antradienis, rugsėjo 22 d.
Baltarusija rengiasi naujiems masiniams protestams
BNS

Baltarusiai sekmadienį rengiasi naujiems masiniams protestams prieš autoritarinį prezidentą Aliaksandrą Lukašenką, kuris liepė kariuomenei ginti šalies teritorinį vientisumą, kai po jo pergalės rinkimuose, kuriuos opozicija laiko suklastotais, šalyje kilo demonstracijų banga.

Minske rengiamos „Naujosios Baltarusijos eitynės“ Nepriklausomybės prospektu prasidės rugpjūčio 23 dieną 14 val. Lietuvos laiku Nepriklausomybės aikštėje.

Protesto akcijos organizatoriai šalies valdžiai ketina pareikšti kelis reikalavimus, įskaitant „visų suimtųjų ir politinių kalinių išlaisvinimą, kaltųjų dėl kankinimų ir nužudymų teisminį persekiojimą ir Lukašenkos pasitraukimą“.

Nuo 1994 metų šaliai vadovaujančio lyderio oponentai organizavo streikus ir didžiausius protestus buvusios sovietinės respublikos šiuolaikinėje istorijoje, reikalaudami, kad A. Lukašenka pasitrauktų.

Praėjusį savaitgalį protesto akcijose visoje Baltarusijoje dalyvavo per 100 tūkst. žmonių.

Solidarumo akcijos taip pat yra planuojamos kaimyninėje Lietuvoje, kur sekmadienį organizuojamas „Laisvės kelias“ – žmonių grandinė sujungs Vilnių su pasienyje esančiais Medininkais.

Ši akcija rengiama rugpjūčio 23 dieną, kaip ir Baltijos kelias, kai 1989 metų rugpjūčio 23-iąją į gyvą grandinę nuo Vilniaus iki Talino susikibo daugiau kaip milijonas žmonių. Tuomet pasauliui buvo pasiųsta žinia apie Lietuvos, Latvijos ir Estijos siekį nutraukti sovietinę okupaciją ir atkurti nepriklausomybę. 

Europos Sąjunga (ES) nepripažino Baltarusijos prezidento rinkimų rezultatų ir šią savaitę pažadėjo nustatyti sankcijas, kurios bus nukreiptos prieš tuos, kas, kaip įtariama, klastojo rinkimų rezultatus ir kruvinomis priemonėmis slopino protestus.

Už demokratiją kovojantys protestuotojai turi „kovoti už savo teises“ ir neturi blaškytis dėl autoritarinio lyderio pareiškimų neva šaliai yra kilusi karinė grėsmė, naujienų agentūrai AFP šeštadienį pareiškė opozicijai atstovaujanti Baltarusijos prezidento rinkimų dalyvė Sviatlana Cichanouskaja.

„Mes esame Baltarusijos žmonės ir mūsų yra dauguma, ir mes neatsitrauksime. Mes jų nebebijome“, – pareiškė ji.

Tuo tarpu A. Lukašenka, kuris skelbiasi laimėjęs prezidento rinkimus surinkęs 80 proc. balsų, šeštadienį pareiškė, kad prie šalies sienų užfiksuotas NATO pajėgų „rimtas judėjimas“, todėl įvedama aukščiausio lygio kovinė parengtis.

A. Lukašenka atmetė beprecedenčius reikalavimus atsistatydinti ir galimybę surengti naujus rinkimus ir nurodė savo saugumo pajėgoms malšinti neramumus ir užtikrinti sienų apsaugą.

Jo prokurorai pradėjo baudžiamąjį tyrimą dėl opozicijos įkurtos Koordinacinės tarybos, kuri siekia naujų rinkimų ir taikaus valdžios perdavimo, tačiau A. Lukašenka aiškina, kad jo oponentai nori „užgrobti valdžią“.

Kiek anksčiau jis pažadėjo įgyvendinti griežtą politiką, kad padėtis būtų stabilizuota.

„Galite mane smerkti arba nesmerkti, bet, kol aš esu prezidentas, įgyvendinsiu griežtą politiką, kuria sieksiu stabilizuoti padėtį šalyje“, – pareiškė A. Lukašenka, kurį cituoja valstybinė naujienų agentūra BelTA.

Jis taip pat pabrėžė, jog leidžia protestuotojams šeštadienį ir sekmadienį „pagalvoti“, ir paprašė nuo pirmadienio „ant manęs nepykti“, nes „vadžia turi būti valdžia“.

Baltarusijoje jau beveik dvi savaites vyksta masiniai protestai prieš oficialius prezidento rinkimų rezultatus, kuriais remiantis, šeštai kadencijai su 80,1 proc. balsų buvo perrinktas A. Lukašenka, o jo varžovė opozicijos atstovė Sviatlana Cichanouskaja esą surinko 10,12 proc. balsų.

Iš viso per protestus sulaikyta apie 7 tūkst. žmonių. Šimtai jų nukentėjo sulaikymo metu. Keturi žmonės neteko gyvybių. Šiuo metu nėra informacijos, kad kieno nors iš teisėsaugos pareigūnų, panaudojusių perteklinę jėgą, atžvilgiu būtų pradėta baudžiamųjų bylų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 08 23 16:52
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt