pirmadienis, gegužės 10 d.
Botsvana: pirmoji Afrikos šalis, paskiepysianti visą populiaciją
Alfa.lt

Kol pasaulyje vakcinacijos tempai sparčiai auga ir vis daugiau šalių artėja prie kolektyvinio imuniteto, Afrikos žemynas, kaip įprasta, lieka paskutinis. 

Botsvana, atrodo, taps vienintele Afrikos šalimi, paskiepysianti visą savo populiaciją.

Botsvana – pirmaujanti šalis Afrikoje

Botsvanos Sveikatos priežiūros institucija pranešė, kad ši šalis su vakcinos tiekėjais yra sudariusi sutartis gauti 1,9 mln. vakcinos nuo COVID-19 dozių, jų užteks visai suaugusiųjų populiacijai, t. y. 1,6 mln. nuolatinių gyventojų.

Botsvana praeitą mėnesį gavo pirmąją vakcinų siuntą, kurią sudarė 60 tūkst. dozių. Tarp jų buvo indiška „Covishield“ ir kitos COVAX programai priklausančios gamintojų vakcinos. COVAX programa yra remiama Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir kitų daugiašalių institucijų. Ja siekiama užtikrinti platesnį vakcinų paskirstymą visame pasaulyje, remiant skurdžiausias pasaulio šalis. Programoje dalyvauja iš viso 92 šalys,  Afrikos žemynui iš viso žadama suteikti 600 mln. dozių ir paskiepyti bent 20 proc. visos populiacijos.

Šiuo metu Botsvana laukia 1,1 mln. amerikietiškos „Johnson & Johnson“ bei 250 tūkst. „Modernos“ vakcinų dozių. Tokia auka šaliai teikia daug vilties greičiau grįžti į priešpandeminį gyvenimą.

Kitose valstybėse skaičiai nedžiugina

Kitose Afrikos šalyse situacija mažiau džiuginanti nei Botsvanoje. Afrikos žemynas, turintis didesnę nei 1,3 mlrd. populiaciją, iki šiol yra gavęs apie 25 mln. dozių vakcinų, 16 mln. iš jų pagal COVAX programą, likusi dalis – savanoriška kitų šalių pagalba.

„Afrika vakcinų siuntą gavo pakankamai vėlai ir labai ribotą kiekį, vis dėlto per trumpą laiką buvo paskiepyta nemaža dalis žmonių. Taip yra dėl žemyno patirties vykdant masinio skiepijimo kampanijas“, – teigė PSO Afrikos regiono direktorė dr. Matshidiso Moeti.

Iki šiol Indija buvo viena pagrindinių vakcinos tiekėjų Afrikos žemynui, tačiau drastiškai išaugus atvejų skaičiui pačioje šalyje, vakcinų eksportas buvo apribotas. Afrika pradeda baimintis dėl tikėtinai sulėtėsiančių vakcinacijos tempų.

„Mūsų žemynas negali ignoruoti to, kas vyksta Indijoje, mus bet kuriuo metu gali užklupti panašus scenarijus“, – portalui „Voice of Amerika“ sakė Afrikos ligų kontrolės ir prevencijos centro direktorius Johnas Nkengasongas. Jis teigė, kad šiuo metu labai svarbu, jog žmonės šalyse vengtų masinių susirinkimų, politinių mitingų. „Mes neturime pakankamai sveikatos priežiūros darbuotojų, mes neturime pakankamai deguonies aparatų“, – perspėjo J. Nkengasongas.

Kaip infekcija plintančios konspiracijos teorijos

Nors dauguma Afrikos šalių jau yra gavusios vakcinų siuntas, tik apie 70 tūkst. žmonių visame žemyne yra paskiepyti dviem jos dozėmis, sakė Vera Songwe, Jungtinių Tautų (JTO) Afrikos ekonomikos komisijos vykdančioji sekretorė. Vakcinacija nėra tokia sparti, kokios buvo tikėtasi, o to priežastis – žmonių nepasitikėjimas būtent COVID-19 vakcina.

Ganos Respublikos gyventojai, pirmieji Afrikoje COVAX iniciatyva gavę vakcinų siuntą, skiepytis visai neskubėjo. Gyventojai skiepų veiksmingumu tiki, tačiau nerimą jiems kelia būtent koronaviruso vakcina. Ganoje konspiracijos teorijų skleidėjai teigia, kad skiepais siekiama sužaloti afrikiečius, kai kurie jų vakcinas vadina „mirties skiepu“, dar kiti „depopuliacijos tablete“. 

Dalis Afrikos valstybių, remdamosi Europos šalių patirtimi, sustabdė skiepijimą britiška „AstraZenecos“ vakcina, jiems didžiausią nerimą kėlė galimai susidarantys kraujo krešuliai.

„Yra didelė tikimybė, kad 2021 m. užbaigsime visiškai paskiepiję vos 5 proc. visos Afrikos populiacijos“ , – situaciją komentavo V. Songwe.

2021 05 03 09:08
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt