šeštadienis, sausio 16 d.
Valstybės dienos dovanos - „Laisvės karys“ ir Valdovų rūmai
tiesa.com

Lietuva penktadienį švenčia Valstybės – Karaliaus Mindaugo karūnavimo – dieną.

Pristatytas „Laisvės kario“ paminklas

Ketvirtadienį Kauno pilies kieme iškilmingai atidengta skulptūra „Laisvės karys“.

Beveik septynių metrų aukščio skulptūra prieš savaitę atvežta iš Ukrainos, kur buvo liejama. Bronzinė skulptūra prie Kauno pilies įkurdinta ant tamsaus granito šešių metrų skersmens sferos.

„Vyčio simbolyje susijungia visi amžiai, viskas buvo pažymėta Vyčiu: pinigai, herbas. Atėjūnai stengėsi iš žmonių jį atimti, jie žinojo, kad Vytis vienija ir telkia, o vienybė pavojinga jėga. Noriu, kad Vytis vienijantis ir telkiantis simbolis būtų, skirtingų pažiūrų, gyvenančių visoje Lietuvoje ir visame pasaulyje“, – iškilmėse kalbėjo prezidentas Valdas Adamkus.

Jis ragino būti garbingais Vyčio istorijos tęsėjais.

Skulptūros autoriai – lietuvis Arūnas Sakalauskas bei du ukrainiečiai –Borisas Krylovas ir Olesius Sidorukas.

A. Sakalauskas sakė, kad skulptūroje yra įkūnytas Romo Kalantos veidas. Jis ir autoriai iš Ukrainos dėkojo visuomenei už pasitikėjimą ir palaikymą.

Atidaromi Valdovų rūmai

Penktadienio popietę Vilniuje vyks Valdovų rūmų atkūrimo pabaigtuvių iškilmės.

Maždaug 15 metų trukusių statybų finišas švenčiamas parodų atidarymu ir operos „Elenos pagrobimas“ koncertiniu atlikimu.

Iš Vokietijos ir Italijos atkeliavusiomis parodomis „Saksonijos kurfiurstai – Lietuvos didieji kunigaikščiai“ ir „Florencija Renesanso ir Baroko laikais“ Valdovų rūmai siekia pristatyti Lietuvos istorinius, kultūrinius ryšius su užsienio valstybėmis. Taip pat penktadienį atidaroma nauja nuotatinė ekspozicija.

Tuo metu opera „Elenos pagrobimas“ iškilmėms pasirinkta, nes tai – pirmoji Lietuvos istorijoje pastatyta opera. 1636 metais Vilniuje pirmą kartą skambėjusi opera buvo atkurta pagal išlikusi libretą.

Pirmoji Valdovų rūmų dalis lankytojams atverta 2013 metų liepą.

Pabaigta antroji Valdovų rūmų dalis kvies į viešą mokslinę biblioteką, pristatys Lietuvos valdovų lobyną, be kita ko, atkurtas prie rūmų, kaip manoma, veikęs karalienės Bonos Sforcos iniciatyva žaliavęs sodelis.

Iš viso Valdovų rūmų statyba kainavo per 100 mln. eurų.

Prieš 200 metų nugriauti Vilniaus žemutinės pilies Valdovų rūmai atkurti virš 1987 – 2001 metais atkastų rūmų liekanų. Tai Vilniaus pilių komplekso sudėtinė dalis – kunigaikščių rūmai, stovėję tarp Katedros ir Pilies kalno. Rūmai susideda iš keturių korpusų su uždaru kiemu.

2018 07 06 06:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt