antradienis, sausio 19 d.
Lietuvės kuria dokumentiką, kurioje Lietuva matoma londoniečio akimis
tiesa.com

Dvi Londone susipažinusios lietuvės vos prieš kelis mėnesius pristatė, kaip pačios sako, nepaprastai paprastų ir laisvų žmonių istorijų projektą, dokumentikos serialą, kuris lengva ranka ir be išankstinių nusistatymų nagrinėja daugelyje užsienio šalių priimtas, tačiau Lietuvos visuomenėje vis dar opias temas, apie kurias galbūt reikėtų kalbėti drąsiau ir daugiau.

Prieš kelias savaites pasirodė ir daug dėmesio sulaukusi serija „Gimę Londone”, apie kalbos ir lietuviškumo išlaikymą gyvenant Londone. Laidoje savo istorijas pasakoja lietuvių šeimos, kurių vaikai gimė emigracijoje.

Dokumentikos serialą „Atradimai” kuria Londone gyvenanti Elena Reimerytė (28) ir neseniai į Lietuvą grįžusi Lina Daugirdaitė (28). Pasidomėjome, kas šias dvi jaunas kūrėjas paskatino kalbėti apie ne visada paprastus ar vieną teisingą atsakymą turinčius klausimus bei kokią įtaką jų požiūriui padarė gyvenimas užsienyje.

[10605] 

Projektas gimė atsitiktinumo dėka

Merginos su šypsena pasakoja, kad jas supažindino bendra draugė. Tolimesnį bendradarbiavimą atsitiktinai iš dalies nulėmė būtent pati laidos autorių susitikimo istorija:

„Susitikimo lokacija buvo Soho skvere, kur viena iš mūsų sėdėjo ant suoliuko ir skaitė knygą pavadinimu „The Obsticle Is The Way”. Kol viena iš mūsų skaitė, o kita vėlavo (į susitikimą), prie pirmosios priėjo trans-senutė ir pakomentavo knygos viršelį: „Kaip buvęs vyras turiu pripažinti, kad taip ir yra - kliūtis yra išeitis.” Pasidalinus, kad dar yra ir lesbietė bei pradirbo trisdešimt metų finansų srityje, ji apsisuko ir nukulniavo į knygų klubo susitikimą.”

Pagaliau susitikusios merginos kalbėjosi apie tai, kaip įdomu klausyti (ne)paprastų žmonių istorijų ir dalintis skirtingomis gyvenimo patirtimis. Taip netrukus gimė ir dokumentinis serials „Atradimai”.

[10606] 

„Lankydamasi Lietuvoje pasiūliau Linai, su kuria dažnai susirašinėdavom apie video projektus, kartu nufilmuoti dokumentinio stiliaus laidą apie kažką, kas mums abiems būtų aktualu. Tuo metu tai buvo #Metoo judėjimas. Žvelgiant iš užsienio atrodė, kad Lietuvoje ši istorija rituliojasi kitaip nei Vakaruose, todėl buvo įdomu šią temą panagrinėti giliau.”, - pasakojo Elena Reimerytė.

Netrukus po pirmojo Elenos ir Linos bendro darbo, dokumentinio filmo autorės gavo pasiūlymą bendradarbiauti su „LNK” televizija.

„Labai džiaugėmės, kad taip viskas išsirutuliojo ir galėjome paliesti dar aštuonias skirtingas, visuomenei svarbias temas: nuo vienalyčių santuokos Lietuvoje situacijos, iki jaunų miestiečių, kurie keliasi gyventi į kaimus. Kiekviena serija paliečia socialinius reiškinius, apie kuriuos gali būti nelengva kalbėti, bet labai naudinga. Mes viską stengiamės pateikti lengvai, ne melancholiškai.

„Atradimai” - tai dokumentinės serijos apie (ne)žvaigždes, bet paprastus, prie kamerų nepripratusius žmones, kuriuos šiandienos aktualijos liečia asmeniškai. Tai proga nežvelgti į kitus iš aukštai esančio bokšto, bet išgirsti šių žmonių pasakojimą, lyg sėdėtum jų svetainėje ant sofos.”, - atskleidė Lina.

Pašnekovai atsiranda patys

Laidoje „Atradimai” pristatomi Lietuvoje iš įprasto visuomenės konteksto iškrentantys asmenys ir jų gyvenimo istorijos. Atrodo, kad tokių pašnekovų – tikrai nėra daug, tačiau Elena ir Lina teigia, kad pradėjus dirbti ties dokumentinėmis serijomis naują herojų sutikti gali net ir labiausiai netikėtą akimirką.

Štai pavyzdžiui serijos „Gimę Londone” herojė Skaistė kūrybinę komandą susirado pati. Pamačiusi, kad kalbinami kaimynai, mergaitė paragino pakalbinti ir ją bei jos drauges ir net atsivedė savo nustebusią tetą, kad ši žurnalistėms duotų sutikimą.

Elena atskleidžia, kad herojų autorės ieško nuolatos: „Kai pamatai kažką, kas jauti, kad bus tavo herojus, po to negali jų „nebematyti”, tai ateina kaip įkvėpimas. Filmuojant pirmą sezoną buvo nelengva, nes žmonėms reikėjo laiko suprasti kas mes tokios ir mumis pasitikėti. Aš sakau, kad jei jau klausinėji žmonių apie jų asmenines patirtis, turi būti absoliučiai permatomas apie savas. Todėl su savo herojais stengiuosi būti nepaprastai atvira ir nuoširdi, be jokių apsaugos blokų, fasadų. Praėjus tą pažinties barjerą viskas sekėsi sklandžiai.”

[10607] 

Šeštoje „Atradimų” serijoje „Gimę Londone” kūrėjos norėjo pasikalbėti apie lietuvybę. Ne paslaptis, kad Londone gimusios lietuvių atžalos lietuviškai kalba žymiai sunkiau, nei jų tėvai. Ką šiems vaikams reiškia Lietuva? Ką jų tėvai daro, kad vaikai nepamirštų senelių gimtinės?

„Šiemet susipažinau su labai gabia būsima mokslininke, kuri užaugo Londone ir paauglystėje buvo grįžusi gyventi su tėvais į Vilnių. Mergina pasakojo, kad nors labai mėgsta literatūrą, iš lietuvių kalbos darbų nuolatos gaudavo dvejetus. Ir tai ne dėl jos literatūrinių sugebėjimų, o gramatinių klaidų. Mane tai paskatino pasidomėti vaikais, kurie labai nori ir labai stengiasi kalbėti lietuviškai, bet jiems tiesiog neišeina ir neišeis to daryti taip pat, kaip vaikams, kurie visada gyveno Lietuvoje.”, - pasakojo Elena.

Nors Lietuvoje gyvenantys tautiečiai linkę greitai smerkti ir kritikuoti, E. Reimerytės manymu, nereikėtų skubėti piktintis, o kaip tik atvirkščiai – džiaugtis užsienyje gimusių vaikų kitoniškumu ir noru išlaikyti ryšį su gimdytojų tėvyne.

Turi slaptą tikslą

Dokumentinio serialo kūrėjos užsiminė, kad filmuojant žmonių istorijas norėjosi Lietuvos visuomenėje kurstyti toleranciją ir supratingumą, žiūrovui atskleisti kažkieno kito pasaulį, namus, kasdienybę.

„Mes esame laisvi žmonės, laisvoje šalyje, tačiau visi tokie įvairūs ir dažnai skirtingų nuomonių. Dėl to ir norisi kurti „Atradimus”, kad lengviau būtų visiems susikalbėti ir suprasti vieni kitus.”, - mano L. Daugirdaitė.

Kūrėjos pastebi, kad labiausiai jaudina tikri žmonės ir jų gyvenimo istorijos: „Filmuojant dokumentiką, gali trumpai pagyventi kito žmogaus pasaulyje. Taip galima tiek daug patirti ir išmokti.”

Ne vienerius metus praleidus Londone, abi merginas aplankė nuojauta, kad Lietuvoje vis dar yra per daug tabu.

„Kartais galima pasimesti, ar per daug tabu yra visoje Lietuvoje, ar tarp nuomonės formuotojų ir turinio kūrėjų. Kartais atrodo, kad populiarioji kultūra kuriama žmonių, kurie tokių dalykų nė už ką patys nežiūrėtų.”, - pastebi E. Reimerytė.

Pokalbio metu Elena ir Lina prisipažįsta, kad gyvenimas ir studijos užsienyje turėjo įtakos ir kiek kitokiam požiūriui į visuomenėje vykstančius procesus.

Lina atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje reikėtų tobulinti edukacijos sistemą, nes tai yra visa ko pamatas. Tačiau kaip didžiausią Lietuvos visuomenės problemą, Elena įvardina socialinę atskirtį: „Yra daug labai neturtingų ir apleistų žmonių. Lietuvoje jaučiu žmonių susižavėjimą kažkokia tariama prabanga, šlove ir turtais. Man atrodo, kad tokiose mažose šalyse, kaip mūsų, turėtų būti stiprus bendruomeniškumo ir humaniškumo jausmas.”

Visas serijas galite pamatyti ČIA.

2018 11 01 13:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt