ketvirtadienis, liepos 9 d.
Agurkai žudikai, arba ko išsigando europiečiai? (papildyta)
tiesa.com

Paslaptinga infekcija Vokietijoje nusinešė mažiausiai 16 žmonių gyvybes. Medikai perspėja, kad aukų skaičius gali augti, nes ligoninėse gydomi šimtai pacientų. Pirmieji susirgimo atvejai užfiksuoti Švedijoje, Danijoje, Lenkijoje, Nyderlanduose ir Jungtinėje Karalystėje. „Tiesos“ kalbinti lietuvių verslininkai Londone teigė, kad jų pirkėjai nepasidavė panikai, tačiau tapo atsargesni.

Kai kaltini neištyręs visų įrodymų, kaltas gali likti pats. Tuo šią savaitę įsitikino Vokietijos politikai, pareigūnai ir medikai. Vokiečiai apkaltino Ispaniją, jog mirtinai pavojingos bakterijos E.coli atmainos plinta kartu su iš šios saulėtos šalies atvežtomis daržovėmis. Tačiau atlikus išsamius tyrimus paaiškėjo, kad ispaniškuose agurkuose ir ant jų paviršiaus rastos bakterijos neatitinka tų, kurios Vokietijoje jau pražudė mažiausiai 16 žmonių, dar šimtai gydomi ligoninėse. Vis dėlto, išplatinta informacija sukėlė domino efektą – beveik visoje Europoje drastiškai krito daržovių pardavimai.
 
Lietuviai Londone daržoves rinkosi apdairiai
 
JK taip pat buvo nustatytas mažiausiai vienas pavojingos žarnyno infekcijos atvejis, tačiau panikos nekilo. Vis dėlto lietuviai prekybininkai, turintys parduotuves Londone, pripažino, kad pirkėjai tapo atsargesni.
 
Lietuviško prekybos tinklo „Lituanica“ parduotuvės Bektone vadybininkė Loreta Navickienė „Tiesai“ teigė, kad pirkėjai teiravosi, iš kur atvežtos daržovės.
 
„Žinios apie užkrėstas daržoves tikrai neatsiliepė pardavimams, tačiau buvo klientų, kurie pasiteiravo, iš kur produkcija atvežta. Dauguma mūsų daržovių atvežtos iš Turkijos, todėl problemų nekilo“, – sakė L. Navickienė.
 
Be to, lietuvių pirkėjų sulaukiantys prekybininkai vasarą atsiveža daržovių ir iš Lietuvos. „Jeigu paprašys, net sąskaitas galiu parodyti. Lietuviai – išrankūs pirkėjai, todėl vežti daržovių iš kitur neapsimoka, nes nepirks. Dalį produkcijos dar atsivežame iš Lenkijos“, – verslo subtilybes aiškino Adomas Dirsėnas iš „Europa+“ parduotuvės Ilforde.
 
Ir Londone įsikūrusios lietuviško maisto kavinės „Šilas“ lankytojams klausimų dėl daržovių kilmės nekilo. „Tai daugiau Vokietijos vidaus klausimas, todėl žmonės čia ir nereagavo. Mes visas daržoves perkame čia, Jungtinėje Karalystėje, todėl klausimų dėl jų saugumo ir negalėjo kilti“, – tikino „Šilo“ atstovė Inga.
 
Įbaugino europiečius
 
Naujienos iš Vokietijos ne juokais išgąsdino kai kurių Europos šalių pareigūnus. Rusija iškart paskelbė apie agurkų, pomidorų ir šviežių salotų importo draudimą iš Ispanijos bei Vokietijos. Panašių veiksmų ėmėsi Prancūzija, Belgija, Čekija ir Austrija. Lietuvoje iš prekybos lentynų taip pat buvo išimti ispaniški agurkai, pomidorai ir salotos.
 
Vokietijos pareigūnai apie pavojingas ispaniškas daržoves pranešė, kai gavo pradines mokslininkų tyrimo išvadas. Jose buvo skelbiama, kad Hamburgo (Vokietija) turguje pardavinėtuose ekologiškuose agurkuose aptikta E.coli bakterijos. Ligos sukėlėjo taip pat buvo rasta ir produkcijoje iš Nyderlandų. To pakako, kad Senajame žemyne būtų apribota prekyba ispaniškomis daržovėmis.
 
Atlikus išsamesnius tyrimus paaiškėjo, kad rastos bakterijos skiriasi nuo E.coli O104H4 bakterijų, kurios sukelia hemolizinės uremijos sindromą (HUS). Susirgus HUS pažeidžiami kraujo kūneliai, inkstai, o itin ūmiais atvejais – ir nervinė sistema.
 
Ši liga gali būti ypač pavojinga vaikams ir senyvo amžiaus žmonėms.
 
Europa nustojo pirkti daržoves
 
Vokiečių mokslininkai įsitikinę, kad ligos sukėlėjas plinta kartu su agurkais, pomidorais ir salotomis, tačiau negali pasakyti, kur ir kada daržovės būna užkrečiamos. Kad ir kaip būtų, neatsakingai paskleista informacija apie mirtį sėjančius produktus iš Ispanijos šios šalies žemės ūkiui vos per kelias dienas iškasė gilią duobę.
 
Ispanams daugiausiai žalos padarė ne oficialūs draudimai. Vokiečių paskleistos žinios apie mirtinai pavojingus agurkus virto sniego kamuoliu, riedančiu nuo kalno. Pirkėjai visoje Europoje tiesiog nustojo pirkti Ispanijos ūkiuose užaugintą produkciją.
 
Ispanai jau suskaičiavo, kad ūkininkai patyrė mažiausiai 200 mln. eurų nuostolių.
 
Skaudų smūgį patyrę ūkininkai reikalauja atlyginti nuotolius. Ispanijos žemės ūkio ministrė pareiškė, kad vokiečiai „metė kaltinimus neturėdami aiškių įrodymų“. Ji teigė esantį nusivylusi tuo, kaip jie bando suvaldyti situaciją.
 
„Mes norime, kad vokiečiai nedelsdami ir be jokių trikdžių skelbtų informaciją apie tyrimą, ir Europos Sąjunga sužinotų, kas sukėlė E.coli protrūkį“, – sakė Rosa Aguilar.
 
Kalbėdama per ES narių susitikimą Vengrijoje ji taip pat teigė, kad šis atvejis turi būti laikomas visos bendrijos bendra problema.
 
Be to, ispanai žada reikalauti atlyginti nuostolius savo ir kitų šalių ūkininkams. Nyderlandų atstovai remia tokią Ispanijos ministrės iniciatyvą.
 
Ispanijos vaisių ir daržovių eksporto federacijos prezidentas Jorge Brotonsas paragino kuo greičiau suvaldyti krizę, nes vien Pirėnų pusiasalio ūkininkams tai kainuoja 120 milijonų svarų sterlingų per savaitę.
 
Paklaustas, kurių šalių gyventojai nustojo pirkti ispaniškas daržoves, jis teigė, kad beveik visa Europa. „Tai veikia kaip domino efektas ir daržovėms, ir vaisiams“, – dėstė J. Brotonsas.
 
Ligos sukėlėjas turi lytį
 
Savaitės viduryje Vokietijoje jau buvo 500 žmonių, segančių HUS. Medikai perspėjo, kad aukų skaičius gali augti, nes kelios dešimtys pacientų gydomi intensyvios terapijos skyriuje. Susirgusių žmonių buvo Švedijoje, Danijoje, Lenkijoje, Nyderlanduose ir Jungtinėje Karalystėje. Visi pacientai neseniai lankėsi Vokietijos šiaurėje arba valgė iš ten atvežto maisto.
 
Specialistų teigimu, šis E.coli bakterijų sukeltas apsinuodijimo protrūkis gali būti didžiausias per visą istoriją. Medikai pabrėžia, kad neatspariausios šiai ligai – suaugusios moterys. Tai yra neįprasta, nes maistu dažniau apsinuodydavo vaikai. Mažųjų imuninė sistema nesugeba taip efektyviai kovoti su grėsme, tačiau šįkart liga į ligonines pirmiausia paguldo suaugusias moteris. Ir mokslininkai kol kas nežino kodėl.
 
Specialistai pataria vaisius ir daržoves gerai nuplauti arba termiškai apdoroti. E.coli bakterijos paprastai būna ant odelės, jos neatsparios aukštai temperatūrai. Taip pat būtina kruopščiai plauti rankas.

2011 06 02 08:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt