penktadienis, rugpjūčio 14 d.
A. Lukašenkos varžovai S. Tichanovskaja ir A. Dmitrijevas žada naujus rinkimus
Alfa.lt

Į Baltarusijos prezidento postą kandidatuojantys Svetlana Tichanovskaja ir Andrejus Dmitrijevas pareiškė, kad pergalės atveju organizuotų naujus valstybės vadovo rinkimus.  

A. Dmitrijevas norėtų surengti ir naujus parlamento rinkimus.   

Tai kandidatai pareiškė kalbėdami apie tai, kaip vertina dabartinę padėtį šalyje ir kokius matytų jos raidos prioritetus.   

S. Tichanovskaja sakė, kad laiko Baltarusijos nepriklausomybę svarbiausia vertybe, ir paragino atsisakyti „dujų ir naftos adatos“.    

„Nepriklausomybė – mūsų absoliuti svarbiausia vertybė, mes jos neparduodame, ja neprekiaujame, mes taikūs žmonės, draugausime su visais, tačiau tik vadovaudamiesi savo šalies interesais“, – sakė kandidatė Baltarusijos radijo Pirmojo nacionalinio kanalo eteryje.  

Ji pabrėžė, kad Baltarusija turi kurti partnerystes vadovaujantis lygiateisiškumo principu, „o ne būti priklausoma nuo dujų ir naftos adatos“.  

Tuo pat metu S. Tichanovskaja sakė, kad nenori nieko žadėti, nes „esama kitų žmonių, kurie 26 metus žada orią pensiją, 500 JAV dolerių atlyginimą, bet nieko nedaro“. 

Kandidatė paragino baltarusius nedalyvauti išankstiniame balsavime, o ateiti į rinkimus rugpjūčio 9 d. ir atiduoti savo balsą už ją, nes savo pergalės atveju ji organizuotų naujus atvirus ir sąžiningus prezidento rinkimus.

Pasak S. Tichanovskajos, šiuo tikslu būtų pakeista Centrinės rinkimų komisijos sudėtis, visose rinkimų apylinkėse būtų naudojamos permatomos balsadėžės ir vykdoma transliacija internetu, bet kurio kandidato atstovai turėtų teisę pareikalauti perskaičiuoti balsus, o išankstinis balsavimas būtų organizuojamas tik ypatingais atvejais.         

Kandidatė taip pat sakė, kad, jai laimėjus rinkimus, būtų imtasi priemonių užtikrinti stabilumą šalyje; pereinamuoju laikotarpiu (iki naujo prezidento rinkimų) šaliai liktų vadovauti tie patys valdininkai, kurie dirba ir dabar, išskyrus tuos, kurie pažeidė įstatymus.     

S. Tichanovskaja sakė, kad kartu su naujais rinkimais organizuotų ir referendumą dėl 1994 m. Konstitucijos, kuria buvo apriboti prezidento įgaliojimai, grąžinimo. 

Kandidatė taip pat pažėrė aštrios kritikos dėl šalyje vykdomų masinių areštų.  

„Šią vasarą imta sulaikyti žmones gatvėse – ir netgi ne už tai, kad jie susirinko į kokį nors mitingą ar demonstraciją su lozungais bei raginimais. Juos imta sulaikyti vien už tai, kad stovėjo eilėje ir norėjo savo parašu išreikšti paramą kandidatų iškėlimui. O dabar sulaiko netgi už norą pateikti skundą CRK dėl akivaizdaus pažeidimo“, – kalbėjo ji. 

„Ką galvoja dabartinė valdžia? Nejau dabartinis prezidentas mano, kad talžant žmones lazdomis, siunčiant juos už grotų, skiriant jiems baudas jis privers žmones jį mylėti?“ – retoriškai klausė S. Tichanovskaja.            

„Ne prezidentas turi mums nurodinėti, kaip gyventi ir ką mums veikti. Tai spręsti turime mes patys“, – pridūrė ji. 

Į Baltarusijos prezidento postą kandidatuojantis visuomeninio susivienijimo „Sakyk tiesą“ pirmininkas A. Dmitrijevas taip pat pareiškė, kad laimėjęs prezidento rinkimus organizuotų naujus valstybės vadovo ir parlamento rinkimus.  

„Mes su komanda parengėme pirmuosius dešimt žingsnių, nuo kurių pradėsiu, jeigu balsuosite už mane ir išrinksite prezidentu“, – sakė jis Baltarusijos radijo Pirmojo nacionalinio kanalo eteryje. 

A. Dmitrijevas kalbėjo, kad ketina suformuoti pereinamąją vyriausybę kartu su alternatyviais kandidatais į prezidentus ir valstybės tarnautojais, kurie „sąžiningai ir ištikimai tarnauja šaliai“, ir „per vienų metų laikotarpį su visiškai naujos sudėties Centrine rinkimų komisija bei apylinkių rinkimų komisijomis surengti prezidento bei parlamento rinkimus“.  

Pasak jo, šiuo metu nė vienas iš alternatyvių politikų neturi daugumos rinkėjų balsų, tačiau „dauguma baltarusių nori išrinkti naują prezidentą“.   

A. Dmitrijevo nuomone, prezidento kadencijų skaičius turėtų būti apribotas iki dviejų.   

Tarp kitų kandidato numatytų žingsnių – valdžių atskyrimas, įdarbinimo sutarčių sistemos panaikinimas, pensijų padidinimas iki ne mažiau kaip 60 proc. vidutinio darbo užmokesčio šalyje, valdininkų ir tikrintojų skaičiaus sumažinimas, pramonės įmonių reforma, verslo plėtra mažuose ir vidutiniuose miestuose.    

A. Dmitrijevas taip pat mano, jog būtina parduoti daugumą prezidento žinioje esančių rezidencijų ir transporto priemonių.  

„Neturtingoje šalyje prezidentui pakanka namo, kuriame galėtų gyventi, ir vietos, kurioje galėtų dirbti“, – kalbėjo jis. 

Kandidatas savo kreipimesi taip pat paragino „paleisti į laisvę politinius kalinius, grąžinti juos šeimoms“.   

Rinkimų komisijų narius A. Dmitrijevas paragino skaičiuoti balsus taip, „kad matytų kiekvienas stebėtojas“, ir kiekvienas pilietis žinotų, kad jo balsas nepavogtas. 

Baltarusijos prezidento rinkimai numatyti rugpjūčio 9 d. 

Be S. Tichanovskajos ir A. Dmitrijevo, su A. Lukašenka varžysis dar du įregistruoti kandidatai: buvusi parlamento narė Ana Kanopackaja ir „Baltarusijos socialdemokratų Hramados“ pirmininkas Sergejus Čerečenis.

2020 07 20 18:36
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt