penktadienis, spalio 30 d.
Lietuvių „rojus“ fabrikų kaime vos už 280 svarų: susimokame nuomą ir galime švaistytis
tiesa.com

Dunganone, Airijos provincijoje, gyvena vos 11 tūkstančių žmonių, tačiau šimtus lietuvių čia vilioja pinigai. Dunganono apylinkėse gausu fabrikų ir gamyklų, kuriose darbą galima gauti nė nemokant kalbos, o, kaip sako vietiniai, net už minimumą kiekvienas čia gali gyventi kaip ponas. Beje, Šiaurės Airija priklauso Jungtinei Karalystei, tad čia, skirtingai nei likusioje Airijos dalyje, pinigai skaičiuojami svarais, o ne eurais. Svarų, norint atvykti į Dunganoną, prireiks ir vos išlipus iš lėktuvo Dublino oro uoste. Šiaurės Airijai priklausančios įmonės autobusų vairuotojai nepriima eurų, o jei turite tik jų, gali tekti likti stovėti stotelėje arba bėgti išsikeisti pinigus.

Poniškas gyvenimas Airijos kaime Minimalus valandinis atlygis

Dunganone – kiek daugiau nei 7 svarai. Per savaitę čia dirbantys lietuviai gali užsidirbti mažiausiai 280 svarų. Vietiniai skaičiuoja, kad tai – puikus atlyginimas, kurio užtenka ne tik pragyvenimui, bet ir atostogoms egzotiškuose kraštuose arba artimųjų išlaikymui Lietuvoje. „Jei uždirbi minimumą, tai gauni apie 280 per savaitę. 50 reikia maistui, dar 50 kambario nuomai, o likusius galima leisti kaip tik norisi. Dauguma dar apie 150 siunčia į Lietuvą, o kiti pasilieka savo išlaidoms“, – teigia Dunganone sutiktas lietuvis.

Tiesa, ne visi Dunganone gyvenantys lietuviai taip taupo ir stengiasi padėti šeimai, likusiai Lietuvoje. Yra tokių, kurie nevengia atsipalaiduoti ir pasilinksminti. Airijos provincijoje lietuvišką parduotuvę atsidaręs vyras teigia, kad penktadienį ir šeštadienį klientų tikrai pagausėja. Apie audringus Dunganono lietuvių pasilinksminimus kalba ir Monaghane, apie 40 kilometrų nutolusiame, miestelyje. Anot Monaghano lietuvių, Dunganone lietuvaičiai taip atsipalaiduoja, kad įsilinksminus dažnai kyla muštynės ar kiti kivirčai. Esą dažnai tautiečiai vieni kitiems kerštauja ir gadindami turtą. Tačiau Dunganone sutikti lietuvaičiai purto galvas ir teigia, kad čia gyventi labai ramu. Net ir savaitgaliais jie teigia nesibraunantys į miestą. Priešingai – esą jiems patinka ramus ir tylus airiško kaimo gyvenimas.

Atvyko, nes Anglijoje per brangu

Dunganono gatvėje sutikta19-metė šilutiškė Liveta Montvilaitė tikino, kad šį Airijos kaimelį gyvenimui pasirinko ir dėl pigesnės nuomos, ir dėl lengvai randamo darbo, ir dėl to, kad jis jai primena Lietuvą. Kartu su ja vaikštinėjęs 23-ejų Tadas Andriekus taip pat teigė, kad čia gyventi gera. 19-metė į Dunganoną atvyko iš Didžiosios Britanijos. Ten ji su mama gyveno jau nuo septynerių metų, tačiau sulaukusi pilnametystės nusprendė sprukti iš ten ir naują gyvenimo lapą versti čia, Dunganone. „Kai buvau septynerių, išvažiavome į Angliją su mama, – pasakoja Liveta. – Kito pasirinkimo nebuvo.“

Mergina pasakoja, kad jos vaikystė prabėgo kaip ir daugelio emigrantų vaikų – į mokyklą žygiuodavo Anglijoje, o vasaras leisdavo Lietuvoje. „Iš pradžių buvo sunku, bet grįžus į Lietuvą būdavo labai smagu su visais susitikti. Buvo įdomu taip gyventi“, – šypsosi mergina. Liveta iš Lietuvos išvažiavo dar būdama maža, todėl, kaip ji teigia, nebuvo tėvynės ilgesio. Dar nebuvo, ko pasiilgti ir ką ten palikti. Į naują šalį atvykusi mergina netrukus išmoko angliškai, todėl greitai priprato prie naujos aplinkos. „Vos atvažiavusi nuolat žiūrėdavau tuos filmukus, kur rodydavo vaizdžiai daiktus, spalvas ir sakydavo, kas tai. Parodo žuvį ir sako „žuvis“, tai aš labai greitai išmokau kalbą, – pasakoja Liveta. – Tėvai taip pat, dabar iš viso jiems labai lengva.“ Į Dungannoną merginą atviliojo čia gyvenanti sesuo. Dabar devyniolikmetė dirba fabrike ir tuo džiaugiasi.

„Norėjau čia pabandyti pagyventi, Anglijoje nelabai patiko, nes ten brangesnė nuoma. Čia pigiau, daug pigiau. Anglijoje siekia tūkstančius, o čia – 600 už namą“, – vardijo mergina ir pridūrė, kad ji pati su Tadu gyvena trijų kambarių name, už kurį ir moka 600 svarų. Apie darbą fabrike – darbas lengvas, šilta Prieš trejus metus čia atvykęs Tadas dirba šunų maisto fabrike. „Valdau robotus. Darbas lengvas, šilta, internetas yra, ko dar reikia, – šyptelėjo Tadas ir pridūrė, kad uždarbis taip pat tenkina. – Dabar uždirbu apie 290 svarų per savaitę. Pilnai užtenka.“ Tame pačiame fabrike dirba ir Liveta. „Aš dirbu prie kompiuterių, pačiame ofise. Už valandą mano atlyginimas 8,40, tai per savaitę apie 300, – įvardijo mergina. – Man pakankamai. Atidedu 100 nuomai ir galiu švaistytis.“

Tiesa, Dunganone nelabai yra, kur švaistytis – šiame kaimelyje vos kelios parduotuvės, keli barai ir parduotuvės. Tačiau, jei reikia, lietuviai sako pavažiuojantys iki didesnių miestų. „Galima pavažiuoti, bet man čia užtenka, man čia patinka, nes primena Lietuvą“, – šypsojosi mergina.

Lietuvių galima sutikti ant kiekvieno kampo

Dunganone sutikti lietuvių nėra sunku. Skaičiuojama, kad Šiaurės Airijoje kai kuriuose regionuose lietuvių gyvena kur kas daugiau nei britų. Tą patvirtino ir šilutiškiai: „Lietuvių galima sutikti ant kiekvieno kampo“. Liveta ir Tadas teigia, kad jie ne vieninteliai šilutiškiai Dunganone, esą jų čia nemažai. O tautiečių bendravimu jie yra patenkinti: „Dauguma malonūs“. Šiuo metu fabrike dirbantys jaunuoliai teigia, kad grįžtų į Lietuvą, jei ten būtų geriau. „Jei bus geriau, grįšime, bet jei ne – pasiliksime čia, – nusijuokė Liveta. – Žiūrime, sekame naujienas. Matėme, kaip atima vaikus, tai žiauru. Dėl to ir grįžti nesinori, taip valdžia priverčia žmones nustoti daryti tai, ką jie nori daryti. Juk negalima valdyti taip žmonių, kad imtų ir uždraustų išgerti ar valgyti. Sako, kad jau nebegalima ir bulvių valgyti.“

Tadas ir Liveta dabar teigia galintys pasigirti puikiomis anglų kalbos žiniomis, bet prieš trejus metus čia atvykęs Tadas galėjo pasigirti tik pagrindinių žodžių žiniomis, visko teko išmokti darbe. „Bet jei turi noro – nesunku, – tikina vaikinas. – O atvykęs turėjau pažįstamų, kurie padėjo susitvarkyti visus dokumentus. O dabar jau pats moku anglų kalbą, tai be problemų.“ „Bet jei kur nors ko nors reikia, tai lietuviai padeda ir išverčia. Net ir darbe. Lietuvių čia galima rasti kiekviename fabrike, tai jei kažkas kažko darbe nepaaiškina, lietuviai padeda išversti, – gyvenimą lietuvių apsuptyje apibūdino mergina. – Gyvename kaip Lietuvoje, tik atlyginimas geresnis.“ Lietuvius sutikome prie lietuviškų prekių parduotuvės. Jie abu teigė, kad vaikšto į visas parduotuves, nebūtinai į lietuviškas, bet jei pasiilgsta ko nors lietuviško – atveria ir šias duris. O paprašius įvardyti pramogas, Tadas ir Liveta įvardijo tik kelis barus, esančius Dunganone. Šiame kaimelyje nėra net lietuviško restorano, kurių galima rasti kituose Anglijos ar Airijos miestuose.

2018 11 26 14:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt