ketvirtadienis, liepos 7 d.
Teisininkai: šokėjai A. Reed Lietuvos pilietybė „nesišviečia“, tačiau spręs prezidentas
Alfa.lt

Ledo šokėjai Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius jau iškovojo kelialapį į Pekino žiemos olimpiadą, tačiau dalyvavimas joje priklausys nuo prezidento Gitano Nausėdos sprendimo, ar suteikti šokėjai Lietuvos pilietybę, ar ne. Teisininkai daug vilčių nesuteikia, anot jų, išimties tvarka pilietybės suteikimas už būsimus nuopelnus negalimas, tad A. Reed Lietuvos pilietybė kol kas „nesišviečia“.

Mykolo Romerio universiteto (MRU) profesoriaus, teisininko Vytauto Sinkevičiaus teigimu, ypatingų nuopelnų Lietuvos valstybei turintiems kitų valstybių piliečiams Lietuvos prezidentas gali išimties tvarka suteikti šalies pilietybę. Tiesa, asmuo privalo būti reikšmingai prisidėjęs prie Lietuvos valstybingumo stiprinimo bei šalies galios ir jos autoriteto tarptautinėje bendruomenėje didinimo.

„Na, galime savęs paklausti, ar vien tai, kad asmuo pateko į olimpiadą, jau reikšmingai prisideda prie Lietuvos valstybingumo stiprinimo? Ar tai prisideda prie Lietuvos autoriteto tarptautinėje bendruomenėje didinimo? Na štai, pateko į olimpiadą, bet juk daug sportininkų patenka į ją“, – Alfa.lt sakė buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas.

Negalima pilietybės išimties tvarka suteikti už būsimus nuopelnus

Teisininkas pabrėžė, kad išimties tvarka Lietuvos pilietybės siekiantis asmuo, pagal Konstitucinio Teismo bei Pilietybės įstatymo nuostatas privalo ne tik būti ypač nusipelnęs Lietuvai, bet ir būti integravęsis į šalies visuomenę.

„Integravimasis į šalies visuomenę yra tada, kai jis nuolat gyvena Lietuvoje ir sugeba bendrauti lietuvių kalba, net jei nuolat negyvena mūsų šalyje, jis turi gebėti bendrauti lietuvių kalba. Reikalavimas įstatyme yra labai aiškus – turi gebėti bendrauti lietuvių kalba, neužtenka vien mokytis, žmogus gali visą gyvenimą mokytis ir neišmokti.

Taip pat Konstitucinis Teismas yra pasisakęs, kad tie nuopelnai turi būti tokie, kad dėl jų nekiltų abejonių, negalima pilietybės išimties tvarka suteikti už būsimus nuopelnus. Negalima pilietybės suteikti tik tam, kad asmuo galėtų dalyvauti olimpiadoje, bet tai sprendžia tik Respublikos prezidentas. Juk gali būti net tokia situacija, kad asmuo pateko, bet nenuvyksta į tą olimpiadą“, – sakė V. Sinkevičius.

Tuometinė prezidentė neatsispyrė visuomenės ir sporto bendruomenės spaudimui

Teisininkas priminė analogišką situaciją, kai tuometinė šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė suteikė Lietuvos pilietybę kelerius metų to siekusiai čiuožėjai, Jungtinių Amerikos Valstijų pilietei Isabellai Tobias.

„Turėjom vieną tokį pavyzdį su kita čiuožėja ir buvo labai prastas precedentas, kai tuometinė prezidentė neatsispyrė visuomenės ir sporto bendruomenės spaudimui, o paskui visi pasislėpė krūmuose. Tuo metu ta čiuožėja sakė, kad integravosi, kalbą moka ir panašiai, o kur ji dabar? Kas apie ją prisimena?

Jei prezidentas manys, kad vien patekimas į olimpiadą yra ypatingas nuopelnas, tai panagrinėkime kitą situaciją. Pavyzdžiui, asmuo pateko, gavo tą kelialapį į olimpiadą, bet susirgo ir negali dalyvauti, kas tada? Taip pat Konstitucinis Teismas yra pasisakęs, kad tie nuopelnai turi būti tokie, kad dėl jų nekiltų abejonių, negalima pilietybės išimties tvarka suteikti už būsimus nuopelnus. O dabar situacija tokia – jie važiuos į olimpiadą, ten pasirodys, ir, kai jau pasirodys, tada tas pasirodymas stiprins Lietuvos autoritetą ir valstybingumą, na, čia yra savotiška aklavietė, bet sprendžia tik prezidentas“, – sakė V. Sinkevičius.

A. Reed Lietuvos pilietybė nesišviečia

Advokatas Remigijus Rinkevičius antrina prieš tai išsakytai nuomonei ir pabrėžia, kad kol kas nėra jokio objektyvaus teisinio pagrindo A. Reed suteikti Lietuvos pilietybę. Esą patekimo į olimpines žaidynes teisiškai neužtenka.

„Panašu, jog šiuo atveju A. Reed galimybės bei pagrindas gauti Lietuvos pilietybę yra lygiai tokios pačios kaip ir kitos JAV pilietės, prieš 8 metus gavusios Lietuvos pilietybę – I. Tobias. (...) Tai reiškia, kad prezidentas išimties tvarka gali tokią pilietybę suteikti asmeniui, kuris būtų jos vertas. Daryčiau išvadą, kad, jeigu A. Reed be čiuožimo poroje su S. Ambrulevičiumi nėra kaip nors kitaip „nusipelniusi“ arba „integravusis“ į Lietuvos visuomenę, ji Lietuvos Respublikos pilietybės bent jau kol kas nenusipelno“, – Alfa.lt sakė „Advokato Remigijaus Rinkevičiaus kontoros“ įkūrėjas.

Advokato manymu, gali pasikartoti I. Tobias istorija, kai šokėja tapo Lietuvos piliete, tačiau pasibaigus olimpinėms žaidynėms Lietuvą pamiršo.

„Prisiminkim tą pačią I. Tobias istoriją. Jei teisingai pamenu, pastaroji po Lietuvos Respublikos pilietybės gavimo bei olimpinių žaidynių greitai pamiršo tą Lietuvą, jai suteiktą išimtį bei į ją dėtas viltis. Grįžtant prie klausimo esmės, kol kas A. Reed Lietuvos pilietybė nesišviečia, nes tam nėra objektyvaus teisinio pagrindo. 

Tai, kad ji poroje su lietuviu prasibrovė į olimpines žaidynes, manyčiau, dar savaime nesukuria jokios išimties. Aišku, pastebėčiau, jog man nėra žinomos A. Reed sąsajos su Lietuva bei integracija su visuomene. Gali būti, jog ji daug daugiau pasiekė ir nuveikė, nei mes apie tai žinome. O gal dar nusipelnys. Arba ne“, – sakė R. Rinkevičius.

Ledo šokėjai belsis į prezidentūros duris

Ketverius metus kartu čiuožiantys 26 metų A. Reed ir 28 metų S. Ambrulevičius jau visai netoli savo olimpinės svajonės. Kovo pabaigoje 3-iame pasaulio Švedijos Stokholmo čempionate šokių ant ledo pora iškovojo kelialapį į 2022 m. vyksiančias Pekino žaidynes ir jau šį penktadienį planuoja kreiptis į prezidentūrą dėl pilietybės suteikimo amerikietei A. Reed.

Tarptautinėse varžybose šokių ant ledo porai nereikia deklaruoti pilietybės, tačiau pora privalo konstatuoti, kokiai šaliai atstovauja. Olimpiadose situacija kiek kitokia – šaliai atstovaujantis atletas privalo turėti atstovaujamos šalies pasą. Leidimą gyventi Lietuvoje turinti amerikietė A. Reed teigė, kad jau integruojasi į šalies gyvenimą.

„Kalbėti dar labai sunku, bet bandau skaityti. Tikrai nesu Lietuvoje turistė, su Sauliumi išvažinėjome visą šalį, turiu ir deklaruojamą gyvenamąją vietą, draugų, jau nesijaučiu svetima, juolab kad Lietuva man išties patinka“, – portalui L.rytas.lt teigė A. Reed.  

2021 04 16 10:21
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt