antradienis, rugpjūčio 11 d.
Baltarusija – kalėjimas su vienu prižiūrėtoju
tiesa.com

Baltarusijos opozicijos lyderis Andrejus Sanikovas triumfuodamas grįžo namo. Jį ir jo buvusį patikėtinį Dmitrijų Bondarenką diktatorius A.Lukašenka paleido iš kalėjimo, gavęs jų malonės prašymus. „Dabar turime siekti, kad būtų paleisti kiti politiniai kaliniai. Tai – svarbiausias dalykas“, – vos išėjęs iš kalėjimo pareiškė A.Sanikovas.

A.Lukašenka savo įkaitais laiko dar 15 politinių kalinių. Žymiausi jų – žmogaus teisių gynimo centro „Vesna“ vadovas Alesius Beliackis, buvę kandidatai į prezidentus N.Statkevičius ir A.Sanikovas, opozicijos kandidatų rinkimų kampanijų vadovai Pavelas Severinecas ir D.Bondarenka, politinis kalinys Sergejus Kovalenka, kuris protestuodamas ilgai badavo ir smarkiai susigadino sveikatą.

Politiniai kaliniai – režimo įkaitai

A.Lukašenkos įkaitai, arba „gyvoji prekė“, – tai ne tik buvę kandidatai į prezidento postą, opozicijos aktyvistai ir kiti žmonės, išdrįsę nepaklusti šalį valdančiojo režimo reikalavimams nurimti ir „gyventi teisingai“. Prekyba kaliniais – toli gražu ne naujas A.Lukašenkos metodas. Po 2006-ųjų rinkimų už protesto akcijų, pavadintų riaušėmis, rengimą irgi buvo areštuojami ir teisiami opoziciniai politikai, tarp kurių – tuometinis buvęs kandidatas į prezidento postą Aliaksandras Kazulinas.

2008-aisiais A.Kazulinas buvo paleistas, kai JAV pritaikė ekonomines sankcijas įmonėms, finansiškai susijusioms su režimu. A.Lukašenkai Baltarusijos politiniai kaliniai yra vienas iš jo visagalybės ženklų – įkalindamas juos, jis įsivaizduoja esantis kiekvieno piliečio laisvės šeimininku, kuris gali ją atimti ar vėl dovanoti.

Jam labai svarbu ir tai, kad politiniai kaliniai yra jo režimo „gyvoji valiuta“. Po vieną paleisdamas kalinius A.Lukašenka tikisi gauti iš Europos finansinę paramą, lengvatinius kreditus, taip pat savo režimo teisėtumo pripažinimą. Vargu ar jis sutiktų paleisti visus kalinius vienu metu – tai būtų smūgis ir jo savigarbai, ir naudai, kurios jis tikisi.

Baltarusijos politikas Vincukas Večiorka yra įsitikinęs: „Paleisti kalinius jį gali priversti ekonominės problemos, jo asmeniai, grupuotės ir šalies ekonomikos sunkumai, kai Rusija rimtai „suspaus gerklę“, o Europa vėl bus reikalinga. Prasidės „švytuoklės politika.“

„Stabiliausios ekonomikos“ mito žlugimas

Baltarusijoje kilo neregėto masto ekonomikos krizė, nes visiškai buvo ignoruojamos būtinos reformos, buvo siūloma išsaugoti sovietinę planinę ekonomiką ir nuolat didėjo priklausomybė nuo pigių Rusijos energetinių išteklių. Apie neišvengiamą krizę pradėta kalbėti dar 2010-aisiais, kai A.Lukašenka teigė užsienio žurnalistams, kad „krizės Baltarusijoje nėra ir nebus“.

Beveik triskart nusmukęs Baltarusijos rublis labai skaudžiai atsiliepė gyventojų pajamoms. Daugumos baltarusių vidutinės pajamos vietoje režimo žadėtų 500 JAV dolerių per mėnesį sudaro tik 150–200. Verta prisiminti, kad daugumos produktų ir paslaugų kainos nenusileidžia jų kainoms Lietuvoje.

Šiandien Baltarusijos infliacijos lygis yra pats aukščiausias Europoje. Palyginus su 2010-aisiais, Baltarusijos piliečių atlyginimai sumažėjo maždaug perpus ir krito žemiau Kirgizijos, Moldovos ir Armėnijos lygio, o senatvės pensijos sumažėjo beveik pusantro karto. Šiuo metu, įvairiais duomenimis, 67 proc. baltarusių priskirti mažai aprūpintųjų kategorijai. Beveik 80 proc. savo pajamų žmonės priversti išleisti vis brangstantiems maisto produktams. Tad graudūs juokai, kad žmonės dirba už maistą, tampa realybe kaimyninėje valstybėje. Su darbuotojų streikų bandymais valdžia susidoroja grasinimais ir iniciatorių persekiojimais.

Sankcijos ir represijos

ES Užsienio Reikalų Ministrų Tarybos į juodąjį sąrašą buvo įtrauktos 29 įmonės ir 12 privačių asmenų, talkinančių Baltarusijos režimui. Režimas į tokius veiksmus sureagavo labai skaudžiai, neadekvačiai, ir sukūrė asmenų, kuriems draudžiama išvykti iš Baltarusijos, sąrašą.

Vasario pabaigoje portalas „Tut.by” nutekino slaptą informaciją apie 108 asmenis, kuriems draudžiama leisti išvykti už Baltarusijos ribų. Tarp jų – opozicijos aktyvistai, žmogaus teisių gynėjai, žurnalistai. Tiesa, pasirodo, kad net nebūdamas tame sąraše negali būti apsaugotas nuo neadekvačių represijų. V.Večiorka dar kovą buvo gavęs vidaus reikalų ministerijos pažymą, kad jis neįtrauktas į šį sąrašą, tačiau, vykdamas į Prahą, buvo išlaipintas iš traukinio pasienyje su Lenkija.

Pasieniečiai tik kartojo, kad jie turi „vidaus instrukciją“, neleidžiančią išleisti V.Večiorkos už šalies ribų. Nesaugu išvykti iš šalies net per atvirą sieną su Rusija – kovo 28-ąją opoziciniai politikai A.Liabedzka, S.Kaliakinas ir A.Atroščankavas buvo suimti traukinyje Oršoje bei išlaipinti. Neva milicininkai ieškojo narkotikus gabenančių asmenų.

Rusija nesnaudžia

Akivaizdu, kad Rusija produktyviai išnaudoja savo naudai prastą Baltarusijos ekonomikos padėtį. Kremlius toli gražu nesiruošia griauti A.Lukašenkos režimo ir juolab nerems šalies demokratinių permainų. Kremliui naudinga ir toliau derėtis su valdžios narkomanu tapusiu diktatoriumi dėl tolesnio abiem pusėms naudingo bendradarbiavimo.

A.Lukašenkai reikia pigių žaliavų, lengvatinių paskolų ir geopolitinės paramos. Kremlių domina strateginės šalies įmonės. Būtent todėl neseniai Baltarusijos vadovas panaikino įmonių, kurios negali būti privatizuotos, sąrašą. Tarp būsimų Rusijos pirkinių – naftos perdirbimo įmonės, metalurgijos gamyklos, garsusis „BelAZas“.

Akivaizdu, kad Baltarusijos valdžia tampa pavojinga savo šalies piliečiams. Nepaisant to, kad šis režimas gali būti nuverstas tik pačių baltarusių, nuo Europos ir jos politikų priklauso, ar gyvybingesnė bus diktatūra, ar šalies demokratinė perspektyva. Baltarusija – testas Lietuvos ir visos Europos vertybinei politikai.

2012 04 26 08:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt