penktadienis, rugpjūčio 12 d.
Braška Tarptautinio valiutos fondo vadovės kėdė
BNS
Scanpix
Kristalina Georgieva

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) penktadienį pranešė „labai greitai“ nuspręsiantis, ar į skandalą įsivėlusi jo vadovė Kristalina Georgijeva gali tęsti darbą.

Šis pareiškimas buvo paskelbtas, kai vieno nepriklausomo tyrimo išvados parodė, kad eidama savo ankstesnes pareigas Pasaulio banke K. Georgijeva spaudė darbuotojus pakeisti vieną ataskaitą, kad nebūtų supykdyta Kinija.

TVF valdyba po sekmadienį įvykusio posėdžio nurodė padariusi „reikšmingą pažangą“ vertindama šį atvejį, bet nutarusi „paprašyti daugiau paaiškinančių detalių, tikintis labai greitai užbaigti svarstymus šiuo klausimu“.

Ketvirtadienį 68 metų K. Georgijeva išreiškė viltį, kad klausimas dėl jos tinkamumo vadovauti bus „skubiai išspręstas“.

TVF valdyba nagrinėja praeitą mėnesį teisinių paslaugų bendrovės „WilmerHale“ paskelbtas tyrimo išvadas, kad dirbdama Pasaulio banko generaline direktore K. Georgijeva buvo viena iš aukšto rango pareigūnų, spaudusių darbuotojus pakeisti duomenis Kinijos naudai, rengiant daug dėmesio sulaukiančios ataskaitos „Doing Business“, kurioje vertinama įvairių šalių verslo aplinka, 2018 metų leidimą.

K. Georgijeva anksčiau šią šią savaitę kreipėsi į TVF valdybą. Ji ir vėl paneigė „WilmerHale“ tyrimo išvadas ir ketvirtadienį paskelbė savo advokato laišką 24 narius turinčiai TVF valdybai, kurioje reiškiama kritika bendrovės ataskaitai, taip pat pateikė savo 12 puslapių liudijimą.

Teisinių paslaugų bendrovė nustatė, kad K. Georgijeva kartu su bendradarbiu Simeonu Diankovu – buvusiu Bulgarijos finansų ministru, vadovavusiu rengiant ataskaitą „Doing Business“ – ir tuomečiu Pasaulio banko prezidentu Jimu Yong Kimu spaudė darbuotojus pakeisti Kinijos reitingų skaičiavimus, kad neužrūstintų Pekino.

Ataskaitoje „Doing Business“ pateikiamas šalių reitingas, kuriame valstybės išrikiuojamos įvertinus jų verslo reguliavimą ir pažangą įgyvendinant ekonomines reformas ir kuriame įvairios vyriausybės stengiasi pelnyti aukštesnę vietą, nes tai padėtų pritraukti daugiau investuotojų.

Tyrimo duomenimis, Pekinas pasiskundė, kad 2017 metų reitinge Kinijai atiteko tik 78 vieta, o kitų metų ataskaita būtų parodžiusi, kad šalis reitinge nusileido dar žemiau.

Pasaulio banko darbuotojai rengė „Doing Business“ 2018 metų leidimą, o vadovybė tuo metu dalyvavo sudėtingose derybose dėl savo skolinimo kapitalo didinimo, kurios priklausė nuo susitarimo su Kinija ir Jungtinėmis Valstijomis.

TVF valdyba gali vėl susirinkti jau šeštadienį, sakė vienas informuotas šaltinis, pageidavęs likti anonimas.

Šaltinis pridūrė, kad K. Georgijeva užsitikrino Prancūzijos ir kitų Europos šalių palaikymą.

Jungtinės Valstijos, darančios didelę įtaką TVF, dar nėra pareiškusios savo pozicijos dėl šio skandalo, sakė du kiti su padėtimi susipažinę šaltiniai.

Svarstant galimą sprendimą laikas yra svarbus, nes nuo pirmadienio TVF ir Pasaulio bankas pradės rudens sesijos posėdžius.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

2021 10 09 11:50
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt