ketvirtadienis, birželio 24 d.
Ar besivaržydamos JAV ir Kinija painioja vakcinos nuo koronaviruso paieškas su geopolitika?
Alfa.lt

Kinijai galimybė pirmai atrasti reikiamą koronaviruso vakciną reikštų jos, kaip nenuginčijamos technologijų lyderės pasaulyje, iškėlimą. O JAV čia sukurta vakcina, ko gero, sustiprintų šiuo metu šlubuojančią prezidento Donaldo Trumpo rinkimų kampaniją.  

Portalo DW teigimu, vis didėjantis JAV ir Kinijos varžymasis pasaulyje kelia susirūpinimą, kad jeigu kuri nors valstybė sukurs veikiančią vakciną nuo SARS-CoV-2, politika bus iškelta aukščiau už visuomenės sveikatą.

Mokslininkai iš JAV ir Kinijos šiuo metu turi sukūrę daugiausia galimų vakcinų, kurios yra jau išmėginamos su žmonėmis. Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), šiuo metu yra bent 8 galimos vakcinos, kurios juda į antrąjį klinikinių tyrimų etapą.

4 iš jų vystė Kinijos tyrimų institucijos, o 2 – JAV veikiančios biotechnologijų ir farmacijos kompanijos. Į dar kitą galimą kandidatę – Jungtinėje Karalystėje Oksfordo universiteto/„AstraZeneca“ kuriamą vakciną – JAV investavo 1,2 mlrd. dolerių, o JAV farmacijos milžinė „Pfizer“ dirba kartu su Vokietijos „BioNTech“ dėl dar kitos į antrą testavimo etapą perėjusios vakcinos.

Tokiomis priemonėmis tiek JAV, tiek Kinija nori pasukti esantį naratyvą nuo ankstesnių nesėkmių dorojantis su pandemija.

„Žinant, kad pandemija yra įvelta į geopolitinę kovą tarp JAV ir Kinijos, pirmiems sukurti saugią ir veiksmingą vakciną gali duoti tam tikros naudos šių varžybų „laimėtojui“, – teigė JAV užsienio reikalų tarybos pasaulinės sveikatos ekspertas Davidas Fidleris.

JAV išsiveržė

JAV pagal specialią kampaniją planuoja tyrimams, vakcinos gamybai ir prekybai išleisti per 10 mlrd. dolerių. Šioje kampanijoje dalyvauja 6 didžiausios JAV farmacijos kompanijos ir britų bei švedų „AstraZeneca“, siekiant iki sausio mėnesio turėti bent 300 mln. dozių veikiančios vakcinos.

JAV Senato karinių reikalų komiteto posėdyje praėjusią savaitę galutinai paaiškėjo, kad šiai specialiai operacijai vadovaus generolas Gustave‘as Perna. Jo teigimu, JAV ketina bendradarbiauti su „bet kokia valstybe, kuri pasiūlys bendradarbiavimą ar reikalingą vakcinos vystymui informaciją“, tačiau pabrėžė, kad šis pasiūlymas negalios Kinijai.

Kai kurie komiteto nariai suabejojo, ar tokia užimta griežta pozicija nebus kenksminga pačioms JAV ir jų sąjungininkams, ypač jei Kinija vakciną sukurs pirma.

Šiuo metu tyrimuose lyderiauja Masačusetso valstijoje esanti biotechnologijų įmonė „Moderna“. Ji yra pirmoji JAV kompanija, pradėjusi bandymus su žmonėmis dar kovo mėnesį ir jau kovo viduryje paskelbė teigiamus rezultatus – vakcina paskatino antikūnų gaminimąsi ir neturėjo jokio reikšmingo šalutinio poveikio. Kompanijos vadovas viliasi pradėti masinę vakcinos gamybą jau liepą.

Vos praėjus savaitei po gegužę paviešintų teigiamų vakcinos rezultatų, JAV žvalgybos agentūros perspėjo, kad Pekine veikiantys programišiai bandė pavogti tyrimų duomenis ir kitą intelektinę nuosavybę, susijusią su JAV vykdomais vakcinos tyrimais.

Nors agentūros nepateikė jokių įsilaužimo įrodymų, galiausiai Pekinas po dviejų savaičių atsakė į šiuos kaltinimus.

„Jei Kinija bando sabotažuoti Vakarų valstybių vakcinų kūrimą, tada prašyčiau leisti jiems pateikti įrodymus. Nereikia drovėtis“, – teigė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė.

„Nė kiek neabejoju, kad Kinija ir kai kurios kitos valstybės bandė išfiltruoti informaciją iš JAV organizacijų dėl su pandemija susijusių veiklų, tarp kurių ir vakcinų kūrimas, – portalui DW teigė D. Fidleris. – Nenustebčiau, kad ir JAV vyriausybė vykdė Kinijos tyrimų šnipinėjimą.“

Kinijoje pagamintos vakcinos

Būdama SARS-CoV-2 protrūkio epicentru, Kinija buvo pirmoji valstybė, kuriai pavyko išskirti viruso genomą dar sausio mėnesį. Vakcinos kūrimas Kinijoje gyventojams yra vaizduojamas kaip „ryžtinga“ kova kartu su pasauliu.

Daugiausia pažengusi vakcina šioje šalyje yra vystoma biotechnologijų kompanijos „CanSino“, bendradarbiaujančios su Kinijos karinių mokslų akademija. Šiuo metu ji Uhano mieste vykdo antrą testavimo etapą su 500 pacientų. Pirmasis etapas kovą taip pat parodė gan teigiamus rezultatus organizme kuriant antikūnus be rimtesnio šalutinio poveikio.

Ir praėjusią savaitę kita Kinijos kompanija „Sinovac“ sėkmingai atliko preliminarų bandymą su 743 sveikais savanoriais.

Vienos iš vakciną bekuriančios  Šenzeno genoimuninės medicinos instituto vadovas Chang Lung-Ji teigė, kad Kinijos lyderiavimas molekulinės medicinos srityje leis „aplenkti JAV COVID-19 vakcinos varžybose“.

„Tačiau mums reikia importuoti daugybę aukštųjų technologijų komponentų iš kitų valstybių, todėl kai kalbama apie masinę vakcinos gamybą, mums vis tiek bus reikalinga kitų valstybių parama“, – teigė mokslininkas.

Pasaulio vakcina?

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas nori užsitikrinti pasaulio bendruomenės palaikymą Kinijoje pagamintai vakcinai ir gegužę vykusio PSO viršūnių susitikimo metu stengėsi pasidalyti sukurta vakcina kaip „viešąja gėrybe“.

Šalis taip pat atkreipė dėmesį, kad JAV nepasirašė PSO rezoliucijos, skelbiančios, kad SARS-CoV-2 vakcina turi būti pasaulyje išdalijama sąžiningai ir tolygiai.

Vakcinų kūrimą JAV prižiūrinčių nacionalinių sveikatos institutų vadovas teigė, kad yra sutinkama, kad vakcina pasaulyje turi būti padalyta pagal tai, kur jos reikia labiausiai. Tačiau nė viena valstybė nėra visiškai įpareigota ta vakcina dalytis, ypač kai vidinis vaisto poreikis nusveria politinius pasaulinės lygybės raginimus.

„Bet kuri saugi ir veiksminga vakcina suteiks JAV ir Kinijai galimybę naudoti ją pagal savo nacionalinius interesus“, – teigė D. Fidleris ir pridūrė, kad nepasiturinčios valstybės kuo puikiausiai supranta, jog JAV ar Kinijos vakcina gali turėti ir tam tikrų politinių reikalavimų.

„Kaip tai suveiks, dar neaišku, nes paprasčiausiai mes niekad dar nesame turėję atvejo, kai vakcina nuo pandemijos supainiojama su geopolitika“, – teigė ekspertas.

Vakcinų nacionalizmas?

Harvardo medicinos mokyklos ekspertai savo nesename straipsnyje perspėjo, kad „vakcinų nacionalizmas“ ar „mano valstybė pirmiausia“ prieiga skirstant vakcinas yra klaidinga mažinant bendrą SARS-CoV-2 plitimą, nes vakcinos negalinčios gauti valstybės tik pailgins plitimą.

Tačiau yra pirmųjų ženklų, kad pasaulinis bendradarbiavimas auga. Tiek JAV, tiek Kinija dėl vakcinų dirba išvien su kitomis valstybėmis – tik ne viena su kita.

O kai kurios kitos valstybės nebesikliauna galimu Kinijos ir JAV altruizmu. Vokietija paragino sukurti Europos valstybių sąjungą, palengvinančią galimybę gauti reikiamos vakcinos, o ES yra pasirengusi sumokėti 2,4 mlrd. eurų iš pagalbos fondo perkant potencialo turinčias vakcinas.

Nors dabartiniame potencialių vakcinų sąraše dominuoja JAV ir Kinija, šiuo metu yra per 120 galimų skiepų, laukiančių žmogiškųjų bandymų.  

2020 07 04 14:52
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt