trečiadienis, liepos 6 d.
Buvusi JKLB pirmininkė D. Asanavičiūtė: kiekvieno atlikta pilietinė pareiga balsuojant rinkimuose yra svarbi

Artėjant Lietuvos respublikos Seimo rinkimams, daugeliui lietuvių gyvenančių užsienyje kyla daug klausimų. Neretai pasaulio lietuviai nemato prasmės balsuoti, kai kurie iš jų vis dar laukia reikšmingų pokyčių. Dalia Asanavičiūtė teigia, kad balsuoti labai svarbu, o mūsų balsas tampa vis labiau girdimas.

Naujienų portalas Tiesa.com pakalbino D. Asanavičiūtę apie lietuvių gyvenimą UK, pandemijos laikotarpį ir artėjančius Seimo rinkimus.

– Kokiais lūkesčiais UK šiuo metu gyvena lietuviai?

– Per pastaruosius kelis metus, JK sukrėtė keli žymius pėdsakus palikę įvykiai – dar 2016m įvykęs Brexit referendumas, taip pat ilgas ir varginantis jo įgyvendinimo procesas, Jungtinės Karalystės išstojimas iš Europos Sąjungos sudėties, pasaulį pakeitusi COVID – 19 pandemija su visomis pasekmėmis pradedant gyvenimo rutinos pasikeitimu, finansinėmis pasekmėmis ir kelionės apribojimais. Ir taip pat nustebinusiu kiekiu grįžtančiųjų gyventi į Lietuvą.

Jeigu kalbėtumėme apie paskutinius kelis mėnesius, labai aktuali kelionių ribojimo problematika. Staigūs pasikeitimai izoliacijos reikalavimams sujaukė ne vieno planus. Ir labiausiai visi laukiame, kad gyvenimas vėl grįžtų į seną vagą ir mums įprastą ritmą.

– Kaip pandemija paveikė lietuvių gyvenimą UK?

– Pandemija palietė viso pasaulio žmonių gyvenimą. Ne išimtis ir gyvenančius Jungtinėje Karalystėje. Visų pirma, visus apėmė didžiulė nežinia ir pasimetimas. Galėčiau įvardinti tris kovos su pandemijos pasekmėmis etapus – stadijas. Pirmoji – repatriacija, pagalba grįžtantiems į Lietuvą arba iš Lietuvos į nuolatinę gyvenamą vietą užsienyje. Antroji – pagalba ir informacijos teikimas netekus darbo arba einant priverstinių atostogų ir trečioji, kuri vyksta šiuo metu -  psichinė būklė užsitęsus karantinui, sudėtingas darbinės ir socialinės ateities, kelionių į Lietuvą ir atostogų planavimas.

– Koks buvo lietuvių UK aktyvumas per praėjusius rinkimus?

– Dėl didžiausio lietuvių skaičiaus, gyvenančio Jungtinėje Karalystėje, balsuojančiųjų skaičius taip pat būna didžiausias. Pernai metais vykusiose Prezidento rinkimuose ir pilietybės išsaugojimo įgijus kitos šalies pilietybę referendume, JK registravosi balsuoti rekordiškai didelis skaičius rinkėjų – virš 22000. Visame pasaulyje registravosi virš 60000 Lietuvos Respublikos piliečių. Ir nors negavome išsvajotosios galimybės turėti dvigubą pilietybę, tačiau buvo įkurta naujoji Pasaulio lietuvių apygarda, kurioje rinksime savo Seimo narį. Tai didelis pasiekimas, žinant kokias milžiniškas pastangas dėjo Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės organizacijos, kad kuo daugiau žmonių pasiektų žinia apie rinkimus ir referendumą ir jie išreikštų savo pilietinę poziciją balsuodami.

– Kodėl reikia skatinti pasaulio lietuvių įsitraukimą į balsavimą rinkimuose?

– Nors gyvename ne Lietuvoje, bet esame Lietuvos respublikos piliečiai, kuriems Konstitucija, aukščiausias valstybės įstatymas suteikia teisę, pareigą ir privilegiją dalyvauti savo valstybės gyvenime balsuojant ir renkant Prezidentą ir Seimo narius. Tai didelė privilegija, bet kartu ir atsakomybė.

Aktyvėjant užsienyje veikiančioms lietuvių bendruomenių organizacijoms, mūsų balsas tampa vis labiau girdimas. Emigrantai nebėra nematomi žmonės ir mūsų gausa ir aktyvumas geriausiai matosi per rinkimus. Todėl, norint turėti stiprų atstovavimą, kiekvieno atlikta pilietinė pareiga balsuojant rinkimuose, yra svarbi.

– Kaip manote, ar šiemet lietuviai balsuos aktyviau?

– Likus iki Seimo rinkimų šiek tiek mažiau ne keliems mėnesiams, besiregistruojančių www.rinkejopuslapis.lt skaičius nedidelis. Tai liūdina, nes jeigu nepasieksime 35000 prisiregistravusiųjų, tai taip sunkiai iškovotos Pasaulio lietuvių apygardos nebeliks. Todėl raginu ir skatinu registruotis ir atiduoti savo balsą ateinančiuose Seimo rinkimuose.

– Šiemet rinkimuose kandidatuosite Pasaulio lietuvių apygardoje. Kokių pokyčių laukiama?

– Esu emigrantė, gyvenusi Jungtinėje Karalystėje septynerius metus. Esu emigrantė, puikiai suprantanti, ką reiškia išvykti gyventi į svetimą šalį, vaikams integruotis mokykloje, rasti savo vietą darbo rinkoje. Puikiai suprantu, su kuo susiduria emigrantai. Visą tą laiką aktyviai dalyvavau lietuvių bendruomenės veikloje. Šešerius metus buvau Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkė, Lietuvos Respublikos Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos nario pavaduotoja, tarpžinybinės kovos su prekyba žmonėmis koordinavimo komisijos narė. Visą tą laiką aktyviai dalyvaujant lietuviškoje veikloje, puikiai suprantu mums visiems rūpimus klausimus  - nuo pilietybės išsaugojimo, lietuvių kalbos mokymo,  lituanistinio švietimo, ryšių su Lietuva palaikymo iki diasporos didesnio įtraukimo ir įsitraukimo į Lietuvos pilietinį ir politinį gyvenimą, grįžimo į Lietuvą  ir sąlygų grįžus. Taip pat žinau, ką reiškia adaptuotis atvykus gyventi į svečią šalį, ką reiškia išsaugoti lietuvybę ir skatinti kitus tai daryti.

7.     Kokie Jūsų planai po rinkimų?

Tikiuosi, kad užsienyje gyvenantys lietuviai suteiks man stiprų mandatą ir galėsiu juos atstovauti būnant išrinktai Seimo narei. Mūsų balsas turi būti girdimas aiškiai ir mūsų aktualijos atstovaujamos darant pokytį. Per visus mano gyvenimo JK metus, aktyviai dalyvaujant pilietinėje visuomeninėje veikloje, kartu su bendraminčiais jau pavyko padaryti pokytį – įvyko pilietybės išsaugojimo referendumas, įsteigta nauja Pasaulio lietuvių apygarda, aktualizuota grįžtamosios migracijos tema, vaikai sklandžiau integruojami mokyklose grįžus, apskritai grįžtamoji migracija – didžiausia per visus metus, prekybos žmonėmis prevencija vyksta, JK įsteigta nauja policijos atašė pareigybė, Lietuvoje svarstoma skirti mokynio krepšelio dalį lietuanistiniam švietimui, trinasi takoskyra tarp “jie” ir “ mes”. Ir visi šie svarbūs pasiekimai skatina nesustoti ir toliau dirbti Lietuvos žmonių labui, kur jie begyventų. Juk esame viena Tauta, esame pasaulio lietuviai.

2020 08 21 16:09
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt