Austrijos kaimynė Vokietija garsėja griežta tvarka. Kokie Austrijos išskirtinumai?

– Mano nuomone, tai dvi visiškai skirtingos šalys. Austrija yra tarp Vokietijos ir Italijos, tad galima pastebėti abiejų tautų bruožų. Tai puiki šalis: gražūs kalnai, nuostabūs ežerai, išskirtinė kultūra, teatras, muzika. Viena – ypatingas miestas.

Vietos kultūra greitai paveikė ir mūsų mažą Baltijos šalių bendruomenę Austrijoje. Šiemet buvo pirmą kartą organizuotas Baltijos šalių Vienos pokylis, ir bilietai buvo parduoti visi iki vieno.

Be to, Vienoje galima sutikti nemažai iš Lietuvos atvykusių muzikantų; jie čia tobulinasi, studijuoja. Į šį miestą geriausi muzikantai atvyksta iš viso pasaulio. Jų svajonėse – Vienos ar Zalcburgo scenos, o konkurencija – milžiniška. Gauti išsvajotą vaidmenį nėra lengva.

[5629]

– Ar Lietuva Jūsų kelionių maršrutuose – dažnai pasitaikantis taškas?

– Dažniausiai aplankau ją dukart per metus. Lietuva mane labai žavi, ypač dabar, kalėdiniu laikotarpiu, su savo originaliai papuoštomis eglėmis. Mūsų šalis tuo labai išsiskiria, ne kartą svečiose šalyse teko per žinias matyti reportažus apie Lietuvos miestų eglutes. Tai labai džiugina. Austrijoje jos puošiamos labai tradiciškai, o Lietuvoje eglutės – kaip kūrybiniai ir novatoriški projektai.

– Bet austrų kalėdinės mugės irgi atrodo įspūdingai.

– Kalėdų mugės yra Austrijos kultūros dalis. Vienoje prieš Kalėdas sužimba tūkstančiai lempučių. O turgūs miestus pakeičia taip, kad kalėdiniu laikotarpiu niekas nekviečia išgerti kavos, sako – susitikime išgerti punšo ar karšto vyno.

2016 12 16 09:10
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt