ketvirtadienis, gegužės 6 d.
Brolių Wrightų akimirka Marse: dronas atliko pirmą skrydį
BNS

NASA pirmadienį sėkmingai atliko nedidelio bepiločio sraigtasparnio „Ingenuity“ skrydį Marse, rodo į Žemę perduoti duomenys ir vaizdai.

„Aukščiamačio duomenys patvirtina, kad „Ingenuity“ atliko savo pirmąjį skrydį – pirmąjį varikliu varomo orlaivio skrydį kitoje planetoje“, – paskelbė vienas Reaktyvinio judėjimo laboratorijos inžinierius, džiūgaujant dispečerinei.

Trumpame Raudonojoje planetoje veikiančiame JAV marsaeigio „Perserverance“ atsiųstame vaizdo įraše matyti, kaip į orą pakilęs beveik 2 kg sveriantis dronas skrieja 3 m aukštyje, o paskui nusileidžia.

Tuo metu „Ingenuity“ atsiuntė iš žemyn nukreiptos vaizdo kameros padarytas nespalvotas nuotraukas, kuriose matyti drono šešėlis ant Marso paviršiaus.

Šis pirmasis bandomasis skrydis truko apie 20 sekundžių.

Planuojama, kad „Ingenuity“ veiks 31 dieną. Tolesnių skrydžių metu 1,2 m diametro aparatas turėtų pakilti į 5 m aukštį ir toliau fotografuoti iš oro Marso reljefą.

„Dabar galime pasakyti, kad žmonės yra skraidinę sraigtasparnio tipo orlaivį kitoje planetoje“, – savo komandai pareiškė vyriausioji inžinierė MiMi Aung.

„Taip ilgai kalbėjome apie mūsų brolių Wrightų akimirką Marse, ir ji pagaliau atėjo“ – pridūrė ji.

Pirmąjį skrydį varikliu varomu orlaiviu Žemėje atliko Orville'is ir Wilburas Wrightai 1903 metais Šiaurės Karolinoje.

Siekiant atiduoti duoklę tam pasiekimui, „Ingenuity“ viduje buvo paliktas audinio gabalėlis iš to lėktuvo.

„Perseverance“ buvo paleistas 2020 metų liepos 30-ąją ir ant Marso paviršiaus buvo nutupdytas vasario viduryje.

Planuojama, kad jo pagrindinė misija truks kiek ilgiau kaip dvejus metus, bet marsaeigis tikriausiai veiks daug ilgiau. Jo pirmtakas „Curiosity“, atkeliavęs į Raudonąją planetą prieš aštuonerius metus, tebevažinėja.

„Perseverance“ – penktasis Marsą sėkmingai pasiekęs ratuotas zondas. Pirmasis marsaeigis buvo nutupdytas 1997 metais; iki šiol tokių misijų yra surengę tik amerikiečiai.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 04 20 09:08
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt