ketvirtadienis, spalio 29 d.
Apie brangiausią benziną pasaulyje
tiesa.com

Notice: iconv(): Detected an illegal character in input string in /home/alfa/subdomains/tiesa/simplehtmldom/simple_html_dom.php on line 1044

Vasara ir atostogoms tinkamiausias metų laikas tęsiasi. Kartu su juo ir kelionės į artimesnes ar tolimesnes šalis. Nuvykus pasisvečiuoti svetur dažnai vienas pirmųjų darbų vos išėjus iš oro uosto būna surasti artimiausią automobilių nuomos aikštelę ir toliau tęsti kelionę jau automobiliu. Automobilis tvarkingas, bakas pilnas, ir navigacijos sistema įjungta. Vykstant ilgesnių atostogų savaime suprantamu aspektu laikome ir tai, kad degalinėje gali tekti sustoti ne kartą ir ne du.

Nors daugelyje didžiųjų Europos Sąjungos (ES) šalių už benziną mokame ta pačia valiuta – eurais, tačiau kartais kainos netgi šalia viena kitos esančiose kaimyninėse valstybėse gali skirtis gana pastebimai.

Visuomenės nepasitenkinimas augančiomis degalų kainomis tapo jautriu klausimu ne tik žemyninėje Europos dalyje, jis ne mažiau aktualus ir Jungtinėje Karalystėje. Džiugu, jog šiemet pirmą kartą per trejus metus šalis atsikratė vienos iš dešimties brangiausiai pasaulyje degalais prekiaujančių valstybių vardo. Šiemet dešimtuke – visos šalys iš Europos, iš kurių tik Turkija ir Norvegija nepriklauso ES.

Brangiausi degalai – Europoje

Kiti parametrai, kurie buvo naudojami draudimo kompanijos „Castle Cover” atliekamoje studijoje, tiriančioje brangiausiai degalais prekiaujančias šalis, tai: vidutinis gyventojų atlyginimas atskaičius mokesčius (į rankas) bei vidutinė degalams tenkanti suma skirta nuvažiuoti 1200 mylių per mėnesį.

10. Vokietija

Litras populiariausiojo benzino (kainos svarais) : £1,41

Vidutinis darbo užmokestis į rankas: £1818,65

Išlaidos degalams per mėnesį: £169,57

Pajamų dalis už degalus: 9,3%

 

9. Belgija

Litras populiariausio benzino: £1,41

Vidutinis darbo užmokestis į rankas: £1667,05

Išlaidos degalams per mėnesį: £169,57

Pajamų dalis už degalus: 10,2%

8. Portugalija

Litras populiariausio benzino: £1,42

Vidutinis darbo užmokestis į rankas: £685,36

Išlaidos degalams per mėnesį: £170,78

Pajamų dalis už degalus: 24,9%

 

7. Prancūzija

Litras populiariausio benzino: £1,42

Vidutinis darbo užmokestis į rankas: £1735,55

Išlaidos degalams per mėnesį: £170,78

Pajamų dalis už degalus: 9,8%

6. Graikija

Litras populiariausio benzino: £1,44

Vidutinis darbo užmokestis į rankas: £642,53

Išlaidos degalams per mėnesį: £173,18

Pajamų dalis už degalus: 27%

 

5. Švedija

Litras populiariausio benzino: £1,44

Vidutinis darbo užmokestis į rankas: £1,982,79

Išlaidos degalams per mėnesį: £173,18

Pajamų dalis už degalus: 8,7%

4. Italija

Litras populiariausio benzino: £1,48

Vidutinis darbo užmokestis į rankas: £1370,72

Išlaidos degalams per mėnesį: £177,99

Pajamų dalis už degalus: 13%

3. Olandija

Litras populiariausio benzino: £1,53

Vidutinis darbo užmokestis į rankas: £1776,45

Išlaidos degalams per mėnesį: £184

Pajamų dalis už degalus: 10,6%

2. Turkija

Litras populiariausio benzino: £1,66

Vidutinis darbo užmokestis į rankas: £547,08

Išlaidos degalams per mėnesį: £199,64

Pajamų dalis už degalus: 36,5%

1. Norvegija

Litras populiariausio benzino: £1,67

Vidutinis darbo užmokestis į rankas: £2707,06

Išlaidos degalams per mėnesį: £200,84

Pajamų dalis už degalus: 7,4%

Dvejose pirmąsias dešimtuko vietose atsidūrusiose šalyse, Turkijoje ir Norvegijoje, vairuotojai už degalus yra priversti mokėti daugiausiai. Tą galima paaiškinti tuo, jog abi šalys apmokestina vairuotojus gana aukštais akcizais bei kitais mokesčiais. Norvegija jau nuo seno garsėja kaip šalis, kurioje ekologijai ir aplinkos apsaugai skiriamas itin didelis dėmesys. , į aplinką autimobilių išmetamo CO2 kiekio apmokestinimas ir brangesnis nei bet kur kitur pasaulyje benzinas norvegams jau yra tapęs įprastu reiškiniu. Ši šalis taip ne tik siekia mažinti augantį automobilių skaičių keliuose bei oro taršą, kuri paskutiniais metais vėl išaugo. Netiesiogiai apmokestindama vairuotojus Norvegija aktyviai prisideda prie klimato kaitos idėjų įgyvendinimo, iš kurių didelė dalis gimsta būtent Skandinavijos šalyse.

Dideli ir atlyginimų skirtumai

Grįžtant į artimesnįjį kiemą, populiariausio benzino kaina Jungtinėje Karalystėje siekia apytikriai £1,34 už litrą, tai yra apie 8 pensais mažiau nei pernai tuo pačiu metu (£1,42). Didžioji kainos dalis susideda iš akcizo, kuris kartu su kitais mokesčiais sudaro iš viso per 60 procentų kainos, sumokamos Britanijos vairuotojų. Vadinasi, mokesčiams tenka net 80 iš 134 pensų už vieną litrą kuro.

Palyginus kitus rodiklius su kitomis dešimtuko šalimis, vidutinis dirbančiojo atlyginimas Didžiojoje Britanijoje siekia 1600 svarų per mėnesį, iš kurių degalams vairuojantys savo asmenines transporto priemones išleidžia dešimtadalį uždirbamų pajamų.

Vis dėlto didžiausias skirtumas slypi ne pačioje degalų kainoje skirtingose Europos šalyse. Be jokios abejonės, skirtumas tarp £1,42 už litrą benzino Portugalijoje ir £1,67 Norvegijoje – akivaizdus. Tačiau Portugalijos vairuotojai degalams vidutiniškai išleidžia net kas ketvirtą uždirbtą eurą, t.y. 25 procentus mėnesio pajamų. Turkijoje išleidžiama dar daugiau - 36,5%. Palyginimui, vidutinės norvegų išlaidos nesiekia nė vienos tryliktosios uždirbamų pajamų dalies.

Taigi, jeigu esatę nutarę iš Jungtinės Karalystės leistis į ilgesnę kelionę automobiliu po Senąjį žemyną ir po eilinio sustojimo pasipildžius degalų netyčiom nuotaiką sugadino kiek didesnė sąskaita už degalus – labai neliūdėkite. Didžioji dalis Europos su jumis.

2013 07 17 08:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt