šeštadienis, rugsėjo 19 d.
Belgijos patriotai nesusitvarko su misija išvalgyti turimas bulvyčių atsargas
Alfa.lt

Belgijai reikia tarptautinės pagalbos savo misijoje išvalgyti savo turimus kalnus neeksportuotų bulvių, kurie susikaupė dėl koronaviruso pandemijos.

Portalo „Politico“ duomenimis, Belgijos bulvių produktų gamintojai pasistengė apeliuoti į gyventojų patriotiškumą paraginant belgus pasiaukoti ir bent 2 kartus per savaitę lankytis vietinėse bulvyčių kavinėse, taip sumažinant susikaupusį šių šakniavaisių perteklių. Tačiau pamažu darosi akivaizdu, kad 11 mln. belgų nesugebės šios misijos įgyvendinti vieni.

Bulvyčių su midijomis ir majonezu sostinė Belgija yra viena didžiausių šaldytų bulvyčių eksportuotojų pasaulyje, tačiau prekybos apimtys sustojo prasidėjus pandemijai. Belgijos bulvių industrija perspėjo, kad būtent dėl šios priežasties apie 750 tūkst. tonų arba 40 proc. viso bulvių derliaus gali tekti paprasčiausiai išmesti.

Šaldytos bulvytės sudaro apie 75 proc. visų šalies bulvių gaminių, todėl šis sektorius visame pasaulyje uždarius restoranus ir kavines buvo stipriai pažeistas pandemijos. Gamintojai baiminasi blogiausio scenarijaus, nes būtent maitinimo įstaigos bus atidarytos paskutinės, o didelė dalis vasaros renginių yra atšaukti.

„Mūsų visas sektorius patiria milžinišką krizę. Mes kviečiame ne tik visus belgus, bet ir visą pasaulį valgyti daugiau bulvyčių, – teigė vakarų Belgijoje veikiančios bulvių gaminių kompanijos „Agristo“ atstovas Wardas Claerboutas. – Mes esame mažų pajamų sektorius ir todėl mums yra reikalinga parduoti milžiniškus kiekius. Jei kiekiai nepakils, visas sektorius susidurs su bėdomis.“

Prieš pandemiją 90 proc. visų Belgijos bulvių produktų buvo eksportuojami. „Agristo“ atveju šis skaičius siekia net 98 proc.

„Dažniausiai vienam rinkos sektoriui žlugus, būname kompensuojami kitu. Dabar visas ne namuose gaminamo maisto sektorius subyrėjo“, – teigė W. Claerboutas.

Bulvių industrija ieško alternatyvų išvengti galimo maisto švaistymo. Bulvės, kurių neišeina apdirbti, yra siunčiamos į maisto bankus arba bandoma ieškoti galimybių panaudoti šias daržoves gyvūnų pašarui.

Bandydama padidinti galimus pardavimus, bulvių gamintojų asociacija „Belgapom“ paskatino belgus valgyti bulvytes bent du kartus per savaitę.

Valdžia irgi bando prisidėti. Kovo viduryje prasidėjus karantinui, Belgijos sveikatos apsaugos ministrė Maggie De Block patikino belgus, kad bulvių kavinės išliks atidarytos.

„Mes negalime badauti“, – teigė ministrė.

Tačiau, ko gero, gan didelė problema, kad belgai yra per daug pripratę prie salotų.

„Ironiška, kad šaldytų bulvyčių suvartojimas Belgijoje yra ganėtinai mažas palyginus su kitomis valstybėmis, – teigė „Belgapom“ vadovas Romainas Coolsas. – Mes šiuo metu bandome įgyvendinti reklaminę akciją, skatinančią belgus valgyti daugiau bulvių. Tai atlaisvintų vietos mūsų šaldikliuose ir padėtų išvengti maisto švaistymo.“

Deja, ši situacija privertė šią industriją kreiptis net Europos pagalbos. R. Coolsas teigė, kad tai yra pirmas kartas, kai bulvių gamintojai buvo priversti kreiptis į ES.

„Mes didžiuojamės savo nepriklausomybe, tačiau situacija yra tikrai išimtinė – 70 proc. mūsų produktų suvartojimo vyksta būtent restoranuose, kurie šiuo metu uždaryti, – teigė R. Coolsas. – Jeigu mes negalime apdirbti tų 750 tūkst. tonų bulvių, mūsų ūkininkai rizikuoja prarasti daugiau nei 125 mln. eurų. Todėl mes paprašėme savo politikų iškelti šį klausimą į europinį lygmenį.“

2020 05 03 14:46
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt