antradienis, rugpjūčio 4 d.
„Apginti Kinijos garbę“: Pekinas išleido naujas „moralės“ gaires savo piliečiams
tiesa.com
pixabay nuotrauka

Kinija išleido naujas „moralės“ gaires savo gyventojams, apimdama tokias gyvenimo sritis kaip pilietinis švietimas ar net tai, kaip tėvai turėtų mokyti savo vaikus rūšiuoti šiukšles ir kaip teisingai iškelti vėliavą, praneša portalas „The Guardian“.

„Moralinio piliečių rengimo naujajame amžiuje įgyvendinimo pagrindai“ skatins Kinijos piliečius būti sąžiningus ir mandagius, būti „civilizuotus“ valgant, keliaujant ar žiūrint sporto rungtynes bei ginti „Kinijos garbę“ būnant užsienyje.

Šios gairės, labiausiai orientuotos į patriotizmo skatinimą, taip pat skatins „nacionalinio etiketo“ formavimą tokiose gyvenimo sferose kaip nacionalinio himno giedojimas, vėliavos kėlimas ar elgsena prisijungiant prie valdančiosios komunistų partijos.

Remiantis komunistų centro komiteto ir valstybės tarybos išleistu dokumentu, šis naujasis etiketas turėtų „pagerinti gyventojų požiūrį į partiją ir visą valstybę bei kurti kolektyvinį identiteto ir priklausomybės jausmą“.

Jis taip pat kviečia gyventojus ir toliau „nešti Lei Fengo dvasią“ – 1960-aisiais gan aktyviai šalies propagandoje naudoto pavyzdinio kario įvaizdį.

„Pagrindinis šių gairių tikslas yra apibrėžti „gerą“ elgesį ir į tai patenka viskas nuo etinių pamokų, kurias norėtumėte, kad jūsų vaikai įsisavintų, nuo to, kurias „Peppa Pig“ istorijas pasakoti, iki labiau politinių viešųjų vertybių koncepcijų, pavyzdžiui, kaip piliečiai turėtų galvoti apie jų santykį su lyderiais“, – teigė „Fordham“ teisės mokyklos Niujorke profesorius ir Kinijos teisės ekspertas Carlas Minzneris.

Praėjusį sekmadienį išleistas dokumentas sutampa su artėjančiu svarbiu šalies lyderių susitikimu – ketvirtuoju Plenumu, vyksiančiu Pekine.

Šios gairės puikiausiai akcentuoja Kinijos lyderio Xi Jinpingo prioritetus šiame susitikime – išlaikyti politinę galią sunkius laikus išgyvenančioje Kinijoje, pradedant nuo nesibaigiančių protestų Honkonge iki lėtėjančios ekonomikos ir užsitęsusio prekybos karo su JAV.

„Besikeičiančios tarptautinės ir vidaus situacijos bei gilių pokyčių Kinijos ekonominiame ir socialiniame vystymosi kontekste... politika ir reguliacijos bei socialinė valdysena yra neužtektina, – teigiama išleistų gairių įvade. – Yra dar daugybė problemų.“

Viena svarbiausių šio aptariamo dokumento dalių yra gairės piliečiams laikyti Xi Jinpingo nuomonę kaip jų pačių moralinį kompasą. Palyginus su ankstesnėmis versijomis, išleistomis 2001 m., kai kurie ankstesni buvusių lyderių kaip Mao Zedongo ar Dengo Xiaopingo paminėjimai yra praleisti.

Ekspertai šį dokumentą traktuoja kaip ženklą, kad propagandos naudojimas šalyje dar labiau augs, komunistų partijai pradėjus orientuotis į jų Kinijos tradicijų, etikos ir kultūros interpretacijas.

„Kol Pekinas oficialiai vis dar laikosi marksistinių revoliucinių idealų, jie stabiliai sukasi link savo pačių valstybės praeities, ieškodami naujų ideologinių priežasčių valdyti ir įkvėpti savo gyventojus“, – mano C. Minzneris.

2019 11 03 08:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt