trečiadienis, spalio 5 d.
Globalios Lietuvos forume dalyvavo vienas iš žinomiausių lietuvių mokslininkų pasaulyje - Algirdas Antanas Avižienis
tiesa.com
URM, Jurijus Azanovas

Lapkričio 21 dieną Lietuvos Prezidento rūmuose vykusiame Užsienio reikalų ministerija organizuotame Globalios LIetuvos forume „Lietuvių Chartai 70: diaspora – nepriklausomai Lietuvai“ dalyvavo vienas iš žinomiausių lietuvių mokslininkų pasaulyje Algirdas Antanas Avižienis – žmogus, užtikrinęs ilgalaikių kosminių kelionių galimybę.

„Voyager-1“ ir „Voyager-2“ erdvėlaiviai yra toliausiai nuo Žemės nutolę žmogaus pagaminti objektai. Bet jie galėjo niekada nenukeliauti taip toli, jei ne lietuvis Algirdas Antanas Avižienis.

Dirbdamas NASA Reaktyvinių variklių laboratorijoje, jis sukūrė save tikrinančio ir remontuojančio kompiuterio principą, kurį pavadino poetišku ir labai tinkamu pavadinimu STAR (Self-Testing And Repairing).

Šiuo principu pagrįsti kompiuteriai jau beveik 40 metų leidžia „Voyager“ erdvėlaiviams skrieti kosmine erdve ir siųsti duomenis į Žemę.

Paleisti 1977 m., erdvėlaiviai šiuo metu jau paliko Saulės sistemą. Planuojama, kad jie nustos siųsti signalus 2020 m., bet taip nutiks dėl energijos išsekimo, o ne kompiuterio gedimų.

Beje, A.A.Avižienis po nepriklausomybės atgavimo grįžo į Lietuvą, inicijavo Vytautas Magnus University (Vytauto Didžiojo universitetas) atkūrimą ir tapo pirmuoju atkurto universiteto rektoriumi.

2019 11 25 21:00
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt