antradienis, balandžio 13 d.
Bulgarai – prekybos balsais rekordininkai: kai kurie rinkimų laukia, kaip sezoninio turgaus
Alfa.lt

Nei vienoje ES šalyje per rinkimus taip aktyviai neperkami balsai, kaip Bulgarijoje. Be to, daugybė gyventojų tai daro mielu noru ir nekantriai laukia rinkimų, spėliodami, kokia partija kiek pasiūlys, rašo „Le Monde“.

2014 m. Bukovlako kaimo gyventojai 80 proc. balsų atidavė už „Judėjimą už teises ir laisves“, o 2017 m. rinkimuose beveik vienbalsiai palaikė konservatyvią GERB, kuri ir šį savaitgalį vykstančiuose rinkimuose tikisi užsitikrinti pergalę. Dolni Cibar gyventojų aktyvumas 2014 m. rinkimuose sudarė vos 1 proc., o 2017 m. juose dalyvavo jau 62 proc. – daugiau, nei šalies vidurkis.

„Maniau, kad tai – duomenų klaida, bet ne – viskas teisingai“, – sakė bulgarų analitikas Nikola Tulečkis, tiriantis „anomalijas“ Bulgarijos rinkimų žemėlapyje. Pasak jo, priežastis aiški – balsų pirkimas, kurio nepavyksta išgyvendinti, nepaisant garsių skandalų.

„Skurdžiausioje ES šalyje daugelis rinkėjų mielai parduoda savo balsus ir net laukia rinkimu, spėliodami, kiek partijos jiems pasiūlys šį kartą“, – sakė analitikas.

2014 m. vidutinė balso kaina svyravo nuo 15 iki 25 eurų. Kito bulgarų analitiko Tichomiro Bezlovo nuomone, šiemet ji greičiausiai gerokai didesnė.

Pažymima, kad partijoms ši korupcinė praktika ne tik padeda laimėti, bet ir gauti didesnį finansavimą. Pagal Bulgarijos įstatymą, 1 proc. kartelę peržengusi partija, per metus gauna maždaug po 4 eurus už kiekvieną rinkėja.

N. Tulečkio tyrimo duomenimis, apie 5 proc. balsų (apie 170 tūkst. rinkėjų) kiekvienuose rinkimuose yra nuperkami. Be to, balsų pirkimas sukoncentruotas tam tikrose rinkimų apylinkėse. Suskaičiavęs korupcijos požiūriu rizikingas apylinkes, kurios pasižymi dažnomis „anomalijomis“, analitikas mano, kad „kontroliuojamų“ balsų skaičius gali siekti beveik 19 proc.

„Tikslesnis terminas būtų „kontroliuojamas balsavimas“, nes balsai ne visada perkami. Pasitaiko atvejų, kai darbdaviai grasinimais verčia balsuoti savo darbuotojus. Pavyzdžiui, statybų sektoriuje dirbančios įmonės vadovas gali pasakyti, kad jei darbuotojai nebalsuos už vieną ar kitą partiją, įmonė negaus užsakymų ir jie neturės darbo“, – pasakojo N. Tulečkis.

Analitikas pažymėjo, kad lemiamos reikšmės parlamento rinkimuose ši korupcinė praktika neturi, bet padeda užsitikrinti keletą mandatų.

Paradoksas tas, kad pirkimu, kaip manoma, daugiausiai užsiima 3 partijos ir tokiu būdu neretai „nunulina“ viena kitos pastangas. Tačiau balsų pirkimo neatsisako ir nesiryžta sustoti, kad tuo nepasinaudotų oponentai. Be to, rinkimų prievaizdai kol kas taip pat nesiėmė ryžtingų veiksmų, kad sustabdyti šią „prekybą“.

2021 04 05 18:49
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt