sekmadienis, kovo 7 d.
Besigėrėdami naktiniu dangumi netrukus matysime daugiau kosminių šiukšlių, nei žvaigždžių
Alfa.lt

Kaip rašo austrų leidinys „Der Standard“, gali būti, kad netolimoje ateityje nakties danguje žibės daugiau dirbtinių, nei tikrų šviesulių.

Astronomams vis labiau sopa galvą: vis daugiau žvaigždžių nebeįmanoma įžiūrėti dėl „šviesinio užtarštumo“ (mūsų planeta skleidžia vis daugiau šviesos, užgožiančios žvaigždes) ir tuo pat metu danguje matyti vis daugiau dirbtinių šviesos šaltinių – palydovų ir kosminių šiukšlių.

Vokiečių astronomai neseniai paskelbė ataskaitą, kurioje įspėjo, kad paleidus į orbitą visus dabar rengiamus palydovus, plika akimi nakties danguje jų matysime daugiau, nei tikrų žvaigždžių.

Tuo pat metu, vis intensyvėja žmogaus skleidžiama šviesa, kuri dideliuose miestuose beveik visiškai užgožia žvaigždžių šviesą. Dar 2018 m. skelbta, kad dėl „šviesinės taršos“ net trečdalis žmonijos nebegali įžiūrėti Paukščių Tako. Žmonės mato tik Mėnulį ir kelias pačias ryškiausias žvaigždes.

Lyg to būtų maža, danguje mirksi vis daugiau „netikrų žvaigždžių“. Dirbtiniai objektai atspindi saulės šviesą ir trukdo astronomams fotografuoti kosminę erdvę, o darant ilgo išlaikymo nuotraukas, palydovai ir kosminės šiukšlės gadina jas daugybe švytinčių brūkšnių.

Ypatingai didelį nerimą atsronomams kelia privačių kompanijų planuojami kosminiai superprojektai. Pavyzdžiui, Elono Musko rengiamas projektas „Starlink“, numatantis į orbitą paleisti dešimtis tūkstančių mažų palydovų, užtikrinančių patikimą interneto ryšį visame pasaulyje. Numatoma, kad vien šio projekto palydovų skaičius 5 kartus viršys bendrą visų dabar žemės orbitoje esančių palydovų kiekį. Ir tai padarys tik viena privati bendrovė! Eilėje laukia „Amazon“, „Oneweb“ ir kiti gigantai.

Dar viena astronomų galvos skausmo priežastis – kosminės šiukšlės. 2020 m. Šiaurės Karolinos universiteto mokslininkai 6 mėnesius stebėjo dangų ir nustatė, kad per valandą Žemę pasiekia apie 1000 „netikrų žvaigždžių“, o kitaip tariant, tiesiog kosminių šiukšlių blyksnių.

2021 02 14 19:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt