šeštadienis, rugpjūčio 15 d.
Airija priėmė istorinį sprendimą, apklausos rodo, kad rinkėjai nusprendė legalizuoti abortus
tiesa.com

Tradiciškai katalikiškoji Airija, regis, priėmė istorinį sprendimą liberalizuoti savo abortų įstatymą, kuris yra vienas griežčiausių Europoje, šeštadienį pareiškė šalies ministras pirmininkas.

Balsai dar skaičiuojami, tačiau apklausos rodo, kad už abortų draudimo panaikinimą galėjo balsuoti du trečdaliai rinkėjų.

Pavyzdžiui, laikraščio „The Irish Times“ atlikta apklausa parodė, kad už draudimo panaikinimą pasisakė 68 proc. rinkėjų, o prieš – 32 procentai. Kita apklausa, kurią atliko nacionalinis transliuotojas RTE, parodė, kad už reformą balsavo dar didesnė rinkėjų dalis – 69 proc., o prieš ją pasisakė 30 procentų.

„Dėkoju visiems balsavusiesiems. Štai tikroji demokratija. Regis, parašysime naują istorijos puslapį“, – tviteryje parašė reformą palaikantis ministras pirmininkas Leo Varadkaras (Lio Varadkaras).

„The Irish Times“ apklausos duomenimis, už abortų draudimo panaikinimą balsavo 70 proc. moterų ir 65 proc. vyrų. Tuo tarpu prieš abortus pasisakė 30 proc. moterų ir 35 proc. vyrų.

O dauguma vyresnių nei 65 metų amžiaus rinkėjų balsavo prieš pasiūlymą liberalizuoti galiojantį įstatymą, pagal kurį nutraukti nėštumą leidžiama tik tais atvejais, kai kyla pavojus motinos gyvybei.

Tuo tarpu 18–24 metų amžiaus rinkėjų grupėje už abortų leidimą balsavo 87 proc. respondentų, parodė apklausa.

Rinkėjų apklausa parodė „didžiulį pokyčių troškimą, kurio niekas nebuvo numatęs“, parašė „The Irish Times“ politikos redaktoriaus pavaduotojas Fiachas Kelly (Fiačas Kelis).

Nuspręsti, ar palikti galioti konstitucijoje įrašytą abortų draudimą, buvo paprašyta beveik 3,5 mln. rinkėjų.

Referendumo rezultatai bus paskelbti vėliau šeštadienį

„Šiąnakt miegosime, tikėdamiesi pabusti šalyje, kuri yra labiau užjaučianti, labiau rūpestinga ir labiau gerbia savo piliečius“, – tviteryje penktadienį parašė Airijos sveikatos ministras Simonas Harrisas (Saimonas Harisas).

Airija tradiciškai būdavo tarp katalikybei ištikimiausių šalių Europoje. Tačiau pastaraisiais metais Bažnyčios įtaka dėl virtinės vaikų lytinio išnaudojimo skandalų sumažėjo.

Referendumas įvyko praėjus trejiems metams po Airijos balsavimo už tos pačios lyties asmenų santuokų legalizavimą, kuris buvo milžiniška permaina šaliai.

„Baisu, kai Airijoje negali teisėtai gauti medicininio gydymo, o turi važiuoti į užsienį ir jausti kaltę, gėdą ir izoliaciją," – sakė Šiaurės Dubline balsavusi 43-ejų bendruomenės aktyvistė Belinda Nugent (Belinda Njudžent).

„Priėmiau šį balsavimą asmeniškai," – pridūrė ji.

Tačiau kitoje miesto pusėje balsavęs 50-erių Finbaras O'Reganas (Finbaras Origanas) sakė norįs, kad referendume būtų tartas tvirtas „ne“.

Bedarbis dublinietis pasakojo, kad jo motina buvo išsiųsta į Londoną, kur jį pagimdė ir įvaikino.

„Esu griežtai prieš. Tai negimusio kūdikio gyvenimas. Esu vienas iš laimingųjų," – sakė jis.

170 tūkst. moterų

Airijos Konstitucijos 8-oji pataisa, kuri dabar galbūt bus panaikinta, pripažįsta „negimusio negimusio kūdikio teisę gyventi“ bei „tokią pat motinos teisę gyventi“.

Pataisa buvo priimta po 1983 metų referendumo, per kurį buvo pritarta abortų uždraudimui.

Šiuo metu už nėštumo nutraukimą Airijoje gresia laisvės atėmimas iki 14 metų.

Dėl šio draudimo tūkstančiai moterų kasmet vyksta į kaimyninę Didžiąją Britaniją, kur nėštumo nutraukimas yra legalus, ir vis daugiau jų griebiasi internete pardavinėjamų abortą sukeliančių piliulių.

Nuo 1983-ųjų nutraukti nėštumo į užsienį vyko apie 170 tūkst. airių.

2013 metais įstatymas buvo pakoreguotas leidžiant abortus, kai gresia pavojus motinos gyvybei.

Jei bus panaikinta 8-oji pataisa, Airijos vyriausybė siūlo leisti atlikti abortus iki 12 nėštumo savaitės, o ypatingomis aplinkybėmis – iki 24 nėštumo savaitės.

2018 05 26 09:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt