ketvirtadienis, balandžio 22 d.
Lietuvių vergija Norvegijoje: teigiama, kad LRT apie tai žinojo jau seniai, tačiau į viešumą opios temos nekėlė
tiesa.com
Facebook nuotrauka

Ankstyvą antradienio rytą Lietuvos nacionalinės transliuotojos puslapyje www.lrt.lt pasirodė nemenką audrą sukėlusi žinutė apie žiniasklaidos priemonės atliktą tyrimą dėl lietuvių vairuotojų išnaudojimo Norvegijoje. Tiesa, tyrimas spaudoje pasirodė tik šiandien, nors socialiniuose tinkluose jį paviešinti buvo reikalaujama jau kurį laiką.

Lapkričio 15 dieną žurnalistė Rūta Janutienė socialiniame tinkle Facebook skelbė: „darom bangą, ponios ir ponai! Dalinamės! Lietuvos žiniasklaidos aklinai blokuojama informacija apie Norvegijoje pagautą (galimai) sukčiaujant vienos turtingiausių Lietuvos vežėjų bendrovės Vlantana dukterinę įmonę Vlantana Norway.

Darbuotojams buvo mokama lygiai pusė algos, nors jie dirbdavo pilną laiką ir dar dažnai naktimis. Mano žiniomis, Norvegijos policija tikrino algalapius, ir ,esą, nustatė, kad darbuotojų parašai buvo klastojami. T.y., galima spėti, kad Lietuvos logistikos bendrovė antrą atlyginimų dalį kažkaip pasilikdavo sau...
 Norvegijos žiniasklaida cituoja Vlantanos įmonės Norvegijoje valdybos pirmininką Vladą Stoncių Jr., (tikėtina, to dėdės apačioje , kuris yra 60 Lietuvoje pagal turtą, sūnų ar kitą kraujo giminaitį), kuris sako, kad čia nieko tokio: esą su kiekvienu darbuotoju buvo sudaroma sutartis pagal tai, kiek tas norėsiąs dirbti... Tačiau patikrinus darbo inspekcijai paaiškėjo, kad visi "norėjo" dirbti tik pusę laiko. 
Mano žiniomis, jau du darbuotojai iš Vlantanos Norway prisiteisė 1,5 mln. kronų.
Priminsiu, kad tai yra ypač visų valdžių globojamas Lietuvos ūkio sektorius. Dėl jo teisės mokėti darbuotojams ne algas, o dienpinigius, kaip liūtai kaunasi premjerai. Jie samdo darbuotojus per agentūras, kurių pristeigė gyvą velnią, ir kurios už nieką neatsakingos. Jie perkėlinėja savo biznius į Europą, manydami, kad taip galės išnaudoti pigiausią darbo jėgą iš Ukrainos, Baltarusijos, gaudami europines kainas už paslaugas ir mokėdami ubagiškas algas be jokių garantijų, ir pan. Lietuviai daugeliui jų jau per brangūs... Kas tai: Lietuvos politikų proteguojama šiuolaikinės vergijos forma?
Portalo "Alfa" duomenimis, keturi broliai Stončiai – Vladas, Antanas, Stanislovas ir Alfredas – 1996 m. įkūrė logistikos įmonę „Vlantana“, teturėjo 15 automobilių ir 20 darbuotojų. 2014 m. įmonėje dirbo jau 1250 žmonių, jai priklausė 800 vilkikų ir 1000 puspriekabių, bendrovė išplėtė teikiamų paslaugų spektrą. Šiandien tai viena didžiausių Lietuvos transporto įmonių, turinti 1650 darbuotojų ir valdanti daugiau nei 1200 vilkikų. Krovinius ji veža ne tik Europoje, bet ir Azijoje.
 Vlado Stončio turtas per metus augo 50 proc.
DALINKITĖS. INFORMACIJA LRT TYRIMŲ SKYRIUJE GULI JAU KELIAS SAVAITES, BET JŪSŲ TAIP IR NEPASIEKĖ” Kitą dieną R. Janutienė dar sykį kreipėsi į savo sekėjus socialiniame tinkle: „ačiū jums už tai, kad reaguojate ir dalinatės žinia apie lietuvių prabos vergiją Norvegijoje, kurios sąmoningai nepranešė Nacionalinio radijo ir televizijos tyrimų skyrius ir visa Lietuvos žiniasklaida. Norvegijos institucijos sučiupo stambų Lietuvos vežėją Vlantana organizavus "šiuolaikinę vergiją" - galimai klastojant dokumentus ir mokant laikinai į šalį įsivežamiems vairuotojams pusę atlyginimo už pilnai dirbtas darbo valandas. Dalintis reikia ir toliau, nes žiniasklaidai kažkas kažkuo užkimšo burnas.
 Daug jūsų rašė, kad tai, ką Norvegijos institucijos įvardijo kaip šiuolaikinę vergiją, Lietuvoje yra tapę norma. Tik Lietuvos institucijos ir žiniasklaida yra nepalyginamai silpnesnės ir, tikėtina, korumpuotos. 
Nacionalinis transliuotojas netgi ėmė interviu iš nukentėjusių, gavo visus dokumentus prieš mėnesį, bet istorija eterio nepasiekė.
 Per tą patį laiką Norvegijos žiniasklaida paskelbė dešimtis straipsnių ir tyrimų. Štai šiame video Vlantanos vadovas mykia, kai žurnalistas jam replikuoja, kad įmonės darbo apskaitos dokumentai yra suklastoti. Kodėl to nerodo mokesčių mokėtojų pinigais išlaikomas Nacionalinis transliuotojas? Per menka istorija?
Logistikos įmonių savininkai yra turtingiausi Lietuvos asmenys. Linavos veikėjai koja atidarinėja Vyriausybės duris. Šiame sektoriuje dirba tūkstančiai žmonių. Šimtai jų nukentėjo vien nuo Vlantanos Norvegijoje.
Ką byloja šita tyla? Ji byloja, kad Lietuvoje įtakingi lobistai gali paveikti jau visą žiniasklaidą ir atimti iš visuomenės teisę žinoti. Žinoti, pavyzdžiui, kad Lietuvoje veikia dešimtys įdarbinimo agentūrų, kurios perparduoda darbuotojus iš Ukrainos, Baltarusijos, Lietuvos vežėjams, maisto perdirbimo įmonėms, statybų magnatams ir t.t. sąlygomis, kurios neatitinka net mūsų liberalaus Darbo kodekso. Taigi, prekyba šiuolaikiniais vergais(taip rašo Norvegijos žiniasklaida) yra Lietuvos politika.
Ir vienintelis dalykas, kurio jie visi bijo, yra viešumas. Nes viešumas lemia žinojimą, o žinojimas lemia veiksmą.” Lapkričio 17 dieną žurnalistė pasidalino dar daugiau detalių: „2 milijonai 97 tūkstančiai kronų - dviem vairuotojams! 2097556 Norvegijos kronų arba 209 000 eurų. Netikintiems įdedu originalią žalos išmokėjimo sutartį.

Vairuotojų žmonos, vaikai, dalinkitės, kad pamatytų jūsų vyrai ir tėčiai, savaitėmis smirstantys prie vairo, pasirašinėjantys ant suklastotų buhalterinių dokumentų, susitaikantys su išskaitomis iš atlyginimo už menamas krovinio žalas ar įbrėžimus ant naujos furos... Tegul žino, kad tie, kurie turi kažką tarp kojų, sugeba priversti paklupdyti net tokius visagalius, bet sukčiaujančius darbdavius!
Taigi, 209 000 eurų. Tiek, vengdama viešo teismo proceso kaip neekonominę žalą sumokėjo Lietuvos logistikos įmonės "Vlantana" dukterinė įmonė Norvegijoje dviem vairuotojams, kuriuos vertė dirbti visą darbo laiką, o užmokestį mokėjo už pusę laiko. T.y., tuo pačiu, kaip galima įtarti, nemokėjo mokesčių valstybei, vedė "juodą buhalteriją".
Šiuo metu "Vlantana Norge" derasi dar su daugybe kitų vairuotojų, kuriems žada mokėti 100 proc. žalos su sąlyga, kad jie neskelbs apie tai ir neskųs įmonės, galimai vedančios "juodąją buhalteriją", policijai.
 Aūūū, premjero patarėjau antikorupcijos klausimais Skirmantas Malinauskas, šita istorija yra jau mėnuo palaidota LRT tyrimų skyriuje ir nemanau, kad jos atgarsiai yra nepasiekę jūsų labai gerai informuotų ausų. Jūs ieškojote šešėlio? Ieškojote jo pas smulkius turgaus prekiautojus, garažiukuose, kur vienas mechanikas be mokesčių remontuoja vieną 20 metų senumo Forduką?...
Štai jums - šešėlio Klondaikas! Bendros transporto ir saugojimo sektoriaus įmonių pajamos 2018 m., palyginti su 2017 m., išaugo 14,5%, o jų pelno eilutė padidėjo net 46,7%. Ir toliau augo šiemet!
"Vlantanos" istorija ir vairuotojų iš analogiškų įmonių Lietuvoje paliudijimai, kad šitaip su mokesčiais ir atlyginimais elgiamasi kone visame labai pelningame sektoriuje, rodo, kur reikia ieškoti pinigų pensijoms, švietimui!
Ieškojote? Atsidūrėte į galimą sabotažą FNTT? Ten, kaip teigia žmonės, dirba šio sektoriaus saviškių. Imkitės darbo! Lupkite logistikos sektorių iš šešėlio, nes dabar labiau nei akivaizdu, kad šešėlis mokant pusę atlyginimo vietoje viso, klastojant darbo laiko apskaitą, įvežant laikinus darbuotojus iš užsienio į statybas, žemės ūkio ir perdirbimo sektorius, yra Vyriausybės politika. Parodykite, kad ne!
Šio sektoriaus lobistai, kiek man žinoma, nuolatiniai svečiai Vyriausybėje ir Seime. Jo įmonių savininkai sudaro didžiąją dalį turtingiausiųjų dešimtuko ir šimtuko. Argi tai ne jūsų vertas iššūkis? (ta žavinga ponia nuotraukoje - advokatė Sandra Latotinaite, kuri padėjo dviem lietuviams vairuotojams atlikti šį žygdarbį)”

2019 11 20 06:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt