penktadienis, vasario 26 d.
Holivudo žvaigždes fotografuojanti lietuvė: C. Blanchett man yra absoliuti aktorės ikona
tiesa.com

Panevėžietę Moniką Sėdžiūtę galima vadinti tikru laimės kūdikiu – jos vaikystės svajonės išsipildė su kaupu. Garsaus aktoriaus Laimučio Sėdžiaus 27-erių atžala jau antrus metus sėkmingai kopia fotografės karjeros laiptais Holivude.

JAV, Kalifornijoje, gyvenanti M. Sėdžiūtė sako jau seniai pastebėjusi ir nuolat sau kartojanti, jog gyvenime jai pasisekė dėl daugelio dalykų. Pirmiausia, jog gimė mylinčioje, rūpestingoje šeimoje, kuri jai visuomet rodė neišsenkančią meilę, pasitikėjimą ir palaikymą bet kuriame žingsnyje.

„Nuostabi šeima yra didžiausia mano sėkmės paslaptis“, – sako panevėžietė.

Viena jos didžiųjų svajonių visada buvo gyventi ne Lietuvoje. Glaudų ryšį nuo pat mažų dienų su tėvais jautusi mergaitė jiems nuolat kartodavo norinti svetur nusipirkti pilį, įkurti žirgyną ir auginti ilgakarčius žirgus.

Panevėžiečiams puikiai pažįstamas Monikos tėtis aktorius L. Sėdžius dukrai juokais vis primena, jog ji dar neįgyvendino plano nusipirkti pilį.

„Kol kas tik pirmoji svajonė išsipildė. Dabartinė mano realybė visiškai nėra vaikystės norų atspindys“, – šypteli pašnekovė.

[10385] 

Gyventi kitaip

M. Sėdžiūtė atvira: jai nepavyko išvengti raginimų sekti tėčio pėdomis. Aplinkiniai tikėjosi, jog ir ji sieks aktorystės aukštumų.

„Manęs labai dažnai klausinėdavo, ar nebūsiu aktorė. Nors ir nebuvau neklaužada, nuo pat mažumės mėgdavau daryti viską priešingai, nei skatina aplinkiniai“, – sako Monika.

Prieš sistemą ji ėjo iš peties – niekada netroško stoti prieš rampų šviesas, nepasinėrė į vaidinimo būrelių veiklas. Mergina gražiai piešė, ir jos talentą pastebėdavusieji teiraudavosi, kodėl ši nestoja į dailės mokyklą. Tačiau Monikai norėjosi elgtis priešingai – kitaip, nei iš jos tikimasi. Nors panevėžietė sako labai mylinti gamtą, vis dėlto yra užkietėjusi miesto gyventoja. Tad nenuostabu, jog dar maža įsisvajojo apie gyvenimą Holivude.

„Giliai širdyje jaučiau, jog mano ateitis bus ten“, – šypteli Monika.

Jau tuomet ją žavėjo vien mintis, jog šiame mieste gimsta didžioji dalis žydruosiuose televizijos ar plačiuose kino ekranuose matomų filmų, o Holivudo neaplenkia raudonu kilimu kino festivaliuose žengiantys ryškiausi kino industrijos veidai.

„Čia galimybės neaprėpiamos, lygiai taip pat, kaip ir konkurencija“, – sako dabar jau antrus metus JAV gyvenanti panevėžietė.

Pasiilgo pasivaikščiojimų

M. Sėdžiūtė – prestižinės Niujorko filmų akademijos Los Andželo filialo fotografijos studijų absolventė. Panevėžietė tikina nesijautusi Lietuvoje neįvertinta ar negalinti savęs realizuoti. Tiesiog pro akis negalėjusi praleisti retai pasitaikančios galimybės.

Atvykusi į svajonių šalimi tituluojamą Ameriką, M. Sėdžiūtė nenusivylė. Svarsto, jog ir asmeninės savybės, gebėjimas nedėti į viską didelių lūkesčių, vilčių išgelbėjo nuo neigiamos patirties.

Panevėžietei adaptuotis svetimoje šalyje nebuvo sunku. Dar prieš čia atvykstant jai yra tekę lankytis Los Andžele.

Universitete greitai įsiliejo į studentų gretas, mokslo įstaigos gyvenimą. Net ir didžioji dalis Monikos aplinkos amerikiečių į Los Andželą atvykę iš skirtingų valstijų. Visgi tvirtinti, jog gyvenimas JAV klostosi lyg sviestu patepta, M. Sėdžiūtė nedrįsta – ji vis dar bando prisijaukinti 4 mln. gyventojų turintį miestą.

„Pripratau prie daugelio dalykų, bet ne viskas ir čia idealu. Pasiilgau vaikščiojimo, nes pagrindinė susisiekimo priemonė – automobilis“, – pasakoja Monika.

Pasiilgo ji ir europietiško, artimesnio panevėžietės skoniui, maisto.

Skirtumų tarp Amerikos ir Lietuvos iš tiesų daug: visuomenės mentalitetas, socialinės problemos, ekonominė situacija, kultūra, gyvenimo būdas.

„Amerikoje žmonės susikoncentravę į finansinę sėkmę bei sunkų darbą. Europoje, manau, didesnis balansas tarp darbo ir poilsio. O čia visi ieško sėkmės ir žinomumo, atvažiuoja su didelėmis ambicijomis bei karjeros planais. Dėl to daugeliui nebelieka laiko draugams ieškoti ar šeimai kurti“, – pastebi M. Sėdžiūtė.

[10386]  

Iš asistentės į fotografes

Los Andžele į fotografijos subtilybes besigilinančios panevėžietės pirmasis pasimatymas su šia meno šaka buvo kone atsitiktinis, atvykus studijuoti į Vilnių. Fotografuojantis draugės vaikinas mainais už asistavimą fotosesijose pasisiūlė išmokyti panevėžietę šio darbo subtilybių.

Pradėjusi nuo asistavimo fotografams, M. Sėdžiūtė vis dažniau pradėjo ir pati paimti objektyvą į rankas. Pirmoji profesionali fotosesija įvyko Vilniuje, fotografo Tado Černiausko studijoje. Tą kartą mergina įamžino draugą iš Ispanijos, Lietuvoje dirbusį pilotu.

Monika nuo pat pradžių pajuto, jog įdomiausia jai fotografuoti ne ką kita, bet žmones, nors keliaudama mielai įamžina ir įspūdingus gamtos vaizdus, aplinką.

„Visgi bendravimas su žmonėmis ir jų emocijų fiksavimas man atrodo patraukliausias“, – sako M. Sėdžiūtė.

Kažkada gautas vertingas patarimas, jog sėkmingiausi fotografai dirba su savo artimiausia, lengvai pasiekiama, pažįstama aplinka, buvo lemtingas.

„Turiu daug draugų modelių, vizažistų, dizainerių, muzikantų. Turbūt tai ir nulėmė mano krypties pasirinkimą“, – paaiškina sėkmingai į mados fotografijos gelmes pasinėrusi menininkė.

Palankios žvaigždės

Gyvendama viename didžiausių pasaulio miestų, didelių kasdienybės pokyčių M. Sėdžiūtė sako nejaučianti. Didžiąją laiko dalį ji skiria fotografijai. Šiuo metu Monika jau turi surinkusi nemažą savo darbų rinkinį, jos paslaugų prašo vis stambesni klientai ir vis žinomesni veidai stoja prieš merginos objektyvą.

Monika kuklinasi sakydama, jog turi kur tobulėti ir augti – dar tik bando užsitarnauti vardą meno pasaulyje. Tačiau jos įamžintos nuotraukos ir jose atsidūrę garsūs veidai byloja ką kita.

Panevėžietei kone kasdien tenka jei ne susidurti akis į akį, bent prasilenkti su pirmo ryškumo pramogų, filmų industrijos žvaigždėmis. Jos fotografuotų asmenų sąraše puikuojasi aktorė Amber Heard, reperis Cammon. Jie, pasak Monikos, labai draugiškos ir malonios asmenybės.

M. Sėdžiūtės objektyve yra atsidūrę ir aktorius bei režisierius Kennethas Branaghas, aktoriai Melas Gibsonas, Michaelis Stuhlbargas. Pastarojoje fotosesijoje panevėžietė įamžino aktorių Darreną Crissą. Jo talentas merginą tiesiog sužavėjo.

Tačiau vieną didžiausių įspūdžių M. Sėdžiūtei paliko aktorė Cate Blanchett. „Ji man yra absoliuti aktorės ikona, – sako fotografė. – Viskas, susiję su C. Blanchett, atrodo tobula.“

Monika mano, jog konkurencija – vienas natūraliausių būdų augti menininkui. Tad ir savo kelyje pasitaikančias kovas dėl vietos po saule ji laiko teigiamu procesu. Konkurencijos lygis Los Andžele, taip pat ir Niujorke, milžiniškas. Čia suvažiuoja aibė talentingų, patyrusių menininkų. Tad dažnai vienu pagrindinių sėkmės rodiklių tampa pažintys.

„Kaip ir kitose šalyse, per kontaktus ir pažintis atsiranda nemažai darbų“, – sako M. Sėdžiūtė.

Visi nori būti geriausi ir nuolat investuoja į savo talentą. Laimė, drastiškais būdais sugauti laimės paukštės niekas nebando, nekenkia savo konkurentams. „Drastiškumas atsiskleidžia gerų darbų ir kuo žymesnių pavardžių forma“, – įsitikinusi fotografė.

[10387]  

Įkvepia visuma

M. Sėdžiūtė specialiai nesivaiko įkvėpimo – tiesiog kiekvieną akimirką bando įžvelgti galimybes.

„Stengiuosi nepatekti į rutiną, išlikti lengvos streso būsenos, kad nuolat būčiau jautresnė savo aplinkai“, – atvirauja kūrėja.

Pagrindinė jos kasdienybės palydovė ir mūza – muzika. Su ja Monika ne tik ilsisi, dirba, o kartais ir užmiega. Išganingų kūrybinių minčių merginai atneša ir gamta, kelionės, filmai, pokalbiai su įkvepiančiomis asmenybėmis, netgi spalvos, formos ar kvapai.

„Visa tai skatina mano pasąmonę nuolatos kelti klausimus, bandyti suprasti ir atrasti į juos atsakymus“, – kalba M. Sėdžiūtė.

Visuomet keliauti mėgusi mergina įsitikinusi, jog norint būti menininku reikia nebijoti savęs pastatyti į ne visai patogias situacijas, kaip antai naujos vietos, nauji žmonės. Ji pati – ne iš sėsliųjų, visą gyvenimą be didelio vargo galinčių nugyventi ištisus dešimtmečius vienoje vietoje.

„Turiu nuolat susidurti su naujais iššūkiais, tai skatina kūrybiškumą“, – sako fotografė.

Atsisveikins su Amerika

Panevėžietės eilinė darbo diena prasideda apie septintą valandą ryto ir neretai baigiasi pirmą, antrą nakties.

„Kai turiu daugiau laisvo laiko, o tai nutinka labai retai, susitinku su draugais, einu į kino teatrą, stengiuosi kuo daugiau laiko praleisti gamtoje, kalnuose arba prie vandenyno“, – pasakoja Monika.

Net ir gyvendama iš pažiūros svajonių gyvenimą, M. Sėdžiūtė neretai pagalvoja apie gimtąją Lietuvą, Panevėžį – juk ten gyvena ne tik mylima šeima, bet ir būrys artimų draugų.

„Seku naujienas iš Lietuvos internetu, nenoriu nuo jos atitrūkti“, – atvirauja Monika.

Kol kas į Lietuvą panevėžietė grįžta gana retai, nes atstumas – ne toks ir mažas, o ir atrasti laiko kelionei sunku.

Vis dėlto M. Sėdžiūtės profilį Europa netrukus dar pamatys – į pabaigą eina merginos viza.

„Po to grįšiu į Europą bent dvejiems metams. Kol kas neturiu grandiozinių planų, dabar visą energiją ir laiką skiriu darbams čia, tačiau porą skirtingų projektų grįžusi į Lietuvą tikrai norėsiu įgyvendinti“, – jau planuoja Monika.

2018 09 10 10:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt