trečiadienis, spalio 20 d.
Ar Saulės sistemoje yra neatrastų planetų?
Parengė Aidanas Praleika
Pixabay

Kai 2006 m. astronomai paskelbė, jog Plutonas nėra planeta, Saulės sistemos planetų skaičius sumažėjo iki aštuonių, tačiau netrukus vėl gali išaugti iki devynių.

Amerikiečių astronomas Michaelas Brownas, kuris, beje, ir yra atsakingas už Plutono „atleidimą iš pareigų“ ir už tai pelnęs Plutono Žudiko pravardę, mano, kad Saulės sistemoje yra dar viena planeta, kuri iki šiol neatrasta.

Vokiečių leidinys „Frankfurter Rundschau“ rašo, kad M. Brownas jau keletą metų ieško nežinomos planetos. M. Brownas ir jo kolega Konstantinas Batyginas tyrinėjo nykštukines planetas už Neptūno orbitos ir padarė išvadą, kad jų judėjimo neįmanoma paaiškinti vien žinomų dangaus kūnų gravitacijos poveikiu. Vadinasi, nykštukus turi veikti kažkoks dar nežinomas objektas, kuriam jau suteiktas laikinas pavadinimas – „9-oji planeta“.

Astronomų skaičiavimai indikuoja, kad kol kas neatrasto dangaus kūno masė turėtų 10 kartų viršyti mūsų planetos masę. Be to, „9-oji planeta“ turėtų būti maždaug 20 kartų toliau nuo Saulės nei Neptūnas, o jos apsisukimas aplink Saulę turėtų trukti apie 10–20 tūkst. metų. „Dabar žinome, kur jos ieškoti“, – pareiškė M. Brownas ir pridūrė, kad užduotis labai sunki, nes, net ir žinant neatrastos planetos orbitą dar reikia ją aptikti konkrečiame orbitos taške. Astronomai ketina jos ieškoti numanomoje tolimiausioje orbitos atkarpoje, nes joje planeta turėtų judėti lėčiausiai.

2021 09 11 07:10
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt