ketvirtadienis, rugsėjo 29 d.
Ar V. Putinas tikrai gali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn už karo nusikaltimus Ukrainoje?
Alfa.lt
Scanpix
V. Putinas

JAV prezidentas Joe Bidenas Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną viešai pavadino karo nusikaltėliu, tačiau teisės ekspertai teigia, kad V. Putino ir kitų Rusijos lyderių baudžiamasis persekiojimas susidurs su didelėmis kliūtimis ir gali užtrukti ne vienus metus.

Kaip apibrėžiami karo nusikaltimai?

Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT) Hagoje karo nusikaltimus apibrėžia kaip po Antrojo pasaulinio karo priimtų Ženevos konvencijų, susitarimų „sunkius pažeidimus“. Konvencijoje yra išdėstyti tarptautiniai humanitariniai įstatymai, kurių reikia laikytis karo metu. Teisės ekspertai teigia, kad pažeidimai apima tyčinį taikymąsi į civilius ir teisėtų karinių objektų ataką, kuriuose civilių aukų gali būti „per daug“.

Kaip rašo naujienų agentūra „Reuters“, Ukraina ir jos Vakarų sąjungininkės kaltina Rusijos pajėgas beatodairiškai taikantis į civilius. Rusija, kuri savo invaziją į Ukrainą apibūdina kaip „specialiąją operaciją“, neigia faktą, jog specialiai taikėsi į civilius, ir sako, kad jos tikslas yra „demilitarizuoti ir denacifikuoti“ Ukrainą. Kijevas ir Vakarai įvardija, kad šie teiginiai yra nepagrįsti.

Kaip byla gali prasidėti?

TBT vyriausiasis prokuroras Karimas Khanas šį mėnesį pareiškė, kad pradėjo tyrimą dėl galimų karo nusikaltimų Ukrainoje.

Nei Rusija, nei Ukraina nėra TBT narės, Maskva šio tribunolo nepripažįsta. Tačiau Ukraina sutiko su Teismo jurisdikcija ir davė sutikimą ištirti įtariamus žiaurumus jos teritorijoje, įvykusius po 2014 m. Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos.

Rusija gali nuspręsti nebendradarbiauti su TBT ir bet koks teismo procesas būtų atidėtas, kol būtų suimtas kaltinamasis šią institucijos jurisdikciją pripažįstančių šalių teritorijoje.

„Tai nesutrukdys tarptautiniam teismui vykdyti baudžiamąjį persekiojimą ir išduoti arešto orderius“, – „Reuters“ sakė Amerikos universiteto teisės profesorė Rebecca Hamilton.

Ko reikia įrodymams?

TBT išduos arešto orderį, jei prokurorai galės įrodyti „pagrįstą pagrindą manyti“, kad karo nusikaltimai buvo vykdomi Ukrainoje. Pasak ekspertų, prokuroras, norėdamas priimti nuosprendį, turi įrodyti kaltinamojo kaltę, kuri nekeltų jokių abejonių.

Daugeliui kaltinimų reikia įrodyti kaltinamojo tikslus. Vienas iš būdų tai padaryti – prokurorui parodyti, kad atakos zonoje neegzistuoja kariniai taikiniai ir kad ataka nėra nelaimingas atsitikimas.

„Jei tai kartosis ir vėl, pasimatys, kad ši strategija yra nukreipta būtent į civilius, tai gali būti reikalingas įrodymas“, – aiškino Alexas Whitingas, kviestinis Harvardo teisės mokyklos profesorius.

Kas būtų apkaltintas?

Anot ekspertų, karo nusikaltimų tyrimas gali fokusuotis į karius, vadus ir valstybių vadovus. Prokurorai galėtų pateikti įrodymų, kad V. Putinas ar kitas lyderis padarė karo nusikaltimą tiesiogiai įsakydamas neteisėtai užpulti Ukrainą arba žinojo, kad yra daromi nusikaltimai, tačiau nesiekė jiems užkirsti kelio.

Vienos universiteto Tarptautinės teisės katedros dėstytoja Astrid Reisinger Coracini tvirtina, kad TBT komanda gali susidurti su rimtais iššūkiais rasti įrodymų, kurie sietų jau padarytus nusikaltimus su aukštesnių lyderių įsakymais.

Kas padaro teistumą sudėtingą?

Teisės ekspertai įsitikinę, kad Mariupolyje įvykdyti sprogdinimai gimdymo namuose ir teatre, pažymėtame kaip vaikų prieglauda, ​​patenka į karo nusikaltimų apibrėžimą, tačiau įrodyti kaltinimus gali būti sudėtinga.

Ukrainos atveju TBT prokurorai įrodymų nuodugniai ieškos viešai prieinamuose vaizdo įrašuose ir fotografijose.

„Tai jokiu būdu nėra greitas procesas. Tai, kad viskas juda, jau yra stiprus ženklas“, – teigia R. Hamilton.

Naujienų agentūra rašo, kad taip pat gali būti sunku pristatyti kaltinamuosius į teismą. Yra beveik neabejojama, kad Maskva atsisakys vykdyti arešto orderius. TBT turės persekioti galimus kaltinamuosius, kad sužinotų, ar jie keliauja į šalis, kuriose gali būti suimti.

Ar yra precedentų?

Nuo tada, kai buvo suformuotas TBT, jis prižiūrėjo 30 bylų, kai kuriose iš jų buvo keli kaltinamieji, tvirtinama teismo svetainėje. TBT teisėjai jau yra nuteisę penkis žmones už karo nusikaltimus, nusikaltimus žmogiškumui ir genocidą, dar keturis – išteisino. Kongo karo vadas Thomas Lubanga Dyilo buvo nuteistas 2012 m.

Teismas išdavė arešto orderius keliems laisvėje likusiems kaltinamiesiems, įskaitant Josephą Kony, Ugandos Viešpaties pasipriešinimo armijos milicijos grupės vadovą, rašoma naujienų agentūros „Reuters“ puslapyje.

Jungtinės Tautos 1993 m. įsteigė atskirą Tarptautinį baudžiamąjį tribunolą buvusia Jugoslavijai, kuris nagrinėja įtariamus nusikaltimus, įvykdytus per Balkanų karus. 2017 m. uždarytas teismas paskelbė 161 kaltinimą ir nuteisė 90 asmenų.

Buvęs Liberijos prezidentas Charlesas Tayloras buvo nuteistas ad hoc JT teismo.

Teisės ekspertai iškėlė galimybę sukurti atskirą tribunolą, kuris nagrinėtų galimus karo nusikaltimus Ukrainoje, o tai galėtų būti padaryta per Jungtines Tautas arba naują sutartį.

2022 03 23 09:25
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt