penktadienis, birželio 5 d.
Bausmė budeliui – teisingas teismas
tiesa.com

A.B.Breivikas, kaltinamas įvykdęs masinę žmogžudystę, nepripažino savo kaltės teismo procese, prasidėjusiame Osle. Jis pareiškė, kad elgėsi vedamas savigynos, kai praėjusių metų liepą nužudė 77 žmones Utoya saloje ir Osle.

Europos spauda mano, kad nors Norvegija, kaip konstitucinė valstybė, privalo suteikti teisę A.B.Breivikui į teisingą teismą, tačiau būtina neleisti jam naudotis teismu, kaip vieša tribūna savo idėjoms skleisti.

Teisingai nuteisti pabaisą

Liberaliųjų pažiūrų Ciuricho dienraštis TAGES-ANZEIGER rašo, kad, nepaisant jo žiauraus nusikaltimo, Norvegija privalo suteikti teisę A.B.Breivikui į teisingą teismą, vadinasi, ir teisę pasisakyti. Tai kelia pasibjaurėjimą, tačiau reikia nepamiršti, kad šalies brandumas yra matuojamas tuo, kaip ji elgiasi su silpniausiais savo nariais. Žinoma, kad A.B.Breivikas dėl savo beprotiškos ideologijos save vaizduoja kaip intelektualą, keršytoją, teisėją ir budelį. Jis norėtų save matyti kaip galios ir jėgos paminklą. Tačiau iš tikrųjų jis yra silpnas, patologiškai apsėstas žmonijos atskalūnas.

Prahos liberaliųjų pažiūrų dienraštis PRAŽSKÝ DENÍK teigia, kad iš pažiūros atrodo absurdiška pradėti viešą teismo procesą žmogui, kuris pripažįsta, jog laisva valia nužudė 77 žmones ir nerodo jokių apgailestavimo ženklų. Norvegai jau seniai apsisprendė dėl šio pabaisos. Jiems svarbiausia, kad A.B.Breivikas liktų už grotų. Tačiau yra iš esmės svarbu, kad civilizuota teisinė sistema suteiktų teisiamajam teisę gintis. Demokratija turi būti tvirta ir galėti susitvarkyti net su tokiais siaubais nešališkai ir jai įprasta rutina.

Teismas sustiprins demokratiją

Liberaliųjų pažiūrų Švedijos GÖTEBORGS-POSTEN mano, kad A.B.Brei­viko teismas sustiprins demokratiją. Tačiau neturi būti leista, kad šis teismas degeneruotų iki cirko lygio. Svarbu, kad demokratija ir teisė laikytųsi savo principų, net kai joms grasina didžiausi žmonijos ir demokratijos priešai. Tad ilgas ir skausmingas teismo procesas būtinas, nes dėl demokratijos kartais tenka labai smarkiai pakovoti.

Oslo konservatyviųjų pažiūrų dienraštis AFTENPOSTEN cituoja Norvegijos ministrą pirmininką, kuris pareiškė, kad geriausia bausmė budeliui – tai „dar daugiau atvirumo ir demokratijos“. Tai štai toks tas Norvegijos pavyzdys: tai – demokratinė visuomenė, pasitikinti veikiančia įstatymų tvarka, nebijanti tų, kurie netiki jos principais, nes turi stiprius procedūrinius, teisinius, o svarbiausia – kultūrinius ginklus apsiginti. Tai svarbiausia pamoka, kurią galima išmokti iš šio proceso.

Negalima leisti žudikui propaguoti savo idėjų

Roterdamo liberalus dienraštis NRC HANDELSBLAD mano, kad svarbiausia per šį procesą nuspręsti, ar leisti A.B.Breivikui išnaudoti teismą kaip politinę sceną. Jis nesigaili ir neužjaučia savo aukų. Jis save mato kaip karžygį, žengiantį priekinėje linijoje. Nužudęs dešimtis jaunų socialdemokratų, jis teigia, kad gynėsi, nes jie toleravo islamą. Kaltinamasis pasinaudos teismu stengdamasis toliau griauti teisinę sistemą, ne ginklais, bet žodžiais. A.B.Breivikas gali toliau skleisti savo karo su islamu ir daugiakultūriškumu idėjas, tikėdamasis rasti sekėjų, tęsiančių jo žudikišką žygį.

Konservatyvus Londono dienraštis TIMES komentuoja, kad A.B.Breiviko elgesys teisme yra provokuojantis. Jis elgėsi agresyviai ir neparodė nė ženklo, kad gailisi. Teisingiausia būtų ignoruoti jo bandymus save reklamuoti ir aukštinti. A.B.Breivikas niekada nebūtų susilaukęs tiek viešumos ir dėmesio, jei būtų ėmęsis paprastų politinių priemonių. Jis to neturėtų sulaukti ir įvykdęs masinę žmogžudystę. Tai būtų įžeidimas jo aukoms ir sukeltų grėsmę visuomenei, nes paskatintų kitus ekstremistus imtis panašių priemonių.

Idėjos irgi žudo

Europos žinių portalas PRESSEUROP.EU rašo, kad norvegams, o visų pirma – A.B.Breiviko aukomis, teismas – tai galimybė įvykdyti teisingumą ir nepasiduoti keršto troškimui, pasitikėti teisine sistema bei užsitikrinti, kad A.B.Breivikas nesulauktų palaikymo. Tačiau, kita vertus, tai didelis iššūkis visiems europiečiams, nes viešas A.B.Breiviko teismas suteikia galimybę cirkuliuoti jo idėjomis. Jos gali rasti atgarsį tarp piliečių, kankinamų panašių baimių: islamofobijos, ksenofobijos, ne­apykantos elitui, socialdemokratams, liberalams ar „multikultūralistams“.

Retai kada Europoje šiomis idėjomis yra dalijamasi be cenzūros ar apribojimų. Daugumoje valstybių A.B.Breiviko kalbos būtų vertinamos kaip kriminalinio pobūdžio, skatinančios neapykantą ir prievartą. O šiandien visos šios idėjos yra laisvai transliuojamos per visą žiniasklaidą.

Vašingtono užsienio politikos žurnalas FOREIGN POLICY rašo, kad didžiausia klaida, kokią europiečiai gali padaryti stebėdami A.B.Breiviko teismą, tai nuvertinti jo sapaliones apie islamą ir daugiakultūriškumą lyg pak­vaišėlio kliedesius. Nesvarbu, ar jis yra kliniškai sveikas, ar ne (Norvegijos psichiatrai prieš pat teismą pakeitė nuomonę ir nusprendė, kad jis vis dėlto sveikas), A.B.Breiviko tūkstančio puslapių manifestas ir jo įsitikinimai nėra vien keistas sutrikusio proto produktas.

A.B.Breiviko teorija turi visas politinės ideologijos sudedamąsias dalis, kurios detaliai atspindi islamofobišką diskursą, kaustantį visą žemyną nuo pat rugsėjo 11-osios atakų. Breiviko kraupus išpuolis europiečiams turi padėti atsipeikėti ir pripažinti grėsmę, tarpstančią tarp dešiniųjų radikalų, ir laiku ją išrauti su šaknimis.

Nuodingas idėjas sėja politikai

Londono liberaliųjų pažiūrų dienraštis GUARDIAN rašo, kad A.B.Breiviko teismas yra tik ledkalnio viršūnė tvinstančioje radikalioje Europos islamofobijos jūroje. Yra nemažai prieš islamą pasisakančių žmonių, o jų įkvėpėjai dažnai yra ne nežinomi radikalūs fanatikai, bet įžymiausi Europos politikai. Jie yra stiprūs, gerai matomi ir paplitę po visą Europą nuo Italijos iki Suomijos.

Vienas iš nuolatinių kiršintojų yra Nyderlandų laisvės partijos vadovas Geertas Wildersas. A.B.Breiviko rašiniai yra persmelkti G.Wilderso idėjų, tad reikėtų pirmiausia susitvarkyti su viešaisiais asmenimis stengiantis pažaboti ultradešiniuosius

2012 05 02 15:30
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt